Denne sme obklopení zápachom horiacich tiel a plačom rodín, tvrdí pracovník indického krematória. Občas sa nevyhne slzám

  • India zaznamenala za posledných 24 hodín opäť rekordný prírastok nakazených novým koronavírusom
  • Zlá epidemiologická situácia a masová kremácia pritiahla pozornosť médií z celého sveta
  • Americkej NBC News sa podarilo osloviť pracovníka jedného z indických krematórií
  • Ten tvrdí, že ide o ťažkú a nebezpečnú prácu. Niekedy sa pri nej nevyhne slzám
India
SITA/AP, Channi Anand
  • India zaznamenala za posledných 24 hodín opäť rekordný prírastok nakazených novým koronavírusom
  • Zlá epidemiologická situácia a masová kremácia pritiahla pozornosť médií z celého sveta
  • Americkej NBC News sa podarilo osloviť pracovníka jedného z indických krematórií
  • Ten tvrdí, že ide o ťažkú a nebezpečnú prácu. Niekedy sa pri nej nevyhne slzám

India zaznamenala za posledných 24 hodín opäť rekordný prírastok nakazených novým koronavírusom, a síce 401 993 nových prípadov. Zároveň tam pribudlo aj 3 523 súvisiacich úmrtí s COVID-19. S odvolaním sa na údaje tamojších úradov o tom v piatok informovala agentúra Reuters.

Do Českej republiky sme nedávno poslali desaťtisíc dávok vakcíny Moderna. Koľko sme ich už solidárne poslali do Indie?…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Saturday, 1 May 2021

Agentúra však zároveň upozornila aj na tvrdenia lekárskych odborníkov, ktorí sa domnievajú, že skutočné počty nakazených v tejto druhej najľudnatejšej krajine na svete môžu byť päť až desaťnásobne vyššie než oficiálne údaje.

Mohli byť zachránení, tvrdí Jeet

Zlá epidemiologická situácia a masová kremácia pritiahla pozornosť médií z celého sveta. Americkej NBC News sa podarilo osloviť pracovníka jedného z indických krematórií. Jyot Jeet je predsedom sikhskej mimovládnej organizácie SBS Foundation, ktorá poskytuje lekárske služby znevýhodneným ľuďom v krajine viac ako 25 rokov. Teraz tiež ponúka tiež bezplatné kremácie pre chudobných a ľudí bez domova.

zdroj: SITA/AP, Altaf Qadri

Samotný Jeet sa ako dobrovoľník zapojil do kremácie ľudí, ktorí podľahli ochoreniu COVID-19. Dobrovoľník sa zaviazal, že sa o mŕtvych postará, ako keby boli jeho vlastná rodina. Niekedy ho tiež premôže smútok a s príbuznými si sám poplače. Naposledy sa tak stalo nedávno, keď vykonával kremačný rituál naraz pre otca aj syna, ktorí podľahli koronavírusu a ostali po nich matka a manželka.

„Je to okamih, ktorý ma bude navždy prenasledovať,“ povedal 27-ročný Jeet pre NBC News. „Ľudia nám zomierajú pred očami každý deň. Sú to ľudia, ktorí mali byť zachránení.“

Najskôr 10 tiel denne, teraz 120 denne 

Jeet pomáha v krematóriu Seemapuri, ktoré bolo dočasne zriadené kvôli úmrtiam na koronavírus v Naí Dillí. Jeho nadácia začala s kremáciami v septembri, počas vrcholu prvej pandemickej vlny v krajine.

Neskôr organizácia spopolnila asi 10 tiel denne. Teraz, počas druhej vlny Jeet uvádza až 120 kremácií denne. Upravujú sa aj parkoviská v Naí Dillí, kde sa budujú nové kremačné miesta, aby vyhovovali zvyšujúcemu sa počtu tiel. Oficiálne štatistiky kremácií v celej krajine ale chýbajú.

NBC News upozorňuje, že podľa posledného sčítania ľudu je takmer 80 percent indickej populácie hinduistov, asi 14 percent moslimov a niečo vše 2 percent kresťanov. Práve hinduisti zvyčajne trvajú na kremácii, zatiaľ čo moslimovia a kresťania sa tradične rozhodujú pre pohreb. Ostatné náboženstvá vyznáva asi 4 percentá populácie a majú rôzne pohrebné obrady.

Ťažké a nebezpečné podmienky

Podľa Jeeta je táto práca riziková, mladý muž uvádza, že niekoľko dobrovoľníkov v jeho skupine malo pozitívny výsledok. Skupina tak bola odkázaná na pomoc verejnosti. „Sme si vedomí rizika, ktoré so sebou táto práca prináša,“ uviedol pre NBC News. „Samozrejme, že sa bojíme, ale bolo by to sklamanie pre náš národ, keby sme nepomohli. Ak máme zomrieť, zomrieme.“

Okrem toho, že je práca nebezpečná, je aj ťažká. Dobrovoľníci musia byť oblečení v ochranných pomôckach vo veľkých horúčavách celé hodiny. Nemajú čas ani potrebné prestávky na doplnenie tekutín. Väčšina sa neodvažuje sňať ochranné pomôcky zo strachu, že sa nakazia.

zdroj: SITA/AP, Anupam Nath

zdroj: SITA/AP,Channi Anand)

Jeet hovorí, že niekedy pracujú aj 20 hodín denne. Tím spoločne postaví pohrebné hranice, spopolní ich telá a následne vyčistí miesto. Potom začne celý proces odznova.

„Denno-denne sme obklopení zápachom horiaceho mäsa a zvukmi plačúcich rodín,“ povedal Jeet pre americké médium.

Obyvatelia Indie sa navyše museli zdať rituálov, o ktorých Hinduisti veria, že uvoľňujú dušu z cyklu znovuzrodenia. „Je to ako masové zabíjanie,“ uviedol Jeet.

Indický premiér čelí hnevu pre nezvládnutie krízy 

India zažíva v súvislosti s pandémiou hlbokú krízu. Tamojšie zdravotnícke zariadenia hlásia pod náporom covidových pacientov akútny nedostatok lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ako aj zásob kyslíka i liekov. Krematóriá sú pre vysoký počet obetí nútené spopolňovať telá na tzv. pohrebných hraniciach. Vo veľkých mestách úrady obmedzili pohyb na verejnosti.

India od začiatku pandémie zaevidovala už viac ako 18 miliónov infikovaných a vyše 200 000 úmrtí. Za posledných deväť dní tam zároveň denne pribudlo vyše 300 000 novoinfikovaných, teraz prvýkrát nad 400-tisíc. 

zdroj: SITA/AP, Altaf Qadri,

Indii medzičasom ponúkli pomoc vrátane dodávky liekov, kyslíka, pľúcnych ventilátorov či iného zdravotníckeho vybavenia už mnohé krajiny vrátane EÚ či USA. Spojené štáty v piatok dopravili do Indie prvú časť sľúbenej zdravotnej pomoci. Dodávky pomoci dorazili aj z viacerých ďalších krajín, vo štvrtok večer aj z Rumunska a Írska a z Británie napríklad v piatok ráno už tretia.

NBC News upozorňuje, že indický premiér Narendra Modi čelí vzrastajúcemu hnevu verejnosti ohľadom riešenia zdravotnej krízy. Po tom, čo umožnil pokračovanie náboženských festivalov a volebných zhromaždení, ktorých sa zúčastnili tisíce ľudí a pravdepodobne celú situáciu zhoršili, naďalej mlčí.

Zdroje: TASR, NBC News, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá