Dieťa z Afriky si môžeš adoptovať za 25 eur mesačne, tento Slovák ti s celým procesom pomôže

  • Štáty sa počas koronakrízy snažia pomôcť svojim obyvateľom prostredníctvom viacerých finančných injekcií, avšak sú regióny, ktoré podporu od štátu nedostanú
  • Medzi najzraniteľnejšie krízou zasiahnuté regióny patria tie v Afrike
  • Nezisková organizácia Centrum Narovinu sa snaží pomáhať deťom, ktoré chcú študovať
  • Na webe má databázu detí od 3 do 24 rokov, ktoré si môžeš adoptovať
Centrum Narovinu, adopcia, adopcia afrických detí, keňa, afrika, ostrov nádeje
Archív SIU, Pexels/Gabriele Mango
  • Štáty sa počas koronakrízy snažia pomôcť svojim obyvateľom prostredníctvom viacerých finančných injekcií, avšak sú regióny, ktoré podporu od štátu nedostanú
  • Medzi najzraniteľnejšie krízou zasiahnuté regióny patria tie v Afrike
  • Nezisková organizácia Centrum Narovinu sa snaží pomáhať deťom, ktoré chcú študovať
  • Na webe má databázu detí od 3 do 24 rokov, ktoré si môžeš adoptovať

Rekordný nárast nezamestnanosti, strata miliónov pracovných miest, skrachovaný súkromný sektor. Koronakríza postihla celý svet. Štáty sa snažia pomôcť svojim obyvateľom prostredníctvom viacerých finančných injekcií, avšak sú regióny, ktoré podporu od štátu nedostanú. Medzi najzraniteľnejšie a krízou zasiahnuté regióny patria tie v Afrike. 

Nezisková organizácia Centrum Narovinu sa zameriava na rozvojovú spoluprácu s cieľom zlepšenia vzdelávania, zdravotnej starostlivosti a celkovej životnej úrovne práve v týchto končinách. Je dôležité, aby sme nezabúdali, že napriek nie príliš ružovým podmienkam, v ktorých sa momentálne nachádzame, sa môže mať niekto ešte horšie.

Organizácia ponúka možnosť adopcie detí. Funguje na princípe zasielania určitej čiastky peňazí deťom, ktoré to najviac potrebujú. Suma sa posiela v časových intervaloch, podľa požiadavky adoptívneho rodiča.

Jedným z nich je aj Juraj Sasko, ktorý pracuje v oblasti online marketingu, a založil digitálnu agentúru Visibility. Práve jeho sme sa spýtali, čo všetko obnáša adopcia dieťaťa z Afriky, a ako to vlastne prebieha.

Pod pojmom adopcia pravdepodobne viacerí myslia na tú „klasickú“, kedy dieťa príde do rodiny domov, a tá ho následne vychováva. Táto adopcia však spočíva v niečo inom. Ako vlastne prebieha?

Adoptívni rodičia si môžu vybrať dieťa podľa profilu v adoptívnej databáze, kde sú uverejnené aj jeho fotky a stručná charakteristika. Následne posielajú peniaze na účet organizácie Centrum Narovinu v ročných, mesačných alebo trimestrálnych intervaloch. 

Čo všetko platby pokrývajú?

Platba je určená na to, aby mohlo dieťa chodiť pravidelne do školy. Sú v tom náklady na školné, školské pomôcky, a ak chodí dieťa do školy na Ostrov Nádeje, tak je v tom aj strava a ubytovanie pre dieťa v komunitnom centre.

Sumy sú rozdielne podľa toho, ako staré je dieťa. Školné na základnej škole je 300 eur na rok a na strednej, vysokej škole a v sirotinci je to 660 eur. V tejto sume je škola, školné, školské pomôcky, v prípade internátov a sirotincov je to aj strava a ubytovanie.

Dá sa pomôcť aj v iných smeroch? Keďže sú presne rozpísané sumy za školné, môže rodič poslať peniaze napríklad na nákup potravín, keď je to nutné? 

Áno, rodinám sa prispievalo napríklad na nákup potravín, energie či bývanie. Vždy sa to rieši individuálne podľa potreby danej rodiny. V podstate každá rodina dostane za darovanú sumu to, čo potrebuje najviac. Ja som prispel 100 eurami, ale bol to dobrovoľný príspevok a rodičia si mohli zvoliť sumu, akú chceli. 

Čo si za takýto príspevok rodina kúpi?

Už za 20 eur vie rodina dostať základné potraviny, ktoré im vystačili na niekoľko týždňov. Zatiaľ sa organizovali dve kolá zbierky. 

Stáva sa, že peniaze za školné niekedy putujú na iné, potrebnejšie veci? Napríklad teraz, v čase koronavírusu.

Áno, stalo sa to práve teraz, keď sa v Keni zatvorili školy a ich otváranie je plánované až postupne na najbližšie mesiace. Ľudia ale platili školné, a to sa použilo práve na pomoc rodinám a chod Ostrova Nádeje.

Je potrebné dodať, že v Keni je situácia z pohľadu ekonomiky pre rodiny veľmi zlá, pretože mnoho rodičov má len príležitostnú prácu zo dňa na deň alebo niečo predávajú, a tým pádom im vypadol komplet príjem.

Ako deti zvládajú tento stav? Ste s deťmi v kontakte aj po tejto stránke?

Je to určite náročné. A áno, naša adoptovaná dcéra Jesca napísala zatiaľ dva listy, kde píše o tom, že všetko mali v krajine zatvorené, a musia sa doma uskromniť, aj čo sa týka jedla.

Pre niekoho je 300 alebo 600 eur ročne stále vysoká čiastka, najmä v čase koronakrízy. Dá sa výška platby zo strany adoptívneho rodiča upraviť?

Samozrejme, dá sa to prispôsobiť, ak rodič na Slovensku aktuálne nemá peniaze alebo stratil prácu. Ale vo všeobecnosti platí, že sumy sú fixné a pokrývajú presne potrebné náklady na chod, takže sú to všetko skôr výnimočné situácie a hlavne dočasné riešenia. Ak rodič ďalej dieťa nemôže sponzorovať, nemá možnosť ďalej pokračovať v štúdiu, a vracia sa späť do adopcie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Centrum Narovinu o.p.s. (@centrumnarovinu)

Aké percento z poslanej sumy si berie organizácia?

Centrum Narovinu využije z poslaných peňazí 75 % priamo na dieťa a jeho školské potreby (návšteva školy, školské pomôcky) a 25 % na svoje organizačné zabezpečenie a chod kancelárie v Prahe a v Keni.

Ďalej je financovaná z rôznych podporných grantov či predaja v takzvanom Férovom obchodíku. Centrum Narovinu má len pár stálych zamestnancov v kancelárii v Prahe a v Keni. Všetci ostatní pracovníci sú na báze dobrovoľnosti, tak ako ja. Nedostávame za to nič.

Ako staré deti sa nachádzajú v databáze?

V databáze sa nachádzajú deti od pár rokov až po vysokoškolákov. Väčšinou sú to ale menšie deti od troch do dvanástich rokov pochádzajúce z veľmi chudobných rodín, často bez rodiča alebo oboch rodičov.

V Afrike je bežné, že deti majú deti. Nachádzajú sa v databáze aj mladé matky?

Áno, môže sa stať, že je v adopcii aj mladá matka. Dokonca sa občas stáva, že dievča počas adopcie otehotnie. Pri takejto situácii sa nezvyšuje poplatok, ale komunikuje sa intenzívne s adoptívnymi rodičmi a rieši sa s nimi, či dieťa niečo nepotrebuje.

Systém je založený na tom, že vždy je možnosť prispieť navyše. My napríklad teraz zvažujeme, že Jesce a jej rodine dáme postaviť nový dom, pretože im zateká strecha a steny sú v zlom stave.

Pre predstavu, nový dom ich vyjde na 1 300 eur, čo je naozaj smiešna suma, keď si uvedomíte, že tým viete výrazne zlepšiť kvalitu života pre 8 členov domácnosti. Takisto sa dá platiť ročne aj zdravotné poistenie, ktoré stojí len 50 eur ročne a dieťa má zabezpečenú základnú zdravotnú starostlivosť.

Ako vnímajú adopciu biologickí rodičia detí?

Vo väčšine prípadov je to pre nich obrovská pomoc, pretože oni sami sa o svoje deti nedokážu plnohodnotne postarať. Deti vďaka adoptívnym rodičom začínajú chodiť do školy, majú plnohodnotnú stravu a šancu na lepší život.

Môže niekedy prísť dieťa aj za adoptívnymi rodičmi, alebo oni za ním?

Áno, dajú sa zorganizovať návštevy rodičov v Keni. Centrum Narovinu je nápomocné takýmto cestám a pomáha koordinovať návštevu. Dieťa do EU nemôže, pokiaľ nie je dospelé a samostatné.

Ak by si mal záujem o adopciu, môžeš kontaktovať priamo Juraja Saska na tomto linku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK