Desať miliónov prípadov nákazy dosiahneme na budúci týždeň

  • „Očakávame, že celkovo desať miliónov prípadov nákazy dosiahneme na budúci týždeň,“ povedal šéf WHO
  • Nový koronavírus zabil najmenej 477 500 ľudí
koronavírus testovanie laboratórium
TASR/Milan Kapusta
  • „Očakávame, že celkovo desať miliónov prípadov nákazy dosiahneme na budúci týždeň,“ povedal šéf WHO
  • Nový koronavírus zabil najmenej 477 500 ľudí

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že podľa jej očakávania prípady nákazy novým koronavírusom dosiahnu vo svete počet desať miliónov na budúci týždeň, a varovala, že vrchol pandémie v Severnej a Latinskej Amerike ešte len príde. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„V prvý mesiac tejto nákazy dostala WHO hlásenia o menej než 10.000 prípadoch. V posledný mesiac boli nahlásené takmer štyri milióny prípadov,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii.

„Očakávame, že celkovo desať miliónov prípadov nákazy dosiahneme na budúci týždeň,“ dodal šéf WHO.

Zabil najmenej 477 500 ľudí

„Toto je vecné memento, že aj keď ďalej hľadáme vakcíny a lieky, máme naliehavú zodpovednosť urobiť všetko, čo môžeme, s prostriedkami, aké máme teraz, aby sme zastavili prenos a zachraňovali životy,“ zdôraznil Tedros.

Nový koronavírus zabil najmenej 477 500 ľudí a nakazilo sa ním takmer 9,3 milióna osôb, ako ukazujú údaje zhromaždené z oficiálnych zdrojov agentúrou AFP. Koronavírus sa začal šíriť vlani v decembri z Číny, kde ho prvýkrát zistili.

Vlna antivaxerov je silná nielen na Slovensku. Proti koronavírusu by sa nedala zaočkovať až tretina Talianov

Riaditeľ WHO pre núdzové situácie Michael Ryan varoval, že koronavírus v Severnej a Latinskej Amerike stále vyčíňa a na zastavenie jeho šírenia je nutná veľmi dôrazná reakcia vlád.

„Epidémia v Amerikách je vo všeobecnosti stále intenzívna. Obzvlášť intenzívna je v Strednej a Južnej Amerike,“ povedal Ryan. 

„Vidíme neustále a znepokojujúce pokračovanie tohto trendu, pričom mnoho krajín zaznamenalo za posledný týždeň 25- až 50-percentný nárast prípadov. Žiaľ, pandémia v mnohých krajinách v oboch Amerikách ešte nedosiahla vrchol,“ vyhlásil Ryan. To podľa neho „pravdepodobne vyústi do neustáleho pribúdania prípadov nákazy a úmrtí“.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech