Dieťa v objatí kňaza je navonok nenápadnejšie ako dospelá žena v jeho náručí, hovorí súdny znalec o zneužívaní detí

  • Problému zneužívania maloletých kňazmi sa nevyhla azda nijaká krajina
  • Ako ale uvádza suspendovaný kňaz Lajcha, Slováci žijú v akejsi ilúzii
  • Ako to bolo so zneužívaním v minulosti a či celibát s problematikou súvisí?
  • To sme rozobrali s viacerými odborníkmi
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, pixabay/Senlay,.piqsels
  • Problému zneužívania maloletých kňazmi sa nevyhla azda nijaká krajina
  • Ako ale uvádza suspendovaný kňaz Lajcha, Slováci žijú v akejsi ilúzii
  • Ako to bolo so zneužívaním v minulosti a či celibát s problematikou súvisí?
  • To sme rozobrali s viacerými odborníkmi

Poľská katolícka cirkev približne pred mesiacom informovala o zneužívaní maloletých kňazmi. Iba v Poľsku zaznamenali od 50. rokov minulého storočia do konca roka 2020 viac ako 360 prípadov takéhoto sexuálneho zneužívania. Ne tému sme sa viac rozprávali s historičkou Tünde Lengyelovou, súdnym znalcom Dušanom Kešickým a suspendovaným kňazom Michalom Lajchom. Tí nám prezradili, aký je ich pohľad na spomínanú problematiku.

O veciach sa nehovorilo

„V období od 1. júla 2018 do 31. decembra 2020 prijali diecézy a kláštory katolíckej cirkvi v Poľsku 368 správ týkajúcich sa sexuálneho zneužívania maloletých,“ cituje TASR Štatistický úrad katolíckej cirkvi. Správa sa týkala obdobia medzi rokmi 1958 a 2020.

Problematika sa však týka aj mnohých ďalších krajín a historička Tünde Lengyelová je presvedčená o tom, že spomínané skutky boli v spoločnosti prítomné vždy. Problémom však v tom čase bolo, že cirkev určité konania nepokladala za nevhodné.

„Napríklad rôzne fyzické tresty pre novicov (mníšskych čakateľov) v kláštoroch pod rúškom ich disciplinizácie, ktoré mohli vyústiť do všetkého možného až po smrť. Vzhľadom na uzavretosť cirkvi sa o týchto veciach nehovorilo a už vôbec nepísalo, takže sa zachovali len v spomienkach jednotlivcov, ktorí sa vymanili z cirkevného sveta,“ vysvetľuje Lengyelová.

Dodáva, že problém sa týkal tak mužských, ako aj ženských kláštorov. „Ktovie, či sú vôbec v biskupských alebo vatikánskych archívoch nejaké prípady, ktoré boli natoľko závažné, že ich riešila cirkevná vrchnosť. Predpokladám, že prevažná väčšina sťažností, ak nejaké boli, bola zamietnutá a ututlaná,“ dodáva.

Cirkev
zdroj: pixnio/Marko Milivojevic

Kastrácia chlapcov, aj mlátenie

Podľa slov historičky sa vraj z korešpondencie uhorských mladých mužov, ktorí sa rozhodli pre štúdium v doprovode vychovávateľa spomedzi duchovných, zachovali sťažnosti rodičom, že boli fyzicky týraní. Žiaci ale údajne nerozviedli o aké konkrétne skutky išlo.

„Spomínam si na prípad uhorského aristokrata, ktorý prepustil vychovávateľa svojich synov, lebo ich príliš mlátil,“ hovorí Tünde Lengyelová. Tá nám ďalej opisuje aj iné činy, ktorým holdovali cirkevní predstavitelia a považuje ich za zneužívanie maloletých.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie