Dezinformácie na slovenskom internete bude odhaľovať umelá inteligencia. Scénu hoaxov môžeš pomôcť zbúrať aj ty

  • Umelá inteligencia sa musí o slovenských dezinformáciách najprv naučiť, zatiaľ nemáme dostatok dát
  • Ruku k dielu môžeš priložiť aj ty sám a umelej inteligencii dávať „súkromné lekcie“
hoax
TASR/AP/Alexandru Dobre
  • Umelá inteligencia sa musí o slovenských dezinformáciách najprv naučiť, zatiaľ nemáme dostatok dát
  • Ruku k dielu môžeš priložiť aj ty sám a umelej inteligencii dávať „súkromné lekcie“

O dezinformáciách dnes počúvame každú chvíľu. Kedysi boli na smiech a z ľudí, ktorí si na hlavu dávali čiapky z alobalu, sme sa len smiali. Dnes sú dezinformácie prepracovanejšie, verí im obrovské množstvo ľudí a hlavne doslova ohrozujú na živote. 

„Keďže boj s dezinformáciami je nadľudská úloha, Kempelenov inštitút inteligentných technológií chce pri ňom využiť umelú inteligenciu,“ otvára inštitút, ktorý o zaujímavom projekte informoval prostredníctvom tlačovej správy. 

Algoritmy umelej inteligencie sa však najprv potrebujú naučiť rozoznávať dezinformácie od ľudí,“ vysvetľujú. Presne v tomto bode potrebujú pomoc od nás, Slovákov.

Vytvorili preto nástroj, pomocou ktorého môžu ľudia označovať, alebo inak povedané anotovať, manipulatívne a falošné články, ako aj príspevky na sociálnych sieťach. Ak by si sa do projektu chcel zapojiť aj ty, všetko, čo musíš urobiť, je stiahnuť si do prehliadača ich rozšírenie.

Ľudí vyzývajú k spolupráci

Ich označovač bude slúžiť ako prvý krok k tomu, aby sa umelá inteligencia naučila o slovenských dezinformáciách. „Takáto umelá inteligencia sa v zahraničí využíva napríklad ako pomoc a podpora pre ľudí, ktorí overujú fakty,“ približujú.

Aj napriek tomu, že v zahraničí systém funguje, na Slovensku preň zatiaľ neexistuje vhodné zázemie. V súčasnosti máme o slovenských dezinformačných stránkach k dispozícii veľmi málo dát.

K ich nazbieraniu môže prispieť každý, kto chce, a KInIT (Kempelenov inštitút inteligentných technológií) k spolupráci vyzýva všetkých. Urobiť tak môžeš tu.

Na spomenutej stránke nájdeš daný nástroj, ktorý je verejne dostupný, no rovnako aj všetky potrebné inštrukcie a tutoriál na označovanie obsahu, ktorý sa ti nezdá. KInIT sľubuje, že samotný proces označovania je pre používateľa jednoduchý.

Umelá inteligencia sa učí od tej našej

Nástroj je dostupný pre kohokoľvek, no najlepšie ho využijú tí, ktorých falošné a manipulované správy trápia,“ píšu v tlačovej správe.

Ďalej hovoria, že ide napríklad o ľudí, ktorí majú vyššiu úroveň informačnej gramotnosti, odborníkov na dezinformácie, novinárov, no aj odborníkov, ktorí sa často v dezinformáciách ocitajú, ako napríklad zdravotníci.

Keďže ide o prvú takúto slovenskú iniciatívu, každá odoslaná anotácia je pre nás dobrá. Čím viac anotácií získame od ľudí, tým lepšie výsledky dosiahne umelá inteligencia, pre ktorú budú tieto anotácie využité,” hovorí výskumník Branislav Pecher z KInITu.

Učenie algoritmov umelej inteligencie spočíva na báze vzorov, ktoré im odhalia ako niečo vyzerá. Anotácie, teda označenia článkov budú slúžiť ako signály, ktoré budú naznačovať, že môže ísť o dezinformáciu.

Tie budú následne použité ako vzory pre umelú inteligenciu, aby sa takéto signály naučila automaticky odhaľovať,“ objasňuje v tlačovej správe Kempelenov inštitút inteligentných technológií.

Žiadny spodný ani horný limit na počet anotácií ani časové ohraničenie nemáme. Budeme radi, keď sa zapojí čo najviac ľudí. Čím viac dát, tým lepšie,” dodáva Branislav Pecher. Projekt podporila Férová nadácia O2 v rámci výzvy „Vráťme spolu rozum na internet”.

KInIT má s dezinformáciami mnoho skúseností. Je súčasťou Central European Digital Media Observatory, ktorý združuje 8 odborných partnerov z Česka, Poľska a Slovenska. KInIT sa v rámci neho venuje výskumu a vývoju nástrojov na báze umelej inteligencie, ktoré podporujú overovanie faktov.

Zdroje: KInIT, KInIT/tlačová správa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá