Developerské projekty, ktoré diktujú tempo Bratislave: Tieto stavby menia obraz Slovenska

  • Posledných 15 rokov v developmente sa nesie v duchu inovácií a budovaní komunity
  • Prepojenie developerov a architektov je unikát, príkladom je ITB Development a Architekti Šebo Lichý
  • Slovenskí developeri čoskoro zabojujú o prestížne ocenenie ASB Developer roka 2020
itb
ITB Development
  • Posledných 15 rokov v developmente sa nesie v duchu inovácií a budovaní komunity
  • Prepojenie developerov a architektov je unikát, príkladom je ITB Development a Architekti Šebo Lichý
  • Slovenskí developeri čoskoro zabojujú o prestížne ocenenie ASB Developer roka 2020

Development nehnuteľností na Slovensku je horúcou témou, ktorej sa pravidelne chytajú odborníci, médiá, samosprávy, ale aj verejnosť.

Nový bratislavský development možno rozdeliť do viacerých skupín. Zatiaľ čo jedna sa snaží o extravagantné office mrakodrapy v novom mestskom downtowne, druhá ponúka kvalitné rodinné bývanie v rozrastajúcich sa mestských častiach. Nechýbajú, samozrejme, ani architektonicky výnimočné stavby v luxusnom segmente.

Každý developer však postupuje podľa odlišných priorít – zatiaľ čo jedna spoločnosť uprednostňuje inovácie a novovznikajúce trendy, druhá sa drží tradičných postupov. Aj preto pri výbere novej nehnuteľnosti odporúčame sledovať filozofiu samotného developera.

Ani jeden z prístupov, samozrejme, nie je nesprávny – pri pojme developer si však človek bežne predstaví odvážne biznis stavby v centre diania, no netreba však zabúdať ani na bytovú zástavbu. Práve tá totiž určuje kvalitu nášho života.

zdroj: ITB Development

Šestnásť developerov bojuje o prestížny titul

Úzka skupina významných slovenských developerov aktuálne bojuje o prvenstvo v súťaži ASB GALA 2020. V kategórii Developer roka sa stretlo 16 úspešných developerských spoločností, ktoré spoločne posúvajú kvalitu domácej výstavby vpred.

Jeden z nich, ITB Development, sa vyznačuje netradičným prepojením developmentu a architektúry. Súčasťou spoločnosti je dcérsky ateliér Architekti Šebo Lichý, vďaka ktorému majú všetky projekty developera príznačný architektonický rukopis. Toto spojenie nie je v praxi bežné a developeri vo väčšine prípadov spolupracujú s externými ateliérmi.

Aj vplyvom ateliéru Architekti Šebo Lichý (AŠL) je ITB Development jedným z developerov, ktorý kladie dôraz na celkový vizuál, odvážne inovácie a hlavne na kvalitu života obyvateľov v ich dokončených projektoch.


Hlasovať za Developera roka 2020 môžete tu.


 

Odvážna architektúra je symbolom tohto desaťročia

Rukopis ITB aj AŠL vyniká princípmi budovania komunity, prémiovými materiálmi a nevšednou zmesou architektonických štýlov, ktorou sú známi výhradne oni.

Zaujímavým príkladom je rezidenčný projekt Nový Háj v bratislavskej Petržalke.

Na prvý pohľad farebné rodinné byty však majú omnoho väčšiu hĺbku – projekt na Slovensko totiž priniesol zahraničný trend plne flexibilných bytov, ktoré si rezident môže navrhnúť podľa seba.

Zrejme práve kombinácia odvážneho architektonického štýlu a využitie novej techniky dispozície bytov zaručili, že s projektom Nový Háj získal ITB Development aj sošku prestížneho ocenenia CEZAAR v roku 2015 v kategórii Bytové domy.

zdroj: ITB Development

Slováci chcú bývať v dome, ktorý nemá nikto iný

Originálnym rodinným projektom ide v ITB karta. V projekte MAMAPAPA v Dúbravke totiž posunuli limity úplne na iný level. Mohli to byť aj nudné paneláky, no architekti s developerom vytvorili farebné a kreatívne domy, o ktoré sa Slováci išli potrhať.

Zatiaľ čo jedna pestrofarebná budova pripomína maminu zásteru, druhá pásikavé otcovo pyžamo. Práve takáto kreativita posúva architektúru v Bratislave od identických presklených mrakodrapov k veľkomestu, kde to rodinným životom naozaj hýri.

Projekt bol koncipovaný najmä pre mladé rodiny, preto prichádza aj s detským ihriskom. Veľkým trendom posledných rokov je budovanie komunity, a to v prípade MAMAPAPA znamená spoločnú strešnú terasu.

zdroj: ITB Development

Zahraničné trendy udávajú tempo aj na Slovensku

V Dúbravke sa nachádzajú aj šťavnaté Čerešne fine living. Developerský projekt sa ešte vo väčšej miere opiera o princíp významného budovania komunity.

Obyvatelia môžu susedské vzťahy utužiť napríklad záhradkárčením v komunitných záhradkách. Zdravý životný štýl podporia vo workout zóne a večerné posedenie sa zasa bude niesť v znamení klubovne so stolným futbalom.

Práve každodenné maličkosti ako pestovanie, športovanie či spoločne strávený čas podporujú budovanie dobrých susedských vzťahov.

Rola developera sa za posledné desaťročia od výstavby posunula aj na pozíciu akéhosi garanta príjemného bývania a dobrej atmosféry a Čerešne sú príkladom dobre splnenej úlohy.

zdroj: ITB Development

Adresa úspechu na Kolibe

Rezidenčný projekt Gansberg Koliba nachádzajúci sa na lukratívnej adrese ponúka 3 štvorpodlažné budovy s prémiovým rázom, ktorý podnecuje práve bratislavský kopec.

V prípade Koliby a iných vyššie položených častí Bratislavy sa väčšinou stretávame s nadbytočnou úpravou terénu, no pri projekte Gansberg ITB Development rázovitosť terénu naplno využil. Výsledok tak kombinuje prestížnu lokalitu s dômyselným využitím okolia.

Developer s inováciami nezaspal na vavrínoch ani na Kolibe – v prípade Gansbergu sa implementovala unikátna kategorizácia, kde každá zo štyroch kategórií, do ktorých sú byty rozdelené, prináša čosi unikátne pre odlišné typy obyvateľov a ich potreby.

zdroj: ITB Development

Aj napriek tomu, že práve dominanty v historickom centre a downtowne sú to, čo Bratislava vída na dennej báze, náš život ovplyvňujú najmä stavby, kde skutočne bývame – alebo raz bývať budeme.

Pozornosť by sme teda nemali venovať len úchvatným projektom na Mlynských nivách a pri Eurovei, no tiež developmentu vo všetkých mestských častiach, ktorý sa zameriava na obytné projekty dýchajúce každodenným životom.

Práve spojenie ITB Development a Architekti Šebo Lichý zabezpečuje neustály príliv trendov v rámci sektoru rezidenčných projektov, ktoré zlepšujú nielen architektonickú, ale aj životnú úroveň v Bratislave.

V ankete ASB Developer roka môžete hlasovať tu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK