Desať developerských projektov, ktoré zmenia Bratislavu na moderné mesto budúcnosti

  • Tvár Bratislavy sa v poslednom desaťročí zmenila
  • Hlavné mesto sa svojou architektúrou čoraz viac začína podobať európskym metropolám
  • Dôkazom toho sú aj početné developerské projekty. Niekoľko z nich ti ukážeme
  • Tvár Bratislavy sa v poslednom desaťročí zmenila
  • Hlavné mesto sa svojou architektúrou čoraz viac začína podobať európskym metropolám
  • Dôkazom toho sú aj početné developerské projekty. Niekoľko z nich ti ukážeme

Slovensko minulého storočia ovplyvnil najmä socialistický režim, ktorý tu vládol. Jeho železná päsť sa premietla aj do architektúry. Pre mnohých je trpkou spomienkou na časy minulé, pre iných predstavuje vrchol slovenských architektov, ktorých diela uznávajú aj vo svete. 

Najviac ikonických socialistických stavieb stojí v hlavnom meste. Dnes im však už konkurujú iné budovy, ktoré svojim vzhľadom dávajú najavo, že sa režim zmenil a my patríme do Európy 21. storočia. 

Prinášame ti výber najzaujímavejších projektov, ktoré za posledné roky v Bratislave vyrástli a vizualizácie tých, na ktoré netrpezlivo čakáme. 

Nové Nivy

Unikátna stanica Nivy v spojení s Nivy Tower kombinuje všetky výhody, ktoré spolu vytvárajú jedinečnú príležitosť začleniť Bratislavu medzi európske metropoly.

Prepojením medzinárodných autobusových terminálov, nákupného centra, modernej tržnice a zelenej strechy vzniká moderný obchodno-transportný uzol na svetovej úrovni. 

Okrem 2150 nových parkovacích miest prináša stanica potešenie aj pre bežcov, na ktorých na zelenej streche čaká bežecká dráha. 

Najvyššia hi-tech veža na Slovensku, Nivy Tower, poskytuje jedinečný panoramatický výhľad na mesto. Z unikátnej reštaurácie na vrchu budovy si môžeš vychutnať pohľad na Kamzík, Kolibu alebo na Bratislavský hrad. 

Celé okolie pritom poskytuje príjemné podmienky nie len pre rodiny s deťmi a cyklistov, je aj unikátnou bránou do hlavného mesta pre tých, ktorí sa rozhodli ho navštíviť. 

Sky Park

Ďalším skvostom, ktorý vyrástol na území bývalej industriálnej zóny, je projekt z dielne Zaha Hadid. V tesnej blízkosti centra Bratislavy má v dvoch fázach vyrásť 6 výškových budov.

Okrem exkluzívnych výhľadov na Staré mesto bude k dispozícii aj mestský park s rozlohou 30-tisíc metrov štvorcových. Po prvej fáze výstavby sa nad Bratislavou týčia tri 30-poschodové rezidenčné veže. S výstavbami zvyšných troch sa má začať ihneď po získaní povolení.

V rámci projektu prebieha aj rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky, Jurkovičovej teplárne, ktorá poskytne priestor pre kultúrne a umelecké podujatia, trhy, workshopy, kaviarne a reštaurácie. 

Eurovea City Congress

To, že kongresová turistika tvorí pomerne veľkú časť príjmov z cestovného ruchu v metropolách veľkých miest, nie je snáď žiadnym prekvapením. Preto by mala byť aj v Bratislave spustená výstavba kongresovo-administratívneho centra. A kde inde, ak nie priamo pri Dunaji?

Súčasťou projektu, s výstavbou ktorého by sa malo začať v roku 2022, bude dvojpodlažné kongresové centrum a 26-podlažná administratívna budova. K dispozícii bude 975 parkovacích miest. 

Budova je navrhnutá ako bezbariérová a nemá slúžiť iba ako kongresové centrum, ale aj ako moderný spoločenský priestor, v ktorom sa budú môcť konať koncerty či iné spoločenské akcie.

Predpokladaný termín dokončenia je rok 2024.

Rezidencia Bottova

V srdci bratislavského downtownu má vyrásť ďalší projekt, ktorý dá mestu novú tvár. Rezidencia je príjemným kontrastom oproti blízko stojacim vežiam Sky Parku. Použitá tehla opäť poukazuje na bývalú industriálnu zónu.

Súčasťou dvoch zrkadlovo otočených budov so zošikmenými poschodiami má byť aj park so zeleňou. Prízemné byty budú mať dokonca aj vlastné záhradky. Okrem bytov by sa tu mali nachádzať aj kancelárie a obchodné priestory. 

Veže budú 18- a 16-podlažné, vyššia z nich vyrastie do výšky 63 metrov. Nestanú sa teda dominantami lokality, napriek tomu budú prínosom do štvrte, ktorá je viac orientovaná na biznis ako na život. 

Projekt Guthaus

V blízkosti internátu Mladá Garda má vyrásť nová rezidencia Guthaus prezentovaná ako bývanie budúcnosti. Tri samostatné bloky ponúkajú veľkorysé rozmery jednoizbových až štvorizbových bytov. 

V bytovom komplexe sa má nachádzať 295 bytov a 420 parkovacích miest. Svoj vlastný priestor dostane nie len okolitá zeleň, ale aj spoločné priestory pre obyvateľov a cyklisti. 

Kolaudácia má prebehnúť koncom budúceho roka. Nové mesto sa teda môže tešiť na štvrť, ktorá doňho vdýchne budúcnosť a perspektívu ďalšieho rozvoja. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#bratislava #guthaus #guthausbratislava #newcity #novemesto

Príspevok, ktorý zdieľa Vl (@vl111111122222),

Projekt Vydrica

Azda najkontroverznejší a najdiskutovanejší projekt posledných rokov. Priamo v bratislavskom podhradí má vyrásť nová mestská štvrť, ktorá kombinuje byty, obchodné a administratívne priestory. 

Zásadou novo vznikajúcej štvrte je dôraz na ľudí. Prioritou sa opäť stáva chodec a bezbariérový prístup. Vydrica presahuje lokálny rámec, predstavuje nové oživenie nie len časti Bratislavy, ale celého mesta a približuje ho svetovým metropolám.

Najzaujímavejším verejným priestorom sa má stať námestie v blízkosti Vodnej veže. Tú plánujú spolu s pozostatkami Kempelenovho vodovodu a historickými ľadovými jamami zachovať. V projekte majú byť využité aj fragmenty oporného múru za Arsenalom. 

I keď sa mnohým nepozdáva lokalita, projekt plne rešpektuje územný plán. Je kombináciou moderného a kvalitného, no popritom príjemného miesta. Vydrica predstavuje priestor, v ktorom obyvatelia nájdu spojenie kvalitného bývania ale aj spoločenského a kultúrneho života. 

Projekt má byť vystavaný v troch etapách a celková dĺžka by mala byť päť rokov. 

ESET campus

Nové sídlo spoločnosti, ktoré má vyrásť na Patrónke je opäť jedným z projektov, ktoré nášmu hlavnému mestu vytvoria svetové meno. Pozemo,na ktorom v minulosti fungovala Vojenská nemocnica, spoločnosť získala už v roku 2017. 

Nový ESET Campus sa má stať nie len centrálou firmy,ktorá bude mať svetový dosah, ale aj centrom inovácií a výskumu. K tomu majú dopomôcť priestory pre začínajúce IT a technologické firmy a vedecko-výskumné centrum ESET.

Zaoberajú sa aj myšlienkou vytvorenia moderných foriem ubytovania pre študentov na princípe co-living. V blízkosti sa totiž nachádzajú  technické fakulty dvoch univerzít a Slovenská akadémia vied. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ESET plans to build its new HQ in Patronka. #bratislava #yimby #slovakia #realestate #development #eset #patronka #modernarchitecture

Príspevok, ktorý zdieľa YIM.BA – Yes In My Bratislava (@yimba.sk),

Discovery Residence

V blízkosti centra Bratislavy má vyrásť 22 poschodový moderný vežiak, ktorý na prvý pohľad zaujme svojou štýlovou modernou architektúrou a nezvyčajným vonkajším vzhľadom. Bytový dom sa stane ďalším svetovým doplnkom do obnovujúcej sa zóny v okolí Mlynských nív. 

Veľká časť okolia ostane nezastavaná a ustúpi zeleni. 77 metrov vysoká veža nadviaže na iné, ktoré sa v okolí už nachádzajú alebo majú byť čoskoro vybudované.Okrem vkusného bývania ponúka svojou lokáciou blízkosť k metropolitnému životu, kultúre, histórii a k pobrežiu Dunaja. 

Realizácie projektu sa chopila Pantograph, pomerne nová, no v súčasnosti jedna z najvýraznejších kancelárií súčasnej slovenskej architektúry.  Stavba by mohla byť ukončená v priebehu budúceho roka. 

 

Portum

V srdci bratislavského downtownu majú čoskoro vyrásť ďalšie dve veže. Bratislava získa výškové budovy na mieste bývalej rafinérie Apollo. Preto je potrebné odstránenie ekologických záťaží a rozsiahle čistenie pozemku. S výstavbou sa má začať na jeseň tohto roka. 

Vyššia z veží bude merať 115 metrov, nižšia 97. Preto budú jedinečným kontrastom nie len voči okoliu, kde sa nachádza viacero nižších budov, ale aj voči sebe navzájom. 

Cieľom projektu je vybudovanie nadštandardného bývania v novo vznikajúcom centre Bratislavy no zároveň v príjemnom prostredí. Dopyt po blízkosti s prírodou no zároveň s moderným životom sa čoraz viac zvyšuje a to sa odráža aj na ponuke, ktorú developeri ponúkajú. 

V blízkosti novej štvrte je to na skok ku kultúre a umeniu, k športu, reštauráciám no zároveň aj k zeleni. 

Zwirn

Koncom roka 2015 získala spoločnosť pozemok, na základe čoho neskôr vyhlásila urbanisticko-architektonickú súťaž na riešenie nového projektu. Spomedzi česko-slovenských ateliérov zvíťazila kanceléria Compass Architekti.

Silný koncept trojice blokov vytvára jedinečné veľkorysé námestie. Zároveň kladie dôraz na zachovanie zrekonštruovanej Národnej kultúrnej pamiatky fabriky Cvernovka. Kancelária navrhla aj zachovanie Silocentrály, stojacej v blízkosti. 

Tak ako pri všetkých spomenutých projektoch, aj tu sme svedkami spojenia atraktívnej lokality, rozsiahlej vybavenosti, modernosti a zároveň aj zelene, kde majú vzniknúť priestory pre obyvateľov.

V prvej fáze má byť  v trojici polyfunkčných domov vystavaných 268 rezidenčných jednotiekna šiestich až ôsmich podlažiach. Výnimočnosťou Zwirnu majú byť zelené strechy. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Architectural competition for Cvernovka project has the winner – Compass #bratislava #yimby #realestate #cvernovka #YIT #Compass #architecture

Príspevok, ktorý zdieľa YIM.BA – Yes In My Bratislava (@yimba.sk),

Poz red.: Článok bol pôvodne vydaný 31. mája.

Zdroje: yimba.sk, stanicanivy.sk, pentareales.sk, skypark.sk, guthaus.sk, yimba.sk, vydrica.com, jtre.sk, yimba.sk, yimba.sk, yimba.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá