DiCaprio, Musk či Bezos. Takto úspešní pomáhajú svojimi miliónmi ľuďom aj prírode

  • Leonardo DiCaprio, Elon Musk, Jeff Bezos či Bill Gates
  • Svetovo známe osobnosti aj v roku 2019 dokázali, že svoje zarobené peniaze nemajú problém dať aj na dobrú vec
wikimedia.org
  • Leonardo DiCaprio, Elon Musk, Jeff Bezos či Bill Gates
  • Svetovo známe osobnosti aj v roku 2019 dokázali, že svoje zarobené peniaze nemajú problém dať aj na dobrú vec

Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio už dlhé roky vďaka svojej nadácii Leonadrdo DiCaprio Foundation (LDF) bojuje za záchranu našej planéty a zároveň sa pred pár mesiacmi spojil s dvojicou miliardárov – s podnikateľkou a filantropkou Laurene Powell Jobsovou a Brianom Shethom založili novú neziskovú organizáciu, ktorú nazvali Earth Alliance.

Aliancia najnovšie oznámila založenie fondu na záchranu amazonského dažďového pralesa. DiCaprio na svojom Instagrame deklaroval, že Earth Alliance do fondu vložila 5 miliónov dolárov, čo je v prepočte 4,49 milióna eur.

Peniaze poputujú na účty domorodých obyvateľov, ktorí s nezastaviteľným požiarom bojujú priamo v krajine. „Sto percent tvojho príspevku pôjde ľuďom, ktorí priamo v teréne zachraňujú Amazóniu,” uistil svojich fanúšikov hollywoodsky herec na Instagrame.

Elon Musk

Počul si už o projekte Team Trees? Ide o youtuberskú iniciatívu, ktorej cieľom je vysadiť po celom svete spolu 20 miliónov stromov. Jej iniciátorom je youtuberska hviezda Jimmy Donaldson, známa ako MrBeast. V spolupráci s nadáciou Arbor Day Foundation chce vyzbierať v rámci kampane na YouTube až 20 miliónov amerických dolárov, ktoré poputujú na výsadbu sadeníc. 

Keď MrBeast na svojom účte na Twitteri oznámil, že doposiaľ sa podarilo vysadiť už 6 miliónov stromov, zareagoval aj Elon Musk.

Šéf Tesly sa následne oboznámil s tým, že stromy sa budú vysádzať v rôznych kútoch sveta, na verejných aj súkromných pozemkoch, tam kde je to najviac potrebné. Výnimkou má byť len Antarktída. Projekt Team Trees sa rozhodol podporiť čiastkou 1 milión dolárov. Jeden dolár znamená vysadenie jednej sadenice. Elon sa tak zaslúži o vysadenie 1 milióna stromov.

Bill Gates

Bill Gates  zase daruje 700-miliónov dolárov švajčiarskej charitatívnej organizácii The Global Fund. Tá to oznámila na svojich stránkach. Spolu s Billom Gatesom sa na zbierke podieľali ďalší miliardári sveta a dokopy sa vyzbierala rekordná čiastka až 14 miliárd amerických dolárov. Je to doteraz najvyššia suma, ktorá bola vyzbieraná na charitatívne účely.

zdroj: TASR

Charitatívna organizácia Global Fund chce prostredníctvom týchto prostriedkov bojovať proti AIDS, tuberkulóze a malárii. „Finančné prostriedky pomôžu do roku 2030 zachrániť viac ako 16-miliónov ľudských životov, ktoré trpia na ťažké choroby,“ uvádza sa na stránke Global Fund.

V roku 2017 Gates daroval svojej organizácií 4,6 miliardy dolárov. Minulý rok organizácia podporila školstvo v rozvojových krajinách v hodnote 200 miliónov dolárov. Bill Gates sa zaviazal, že na charitatívne účely rozdá až polovicu svojho nadobudnutého majetku.

V roku 2010 spolu s Warrenom Buffettom založili organizáciu The Giving Pledge, ktorá mala za cieľ združiť ostatných miliardárov, aby postupne odovzdali svoj majetok v prospech charity. Dohodu podpísali také mená ako Mark Zuckerberg, Michael Bloomberg či Elon Musk. Kritici však hovoria, že podobná aktivity miliardárov je založená hlavne kvôli optimalizácie svojich daní.

Hodnota majetku Billa Gatesa sa podľa Forbesu odhaduje na približne viac ako 100 miliárd dolárov. V rebríčku najbohatších mužov sveta ho vystriedal Jeff Bezos, (107 miliárd dolárov) zakladateľ gigantu Amazon.

Jeff Bezos

Aj najbohatší človek na svete, Jeff Bezos, je okrem svojich podnikateľských aktivít známy aj vďaka dobročinným aktivitám a iniciatíve pomáhať ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Práve na tieto investície za rok 2019 sa pozrel DailyMail, ktorý informuje o tom, že Jeff Bezos za uplynulý rok daroval 32 organizáciám sumu v celkovej hodnote 98,5 miliónov dolárov, čo je v prepočte viac ako 89 miliónov eur.

Za účelom pomoci Jeff Bezos ešte v septembri 2018 založil svoju charitatívnu nadáciu Bezos Day 1 Fund, pri vzniku ktorej sa sumou viac ako 1,8 miliárd eur, zameral na dosiahnutie zmysluplných a trvalých vplyvov v dvoch oblastiach.

Prvou je financovanie a podpora existujúcich neziskových organizácií, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova a druhou oblasťou je vytvorenie siete neziskových predškolských zariadení v komunitách s nízkymi príjmami, informuje oficiálny web nadácie.

Zdroje: Instagram/leonardodicaprio, theglobalfund.org, vox.com, forbes.com, dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech