Demänovská dolina sa môže stať ďalším lunaparkom Slovenska. Starostka tu odmieta stavebnú uzáveru

  • Necitlivá výstavba v jednej z najkrajších dolín Slovenska je v týchto dňoch veľmi pálčivou témou
  • Petíciu za záchranu Damänovskej doliny do dnešného dňa podpísalo už viac ako 61 000 ľudí
demanovska dolina
Pre Dolinu
  • Necitlivá výstavba v jednej z najkrajších dolín Slovenska je v týchto dňoch veľmi pálčivou témou
  • Petíciu za záchranu Damänovskej doliny do dnešného dňa podpísalo už viac ako 61 000 ľudí

Dolinu už navštívil aj štátny tajomník enviro rezortu Michal Kiča, ktorý sa tu informoval o stavebných plánoch samosprávy a developerov a zorganizoval on-line diskusiu za účasti ministra Jána Budaja.

Ministerstvo tým reaguje na protesty a spomínanú petíciu verejnosti kvôli zintenzívneniu neprimeranej výstavby, ktorá ohrozuje desiatky hektárov vzácneho územia. 

Demänovská dolina je ako zo škaredej rozprávky. Petíciu za jej záchranu podpísalo už 50 000 ľudí

Občianske združenie Pre Dolinu, ktoré spustilo petíciu na záchranu doliny, sa obáva, že plánovaná zmena územného plánu obce Demänovská dolina by mohla znamenať nadmerné zahustenie výstavby, a tým reálne ohroziť výnimočné prírodné bohatstvo.

Žiadame vyhlásenie dočasnej stavebnej uzávery, obmedzenie dopravy a zavedenie ekologickej kyvadlovej dopravy z Liptovského Mikuláša,“ povedal Pavel Herich z OZ Pre Dolinu.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Pre Dolinu

 

Zlyhanie a hanba

Starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová označuje petíciu za kontraproduktívnu a odmieta stavebnú uzáveru. Ako povedala, tlak zo strany developerov síce pociťuje, ale zámerom nového územného plánu je práve spomalenie výstavby. Regulácii dopravy v obci je, ako povedala, naklonená.

Budúcnosť Demänovskej doliny

🌲 DISKUSIA SO VŠETKÝMI ZAINTERESOVANÝMI, AJ VYVODENIE PERSONÁLNEJ ZODPOVEDNOSTI 🌲Minister Ján Budaj dnešným dňom vzal na vedomie odvolanie riaditeľa Správy NAPANT Ľuboša Čillaga. Dôvodom je nespokojnosť s jeho pôsobením, vrátane viacerých pochybení týkajúcich sa Demänovskej doliny.Štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča oznámil, že MŽP SR preverí stanoviská a rozhodnutia Okresného úradu aj ŠOP SR vydané k predmetnému územnému plánu a sprístupní ich na verejnú kontrolu. Tento krok pomôže vyvarovať sa podobným zlyhaniam v budúcnosti. „Verejnou kontrolou chceme zistiť a publikovať objektívny stav. Postoje úradov musia v budúcnosti stáť na strane verejného záujmu,“ uzavrel štátny tajomník Kiča.

Posted by Ministerstvo životného prostredia SR on Friday, December 4, 2020

Dušan Karaska, generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody, konštatoval, že v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie sa nevenovala dostatočná pozornosť napríklad zásobovaniu elektrickou energiou alebo vodnému režimu. „To, čo sa tam deje, je zlyhanie. Je to naše zlyhanie, je to naša hanba. Pred nami stojí výzva, aby sme odstránili nedostatky a zabránili tomu, aby sa čosi podobné opakovalo,“ povedal.

Demänovská dolina si zaslúži maximálnu ochranu o to viac, že Demänovský jaskynný systém sa medzitým stal najdlhším jaskynným systémov pohoria Karpát. V minulom mesiaci totiž jaskyniari objavili 250 metrov nových chodieb.

Súhlasíš s ochranou Demänovskej doliny?

Potešili ma správy o nových objavoch v jaskyniarstve. Budeme chrániť tieto jaskyne a budeme vystupovať proti všetkým a všetkému, čo by ich ohrozovalo. Hrozí, že Demänovská dolina sa stane ďalším lunaparkom na území Slovenska. Lunaparky môžu zabávať chvíľu, ale už by sa nikdy nevrátili hodnoty, ktoré má Demänovská dolina,“ vyhlásil Ján Budaj.

Zároveň vyjadril želanie, aby ľudia z Liptova mali dostatok síl a nedovolili, aby ich zvalcovali developeri.

OZ pre Dolinu
zdroj: OZ pre Dolinu

Ak sa podľa Budaja naozaj stane lunaparkom, budú tam chodiť ľudia, ktorí milujú lunapark, ale nie Demänovskú dolinu. Minister taktiež vzal na vedomie odvolanie riaditeľa Správy NAPANT Ľuboša Čillaga. Dôvodom je nespokojnosť s jeho pôsobením, vrátane viacerých pochybení týkajúcich sa Demänovskej doliny.

Ochranár Malej Fatry o výrube lesov: Často to je len biznis a schovávanie sa za lykožrúta

Štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča oznámil, že enviro rezort preverí stanoviská a rozhodnutia vydané k územnému plánu a sprístupní ich na verejnú kontrolu. Tento krok má pomôcť vyvarovať sa podobným zlyhaniam v budúcnosti.

Verejnou kontrolou chceme zistiť a publikovať objektívny stav. Postoje úradov musia v budúcnosti stáť na strane verejného záujmu,“ uzavrel štátny tajomník Kiča.

Veci v Demänovskej doline sa podľa iniciatívy Pre Dolinu začínajú hýbať, no na stole je ešte množstvo práce. „Táto dolina už dlho nie je len dolinou Liptova a svojím významom ďaleko presahuje hranice tejto krajiny. Veríme, že práve tu sa zlomí trend devastácie našich národných parkov, ktorých hodnota je v skutočnosti o to väčšia, o čo menej hotelov, chát, ciest a áut sa v nich nachádza,“ dodáva iniciatíva.

Zdroje: OZ Pre Dolinu, MŽPSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK