Denník investora 2: Ako som za pár minút prišiel o tisícky eur na kryptomenách

Untitled design – 2023-09-19T121822.798
Investičný Realitný Fond HB Reavis

Predstavte si to – zarobiť na investícii stovky či dokonca tisícky percent za pol hodinu! Z pár stoviek spravíte tisíce eur, a takmer bez rizika. Vo svete kryptomenových podvodníkov je to úplne bežná vec. Myslíte si, že by ste takým nikdy nenaleteli? To som si myslel aj ja. Až kým som na jedného takého nenarazil. A poviem vám, majú to perfektne vymyslené. Okrem mňa oklamali tisícky ďalších. Celý život som investoval konzervatívne do nehnuteľností, no zatúžil som po troche investičného adrenalínu a vysokých výnosov. No a tak to aj dopadlo…

Ako to funguje? Najlepšie sa obete lovia na Instagrame. Fotky mladých milionárov s luxusnými autami, na exotických miestach, súkromné tryskáče… na takýto lákavý svet je Instagram ako stvorený. Prostredníctvom fake účtov a platených reklám sľubujú tento svet aj vám. Rýchlo a bez námahy.

Stačí kliknúť a z farebného Instagramu sa presunúť do anonymného Telegramu. Je to šifrovaná komunikačná platforma, niečo ako Whatsapp, len s oveľa väčšou anonymitou.

Ja som naletel na tzv. Pump & Dump schému. Princíp je jednoduchý. V presný čas správca telegramového kanála zverejní názov krypto tokenu, ktorý všetci v skupine majú začať nakupovať cez špecializovanú krypto platformu. To extrémne zdvihne jeho cenu, všimnú si to veľkí hráči na burze a začnú ho nakupovať tiež. No a vtedy správca pošle správu, aby sme začali predávať. To, samozrejme, zrazí cenu dole, avšak to už nie je náš problém, my predsa predáme na vrchole a zarobíme tisícky percent.

A tak som s naplnenou kryptopeňaženkou čakal na signál. V presný čas sa skutočne objavil názov tokenu s presnou adresou, a tak sme začali nakupovať. V krátkych intervaloch správca povzbudzoval na ďalšie a ďalšie dokupovanie a posielal zábery z burzy, ako jeho cena letí závratne nahor. Skutočne, počas 20 minút cena vystrelila o viac ako +4000 %. Investičný sen.

Sell now! zaznel pokyn o 25 minút. No a vtedy som pochopil, že som sa nechal napáliť. Token sa síce dal nakúpiť, avšak nie predať. Nemali ste komu, chýbala protistrana, všetci predávali, nikto nekupoval. Žiadni veľkí hráči na trhu neboli a navyše, token bol zablokovaný tak, aby sa nedal predať, kým ho jeho „autor“ neodblokuje. A to sa stalo až vtedy, keď jeho cena klesla v podstate na nulu.

photodune-MFJ2SvBp-portrait-man-tablet-technology-male-computer-young-happy-lifestyle-handsome-smiling-digital-internet-xxl
zdroj: Investičný Realitný Fond HB Reavis

Jediný, kto zarobil, bol kryptomenový podvodník, ktorý to celé vymyslel. Vytvoril token, ktorý nemal žiadnu hodnotu a my, jeho ovečky, sme ho od neho nakúpili za desiatky, možno stovky tisíc eur. Mimochodom, táto podvodná skupina na Telegrame dodnes funguje, má tisícky ovečiek a stále prichádzajú ďalšie, ktoré podvodník loví na Instagrame, len si zmení meno alebo profil.

Nuž, bola to drahá lekcia, že treba investovať, a nie špekulovať, a že zázračné zbohatnutia sa dejú len vo vlhkých snoch neskúsených investorov. A tak som sa aj ja vrátil k tomu, čomu rozumiem – k nehnuteľnostiam. Nemám však dosť peňazí ani času riešiť investičný byt, a tak som si vybral pohodlnejšiu alternatívu. Realitný fond.

Mám zainvestované konkrétne v Investičnom Realitnom Fonde HB Reavis, kde stačí len malá suma a stanem sa spoluvlastníkom kvalitných nehnuteľností v hodnote desiatok miliónov eur na Slovensku a v Českej republike. Som z Bratislavy, okolo ich kancelárskych budov Twin City chodím každý deň, môžem sa svojej investície „dotknúť“. Nezarábam tam síce „tisícky kryptopercent“, ale rozhodne neprerábam. Minuloročný výnos bol viac ako 9 %, som spokojný.

A pikoška na záver – na tom kryptopodvode ma dokázali okradnúť dokonca dvakrát. O tom vám ale poviem v Denníku investora zas nabudúce. Dovtedy majte na pamäti, že aj v investíciách platí to, čo „spieva“ Nora Mojsejová – Nedajte sa…

Disclaimer: S investovaním je spojené riziko kolísania aktuálnej hodnoty investovanej čiastky a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej čiastky. Ciele investičnej politiky investičných fondov nemusia byť dosiahnuté aj napriek vynaloženiu odbornej starostlivosti. Pred každou investíciou do investičných fondov je žiaduce prečítať si prospekt, kľúčové informácie pre investorov a polročnú a ročnú správu o hospodárení. Doterajší ani propagovaný výnos (HB Reavis Real Estate Investment Fund, podfondu HBR CE REIF) nie je zárukou budúceho výnosu. Viac informácii tu: https://cereif.hbreavis.com/sk/pravne-informacie/

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá