Tento desivý nástroj ti ukáže, ako umelá inteligencia Facebooku sleduje tvoju online aktivitu

  • Premýšľal si niekedy, ako Facebook zbiera všetky dáta, aby ťa mohol kŕmiť obsahom, o ktorom predpokladá, že sa ti bude páčiť? Ak áno, existuje aplikácia, ktorá ti na tieto otázky odpovie.
facebook-1024x682
clipset.20minutos.es
  • Premýšľal si niekedy, ako Facebook zbiera všetky dáta, aby ťa mohol kŕmiť obsahom, o ktorom predpokladá, že sa ti bude páčiť? Ak áno, existuje aplikácia, ktorá ti na tieto otázky odpovie.

Data Selfie je open source rozšírenie do Chromu dostupné zadarmo, ktoré ti umožní vidieť, ako algoritmy strojového učenia sledujú a spracúvajú tvoju aktivitu na Facebooku, a nahliadajú do tvojej osobnosti a zvykov. Na dosiahnutie tohto cieľa šikovné rozšírenie sleduje tvoje Facebook interakcie a zhromaždené dáta potom pretvorí do správ.

foto: dazeinfo.com

Data Selfie v podstate sleduje tvoju aktivitu. Na čo sa pozeráš, ako dlho sa na to pozeráš, čo sa ti páči, na čo klikáš, čo píšeš, a potom na tieto dáta aplikuje spracovanie prirodzeného jazyka a algoritmy strojového učenia od IBM Watson a University of Cambridge. Rozšírenie ti ukáže tvoju agregovanú facebookovú aktivitu v časovej osi, kde je rozdelená farebným kódovaním, vďaka ktorému môžeš lepšie rozlíšiť rôzne aspekty týkajúce sa tvojho využitia dát.

Okrem toho ti Data Selfie zobrazí aj to, pri ktorých príspevkoch si strávil najviac času. Či už pri tých od priateľov, ale aj od lajknutých stránok. Desivo fascinujúcim spôsobom rozšírenie tiež používa prediktívnu analýzu na odhadnutie vecí ako sú tvoje politické pričlenenie, ale aj návyky v nakupovaní a stravovaní.

Data Selfie – Chrome extension from DATA X on Vimeo.

Nemusíš mať ani strach, že by všetky tieto dáta mohol odchytávať a pozerať niekto iný. Data Selfie si všetko ukladá lokálne, čiže len na tvojom počítači.

V rámci svojej iniciatívy na podporu transparentnosti internetu, tvorca Data X zverejnil kód Data Selfie na GitHube, aby doň mohli nahliadnuť zvedaví vývojári. Ak chceš zistiť, ako algoritmy zbierajú a používajú tvoje dáta, môžeš si Data Selfie stiahnuť z Internetového obchodu Chrome.

foto: elle.com

zdroj: thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech