Delta variant nemusí byť najnebezpečnejší. Odborníci varujú pre variantom Lambda, ktorý sa vyhýba vakcíne

  • Vedci upozorňujú na lambda variant koronavírusu, šíri sa najmä v Južnej Amerike
  • Nateraz ho WHO len sleduje, treba však myslieť na to, že môže byť hrozbou
koronavírus
Unsplash/Uday Mittal, Unsplash/Fusion Medical Animation
  • Vedci upozorňujú na lambda variant koronavírusu, šíri sa najmä v Južnej Amerike
  • Nateraz ho WHO len sleduje, treba však myslieť na to, že môže byť hrozbou

Hrozba lambda variantu koronavírusu stále pretrváva, varuje jpost.com. Hoci momentálne nie je najviac nebezpečným variantom, treba mať na pamäti, že je stále tu.

Lambda bola po prvýkrát objavená v Peru a momentálne sa šíri najmä v Južnej Amerike. Je vysoko infekčná a z časti odolná aj voči vakcínam. Momentálne ide podľa WHO o „variant záujmu“ a nie o „variant znepokojenia“, podľa vedcov však treba mať na pamäti, že tu stále je a môže byť hrozbou.

Až tri mutácie variantu Lambda (RSYLTPGD246-253N, 260 L452Q a F490S), mu pomáhajú odolávať neutralizácii protilátkami indukovanými vakcínou. Dve ďalšie mutácie (T76I a L452Q) sú vysoko infekčné.

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

Aj keď zatiaľ nie je jasné, či je tento variant nebezpečnejší ako delta, ktorá v mnohých krajinách ohrozuje populáciu, vedúci výskumu Kei Sato z Tokijskej univerzity sa domnieva, že „Lambda môže byť potenciálnou hrozbou pre ľudskú spoločnosť“.

Môže to byť problém

Mutácia sa po prvýkrát objavila v Peru v decembri 2020. Infectioncontroltoday.com varuje, že lambda variant môže ešte svetu spôsobiť výrazné problémy. Treba sa naň zamerať aj v krajinách, kde je vysoká miera zaočkovanosti.

Peru momentálne patrí medzi krajinu s najväčšou úmrtnosťou na koronavírus. Zo 100-tisíc nakazených ľudí umrie až 600, tieto čísla sú napríklad oproti Maďarsku dvojnásobné.

Práve delta variant je momentálne vo svete najsledovanejšou mutáciou, z Indie sa rozšírila do veľkej časti sveta.

Čo je vlastne variant záujmu a variant znepokojenia? WHO sleduje mutácie vo svete a rozdeľuje ich podľa toho, ako aktuálne ohrozujú ľudstvo.

Varianty znepokojenia: Alpha, Beta, Delta, Gamma

Varianty záujmu: Epsilon, Eta, Iota, Kappa, 20A, Lambda

Na Slovensku sú čísla momentálne dobré, v krajine sú uvoľnené opatrenia. Stále platí povinnosť nosiť rúško v interiéri a tiež platí, že nezaočkovaní ľudia musia po návrate zo zahraničia podstúpiť aspoň 5-dňovú karanténu.

Tempo očkovania sa však spomalilo. Vláda momentálne pracuje na kampani, ktorá by mala zdvihnúť záujem u tých, ktorí s očkovaním váhajú.

Zdroje: jpost.com, WHO, infectioncontroltoday.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech