Diamantové batérie vytvorené z jadrového odpadu?

  • Vitaj v budúcnosti.
diamond-stock-image-pixabay
  • Vitaj v budúcnosti.

Skvelá správa. Výskumníci našli spôsob, ako premeniť nukleárny odpad na dlhotrvajúce batérie vďaka použitiu diamantov.

Tím fyzikov a chemikov na univerzite v anglickom Bristole vynašiel novú technológiu, ktorá nám prináša budúcnosť zajtrajška už dnes. Táto technológia spočíva v tom, že dokážu transformovať tisícky ton jadrového odpadu do diamantových batérií, ktoré sú schopné vytvárať malé množstvo elektrickej energie. Tieto diamantové batérie, rovnako ako aj vzácne drahokamy, by v podstate mohli pretrvať naveky. Nereálne?

sciencealert

foto: sciencealert.com

Nie nadarmo sa hovorí o „diamantovom veku“. Táto technológia, ktorú tím z University of Bristol využíva, obsahuje umelo vytvorené diamanty vytvorené z jadrového odpadu spolu s malým množstvom rádioaktívnej energie  a využíva ich na to, aby vytvorila slabý prúd. Takáto diamantová batéria bude ale dosť silná a odolná na to, aby prečkala aj ľudskú civilizáciu. Takže skutočne možno aj naveky. Túto správu sa mohli priamo od výskumného tímu dozvedieť všetci tí, ktorí sa zúčastnili vypredanej prednášky v Cabot Institute v Bristole.

screenshot-from-university-of-bristol-diamond-battery-video-889x500

foto: inhabitat.com

V čom spočíva úspech týchto batérií? Aj na túto otázku existuje jednoduchšia odpoveď, ako by si možno očakával. Zatiaľ čo klasické batérie, ktoré bežne každý z nás používa, si na prevádzku vyžadujú drôty a cievky, tieto špeciálne batérie nepotrebujú nič viac ako byť umiestnené do blízkosti rádioaktívneho zdroja. To je všetko, čo je potrebné na to, aby sa tu začali vyrábať slabé elektrické prúdy. Práve absencia týchto pohyblivých častí je to, čo robí diamantové batérie omnoho odolnejšie ako tradičné batérie, s akými sa bežne stretávame.

bbc-com

foto: bbc.com

Ďalšou skvelou správou, ktorá ide ruka v ruke s objavom týchto batérií je fakt, že ich výroba pomôže pri odstraňovaní jadrového odpadu, a ešte ju aj využije vo svoj prospech bez toho, aby vytárala skleníkový efekt či vyžadovala akékoľvek ďalšie palivo potrebné na prevádzku. Tom Scott, ktorý je profesorom v Interface Analysis Center na univerzite, hrdo ohlasuje, že diamantové batérie nemajú žiadne pohyblivé diely, nevytvárajú žiadne emisie a nevyžadujú žiadnu údržbu. Je to skrátka priama výroba elektriny.

zdroj: youtube.com

Zdroj a titulná fotografia: inhabitat.com, zdroj titulnej foto: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá