Desivé posledné okamihy: Pasažier na palube natočil pád a skazu letu v Nepále (VIDEO)

  • Jeden z pasažierov naživo vysielal video, ktoré zachytilo pád lietadla v Nepále
  • Záchranári našli 68 tiel, po 4 pátrajú
  • Domáci chceli pomáhať, pre plamene nemohli
havária nepál
TASR/AP,Yunish Gurung, Krishna Mani Bara
  • Jeden z pasažierov naživo vysielal video, ktoré zachytilo pád lietadla v Nepále
  • Záchranári našli 68 tiel, po 4 pátrajú
  • Domáci chceli pomáhať, pre plamene nemohli

VAROVANIE: Tento článok obsahuje grafické popisy a video nehody lietadla. Obsah nie je vhodný pre slabšie povahy a deti.

Príčina pádu lietadla spoločnosti Yeti Airlines v Nepále zatiaľ ostáva neznáma. Pomôcť objasniť ju môže aj video, ktoré mal natočiť jeden z cestujúcich na palube.

Times of India tvrdí, že posledné okamihy 27-minútového letu zachytil pasažier z Indie Sonu Jaiswal, ktorý do Nepálu cestoval s kamarátmi. Dvadsaťdeväťročný Jaiswal natáčal priblíženie lietadla k letisku a následné pristávanie naživo na Facebook. Namiesto pristátia ale natočil pád do rokliny a jeho skazu.

Video trvá viac ako minútu a pol. Spočiatku zachytáva obydlia v blízkosti nepálskeho medzinárodného letiska Pokhará a usmievajúcich sa pasažierov, z ktorých mal jeden kričať „je to také zábavné“. Neskôr sa lietadlo začne triasť a mobil spadne. Vzápätí počuť vydesené výkriky, náraz a potom vidieť len šľahajúce plamene.  

„Sonu začal vysielať naživo krátko po nástupe lietadla smerujúceho do Pokhará. On a jeho spoločníci boli všetci v dobrej nálade, až dokiaľ nedošlo k tragédii. Relácia Facebook Live sa zastavila, zjavne až keď telefón pohltili plamene,“ uviedol pre Times of India pasažierov bratranec Rajat Jaiswal.

Počuli volanie o pomoc, kvôli plameňom mužovi nevedeli pomôcť 

Nepálske úrady oznámili, že z lietadla vytiahli 68 tiel mŕtvych pasažierov. Pátranie po ďalších štyroch pokračuje, no podľa úradov je veľmi malá šanca, že niekto prežil. Polovica lietadla sa nachádza na poli a druhá polovica padla do rokliny. Trosky sú vo veľmi ťažko prístupnom teréne. Vytiahnuté telá boli obhorené až čierne.

Ľudia, ktorí sa vybrali pasažierom na pomoc, sa k nim nemohli dostať aj pre vysoké plamene.

„Plamene boli také horúce, že sme sa nemohli priblížiť k vraku. Počul som muža volať o pomoc, ale kvôli plameňom a dymu sme mu nedokázali pomôcť,“ povedal pre agentúru AP miestny obyvateľ Bishnu Tiwari.

pád lietadlá v Nepále
zdroj: TASR/AP, Anish Bhattarai

Podobné opisy poskytlo viac svedkov. Jeden z nich, Bainsha Bahadur BK, tvrdí, že keď prišiel na miesto nehody, mal ešte nádej, že niekto prežil.

„Približne sedem alebo osem okien lietadla bolo stále neporušených a mysleli sme si, že cestujúci môžu byť stále nažive,“ cituje muža Rediff.

„S hrôzou sme však sledovali, ako sa oheň v okamihu rozšíril cez druhú polovicu lietadla,“ dodal.

Počasie bolo vyhovujúce

Lietadlo tesne pred pádom zachytáva aj ďalšie video natočené z okolitých obydlí. Na ňom vidno, že lietadlo klesá, o chvíľu sa počas klesania začne strmo otáčať, až zmizne z obrazovky. Nato počuť náraz a výbuch.

Letisko tvrdí, že lietadlo štandardne začalo približovanie k pristávaniu. Pilot požiadal o zmenu pristávacej dráhy, čo mu bolo umožnené. Okrem toho si riadiaca veža nič nezvyčajné nevšimla, pilot nehlásil problémy. Počasie a viditeľnosť tiež mali byť vyhovujúce, uvádza CNN.

Tragédia mohla mať oveľa viac obetí, ak by lietadlo dopadlo do husto osídlených oblastí v blízkosti letiska. Pilot mal lietadlo nasmerovať do jedinej oblasti, ktorá bola v letisku neobývaná.

„Pilot sa zo všetkých síl snažil nezasiahnuť civilizáciu ani žiadny dom,“ povedala pre BBC obyvateľka Divya Dhakal. „Priamo pri rieke Seti bol malý priestor a lietadlo dopadlo na zem v tomto malom priestore.“

Na palube lietadla bol 72 ľudí, z toho 68 cestujúcich vrátane 15 cudzincov a štyroch členov posádky. Medzi cudzincami bolo podľa Yeti Airlines päť Indov, štyria Rusi, dvaja Juhokórejčania a po jednej osobe z Írska, Austrálie, Argentíny a Francúzska.

Nepál je notoricky známy leteckými nešťastiami 

Tragédia je v krajine najhoršia za posledné tri desaťročia. Letisko Pokhará bolo novootvorené a prevádzku zahájilo len pred dvoma týždňami.

Lietadlo, ktoré sa zrútilo, bolo dvojmotorové lietadlo ATR 72 európskeho výrobcu ATR. Už v minulosti vo viacerých nehodách figurovalo, ale vo väčšine prípadov bol na vine ľudský faktor v kombinácii s počasím.

Nepál je známy častými leteckými tragédiami. Daily Mail pripomína, že krajinu už dlho trápi slabá bezpečnosť v dôsledku nedostatočného školenia a údržby.

Letecké nešťastie v Nepáli
zdroj: TASR/AP, Krishna Mani Bara

Európska únia zakázala všetkým nepálskym dopravcom vstup do svojho vzdušného priestoru z bezpečnostných dôvodov.

Výzvou sú aj himalájske letiská, ktoré sú často najmenej prístupné a najťažšie vďaka geografii hornatej krajiny.

Nepál, v ktorom sa nachádza 8 zo 14 najvyšších hôr sveta, sa stáva zložitým orieškom aj pre skúsených pilotov. Počasie v oblastiach okolo hôr sa môže rýchlo zhoršiť.

Nepálu navyše chýba infraštruktúra na presné predpovede počasia, najmä v odľahlých oblastiach s náročným horským terénom, kde v minulosti došlo k smrteľným nehodám.

Zdroje: Times of India, AP, Rediff, CNN, BBC, TASR, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá