Dievča z osady strčí do vrecka aj profíkov. Agáta patrí k slovenskej šachovej špičke

  • 12-ročná Agáta vyrastala v prostredí, ktoré má k prestížnym šachovým turnajom ďaleko
  • Hrať šach ju začal učiť je otec, ktorý priviedol k šachu viaceré deti z osád
sachy
Unsplash/Michal Parzuchowski, Instagram/ the.queensgambitnetflix
  • 12-ročná Agáta vyrastala v prostredí, ktoré má k prestížnym šachovým turnajom ďaleko
  • Hrať šach ju začal učiť je otec, ktorý priviedol k šachu viaceré deti z osád

Po vypustení seriálu The Queen’s Gambit od spoločnosti Netflix svet zachvátila šachová horúčka. Tisícky ľudí počas tvrdého lockdownu začali hrať šach online. Americký eBay evidoval nárast predaju šachových súprav a doplnkov o 273 % v priebehu desiatich dní, práve po spustení seriálu na Netflixe. To sa v prepočte rovná jednému vyhľadávaniu každých šesť sekúnd.

Seriál natočený podľa knižného románu Waltera Tevisa z roku 1983 sa stal obrovským hitom. Na základe príbehu mladej siroty, ktorá rozvíja svoj výnimočný šachový talent, sa vyhľadávanie slova šach v Google prehliadači na celom svete takmer zdvojnásobilo.

Fiktívna postava Beth Harmon ukazuje, že v hre kráľov nemusia dominovať iba muži, ale že hru môžu dokonalo ovládať aj ženy.

Slovenská Beth Harmonová

Portál Dobré noviny informoval o tom, že aj na Slovensku máme talentované Bethy Harmonové. Jednou z nich je Agáta Berková, dnes 12-ročné dievča, ktoré prvé dva roky po svojom narodení žilo v osade v Starej Kremničke bez vody a elektriny. Od matky ju súdnou cestou dostal do starostlivosti otec, ktorý jej chcel dopriať lepšie domáce zázemie.

Od partnerky odišiel tesne po narodení dcéry Agáty. „Náš vzťah rozbili intrigy osadníkov, pričom ona si našla iného. Nebránim dcére v kontakte s matkou, no záujem z druhej strany tam nie je. Zrejme je za tým aj fakt, že bývalá partnerka žije v ťažkých podmienkach a cestovanie je pre ňu komplikované,“ hovorí otec Milan Berko pre denník Pravda. Zároveň dodáva, že život v osade ho naučil veľkej pokore a vôbec toto obdobie neľutuje.

Zatiaľ čo fiktívnu hrdinku umenie šachu učil údržbár v pivnici detského domova, Agátu učil jej otec Milan. Práve on má veľký podiel na tom, že z jeho dcéry sa stala vášnivá šachistka, ktorá poráža oveľa starších súperov a dnes už rutinne aj svojho učiteľa. 

Začiatky

S výučbou šachu svojej dcéry začal pred šiestimi rokmi. Napriek tomu, že podmienky na rozvoj v šachu nemala úplne ideálne, dnes už má za sebou niekoľko víťazstiev.

„Prvé ťahy na šachovnici som začala robiť ešte ako škôlkarka. Keď som mala päť rokov, zobrali ma na turnaj a skončila som v prvej desiatke,“ hovorí Agáta pre denník Pravda. Za svoj najväčší triumf však považuje moment, keď prvýkrát porazila svojho otca.

Ako 8-ročná vyhrala slovenský turnaj Grand prix v rapid šachu. Šieste miesto získala na majstrovstvách Európskej únie v kategórii do osem rokov.

„Pre nás to bol krásny úspech, pretože turnaja, ktorý sa konal v obci Kouty nad Desnou, sa vtedy zúčastnilo 15 šachových federácií. O to cennejšie bolo zistenie, že Agátka skončila na šiestom mieste,“ hovorí otec Agáty Milan Berko v reportáži pre RTVS.

V turnajoch dnes už poráža jedného súpera za druhým. Vďaka šachovým turnajom sa jej podarilo precestovať takmer celé Slovensko a Česko.

K šachu priviedol nielen dcéru

Milan Berko okrem svojej dcéry priviedol k šachu aj ďalšie deti v rámci svojho klubu Hrochotskí jazdci. Podľa portálu Dobré noviny ich začal učiť v komunitnom centre v malej obci Hrochoti pri Zvolene, podľa ktorej je aj klub pomenovaný.

Na Slovensku je šach prevažne dominantou majority. Milan Berko však ukazuje, že v šachu môžu vynikať naozaj všetci, a to dokonca aj deti z rómskych osád, ktorým tak dáva perspektívu lepšej budúcnosti.

Šachový klub Hrochotskí jazdci založil pred piatimi rokmi. Podarilo sa mu zozbierať deti z rómskej komunity a založil šachový klub čisto pre ne. Zo začiatku čelili mnohým posmeškom, že šach hrať nikdy vedieť nebudú.

Dnes už máme na Slovensku viacerých úspešných šachistov rómskeho pôvodu. Dôkazom je aj práve príbeh Agáty, ktorá patrí medzi najlepšie hráčky.   

Prvé turnaje

Na svoju prvú súťaž, ktorú Milan Berko absolvoval s deťmi však spomína bez úsmevu. Jeho slová vystihujú dlhoročný postoj, akým slovenská spoločnosť vníma deti z rómskych osád.

„Šach je o tom, že je všade ticho. Zrazu na súťaž príde tlupa Rómov. Súťažiaci predtým neboli zvyknutí na Rómov. Keď sme sa zjavili pri dverách, mali ste vidieť, ako sa na nás všetky hlavy otočili. Dokonca som videl, že tam boli dámy, ktoré si chytili kabelky a kontrolovali si, či majú veci na mieste. Bolo to nepríjemné, všimli si to aj deti,“ opisuje svoj prvý turnaj s deťmi Milan Berko pre Dobré noviny

Podľa jeho slov je rozdiel, keď dieťa trpí sociálnou alebo mentálnou chudobou. Počas svojho trénovania šachu prišiel na to, že „keď sa deťom poskytne rovnaká štartovacia čiara, dokážu medzi sebou vynikať“.

Dotiahli sme to na majstrovstvá Slovenska a Majstrovstvá Európskej únie. Boli sme aj v Moskve ukázať, že Rómovia nie sú takí hlúpi, ako sa hovorí, kde sme boli súčasťou delegácie Rómov zo Slovenska z rôznych oblastí a profesii,“ dodáva vo svojej výpovedi Milan Berko. 

Podľa neho je problém často aj v samotných učiteľoch vyučujúcich deti v školách. Samotní učitelia majú totiž podľa jeho slov tendenciu podceňovať rómske deti. Šach to však zmenil. „Učitelia im dali pocítiť, že sú hlúpe. Akonáhle začali hrať šach, už si to nikto nedovolil povedať,“ dodáva otec Agáty.

šach
zdroj: Unsplash/Michal Vrba

Remíza s majstrom sveta 

Počas svojej zatiaľ krátkej šachovej kariéry si mladá Agáta stihla zahrať aj s tými najväčšími šachovými hviezdami. Remizovala napríklad s šachovým majstrom Kanady Tomášom Krňanom. Za významné považuje stretnutie s Anatolijom Karpovom, keď prišiel do Banskej Štiavnice. S ruským šachovým veľmajstrom mala možnosť odohrať partiu, počas ktorej sa jej podarilo uhrať remízu.

„Vtedy som ešte netušila, kto to vlastne je. Vedela som, že tam idem na zápas, ale nič viac. Zrazu sa pri mne zastavil starší pán a začal na šachovnici robiť ťahy. Strašne som sa snažila poraziť ho, no nešlo to. Keď mi ponúkol remízu, váhala som, lebo som nad ním chcela vyhrať. Potom som to ale zobrala, lebo je to lepšie ako prehra,“ opísala Agáta svoje stretnutie pre denník Pravda.

Podľa slov jej otca vtedy z pätnástich detí ponúkol remízu štyrom. Aj preto sa ten moment dodnes spomína s veľkou hrdosťou.

„Je to človek, ktorý si nepotrebuje nič dokazovať. Takéto gesto je pre talentovaných šachistov veľká česť a motivácia zároveň. Vravel mi, že nepozná žiadneho licencovaného rómskeho trénera ani rómske dievča venujúce sa šachu. O Agátke sa vyjadril veľmi pochvalne,“ spomína pre denník Pravda otec Milan. 

Darí sa jej nielen v šachu

V škole má výborný prospech a je vynikajúca žiačka. Zapája sa do triednych a medzinárodných matematických a vedomostných súťaží. V budúcnosti by sa chcela stať rozvodovou právničkou alebo vedkyňou, ktorá objaví liek pre svojich dvoch autistických bratov.

V určitom momente živote jej otca však nastali súkromné problémy a Agáta na istú dobu prestala trénovať. Dnes už však znova nachádza chuť hrať. Jej trénerom už však nie je jej otec. Podľa jeho slov jej už nemal čo ponúknuť. Jej novým trénerom je člen slovenského šachového zväzu René Ballo.

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 21. septembra 2021.

Zdroje: Dobre Noviny, Pravda, RTVS, Grand prix

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá