DiCaprio doň vo filme liezol „sfetovaný“. Ikonické Lamborghini sa predalo za šialenú cenu

  • Lamborghini Countach z roku 1989 sa predalo za 688 000 eur
  • Ide o identický model, ktorý preslávil DiCaprio v scéne z filmu Vlk z Wall Street
DiCaprio
Wikimedia/Presidencia de la República Mexicana, Repro foto Youtube/ 4K Clips And Trailers
  • Lamborghini Countach z roku 1989 sa predalo za 688 000 eur
  • Ide o identický model, ktorý preslávil DiCaprio v scéne z filmu Vlk z Wall Street

Legendárne Lamborghini Countach z roku 1989 sa predalo na aukcii za 738 000 dolárov, čo je v prepočte 688 000 eur. Ide o identický model, dokonca s rovnakou farbou laku, ktoré preslávil Leonardo DiCaprio v scéne z filmu Vlk z Wall Street. DiCaprio za tento film zinkasoval 10 miliónov dolárov. Čistá hodnota jeho majetku sa v roku 2022 odhaduje na 260 miliónov dolárov.

Toto „supercar“ bez pochýb patrí medzi tie najikonickejšie, ktoré sa v automobilovej histórii objavili. O vozidlo prejavilo záujem spolu 45 záujemcov, jeden z nich, používateľ BaT Fleche_dOr, na margo modelu napísal: „Toto je dosť výrazný Countach. Všetky sú ‚špeciálne‘, ale táto farebná kombinácia je vzácna a z môjho pohľadu aj celkom krásna.“ 

Niektorí odborníci sa vyjadrili aj v tom duchu, že auto bolo podhodnotené a keď sa ešte raz dostane do predaja, nový kupca zaň bude musieť dať viac ako milión dolárov. Ide o vzácny model, ktorý je pokrytý lakom farby Bianco Perlato, a má VIN: 002, ktoré by malo pre auto predstavovať taktiež pridanú hodnotu.

Ide o jedno z iba 658 modelov, ktoré boli vyrobené k 25. výročiu Lamborghini. Predpokladá sa, že toto auto si objednal nový člen saudskoarabskej kráľovskej rodiny. Z Dubaja smeroval do Kanady, odtiaľ do Saudskej Arábie a na krátko zamieril aj do New Jersey. Napriek striedaniu majiteľov sa zdá, že sa modelom len kochali. Najazdených má totiž iba 11 500 kilometrov.

Ak by si po podobnom kúsku zatúžil, môžeš si ho nechať doviezť na Slovensko za takmer 400-tisíc eur. Ide o ročník 1983, ktorý má najazdených 34 000 kilometrov. V ponuke je aj kúsok z roku 1980, ktorý ti zo Švajčiarska dovezú za takmer 800-tisíc eur.

Zrod typu Countach

Ferruccio Lamborghini sa narodil v znamení býka (28. apríla 1916), a preto sa býk objavil v znaku značky. Býčia sila a dravosť je tiež typickou vlastnosťou automobilov Lamborghini a typ Countach nie je výnimkou.

Keď sa Ferruccio Lamborghini začal zaoberať otázkou, čím nahradiť úspešný model Miura, zadal svojim konštruktérom jasnú úlohu. Nový športový automobil so stredovým motorom V12 bude mať priestorový rám, hliníkovú karosériu a jeho maximálna rýchlosť sa bude blížiť magickej hranici 320 km/h. Informuje Motor Trend.

zdroj: Wikimedia/allen watkin

Dizajn karosérie bol zadaný štúdiu Bertone, kde sa ho ujal Marcello Gandini a na podvozku začal pracovať Paolo Stanzini, tvorca nezabudnuteľného Maserati Tipo 61 Birdcage.

Prototyp Countach LP 500 sa predstavil na ženevskom autosalóne 1971. Jeho meno Countach pochádza z vyslovenia obdivu ku krásnej žene. Mimoriadne nízky dvojsedadlový superšport avantgardných tvarov šokoval celý svet.

Najväčšiu pozornosť vzbudili dvere vyklápané dopredu a hore. Tie sa potom stali typickým znakom všetkých ďalších modelov Lamborghini až do dnešných dní. Ďalším zaujímavým prvkom bolo periskopové spätné zrkadlo na streche vozidla.

zdroj: Wikimedia/Nathan

Vozidlo poháňalo päťlitrový vidlicový dvanásťvalec dosahujúci vtedy úctyhodný výkon 324 kW (440 k). Prevodovka bola umiestnená pred motorom medzi sedadlami.

Toto riešenie umožňovalo používať rovnakú hnaciu jednotku aj pri modeloch s motorom vpredu a navyše zaisťovalo výhodné rozloženie hmotnosti vozidla na obe nápravy. Countach bol navrhovaný s tým, že budú použité nové pneumatiky Pirelli P7, ale ich vývoj nebol v čase uvedenia prototypu ukončený, takže boli použité Micheliny.

Vrcholom vývoja typu Countach sa v roku 1988 stal model Countach Anniversary, postavený na oslavu 25. výročia založenia firmy Lamborghini. Pohľad do motorového priestoru nenechal nikoho na pochybách, že má pred sebou špičkovú techniku. 

Keď bol v roku 1990 výrobný posledný z takmer 2 000 superšportových kupé Countach, vstúpil na scénu jeho nástupca Diablo. Jedna automobilová legenda bola nahradená inou a až tej sa podarilo prekonať vysnívanú hranicu rýchlosti 200 míľ za hodinu. Jeho cena sa aktuálne pohybuje okolo 230-tisíc eur.

Zdroje: bringatrailer.com, motortrend.com, mobile.de

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá