Dinosaury mali smolu, meteorit ich zasiahol v smrteľnom uhle a nemali šancu, zistili vedci

  • Britskí vedci na základe simulácie zistili, že po páde meteoritu nemali dinosaury ani väčšina organizmov na planéte šancu
  • Meteorit údajne dopadol v takzvanom smrteľnom uhle, čím sa do atmosféry dostalo viac plynov
dinosaurus
Unsplash/Bryan Goff, Amy-Leigh Barnard
  • Britskí vedci na základe simulácie zistili, že po páde meteoritu nemali dinosaury ani väčšina organizmov na planéte šancu
  • Meteorit údajne dopadol v takzvanom smrteľnom uhle, čím sa do atmosféry dostalo viac plynov

Britskí vedci prostredníctvom simulácie zistili, že uhol gigantického meteoritu, ktorý zabil dinosaurov, bol smrteľný. Svoje zistenia publikovali v správe uverejnenej na portáli Nature. Dopad meteoritu v konkrétnom uhle maximalizoval množstvo plynov meniacich ovzdušie, ktoré boli vtláčané do hornej atmosféry.

Táto kolízia zapríčinila rozvírenie miliardy ton síry, zastrela Slnko a spustila nukleárnu zimu. Práve to malo pred 66 miliónmi rokmi zabiť dinosaurov a 75 percent všetkých živých organizmov na našej planéte.

Keby bol uhol dopadu menší, všetko by mohlo byť úplne inak 

Dôležitý je uhol, v ktorom gigantický meteorit dopadol na planétu Zem. Britskí vedci sa domnievajú, že dopadol v uhle okolo 60 stupňov. „To predstavuje najhorší možný scenár vysokorýchlostného vylučovania oxidu uhličitého a síry,“ vo vyhlásení vysvetlil vedec Gareth Collins z Imperial College v Londýne.

Collins doplnil, že keby meteorit dopadol v uhle menšom ako 15 stupňov, všetko by mohlo byť inak. „Pri takomto rozsahu nárazu sa oxid uhličitý dostane dvakrát až trikrát vyššie do atmosféry, než v prípade vertikálneho nárazu meteoritu,“  naznačil Collins.

Niekoľkokilometrový kráter údajne všetko spálil na uhol 

Niektoré dávnejšie štúdie naznačujú, že meteorit dopadol na mexický Yucatánsky polostrov v 30-stupňovom uhle, iné zase veria, že to bolo až v 90-stupňovom uhle. Vedci sa však domnievajú, že ak by bola prvá z predchádzajúcich štúdií pravdivá, následky by neboli také devastujúce.

Dopad meteoritu po sebe zanechal viac ako 190-kilometrový kráter v zemi. Podľa vedcov bolo všetko v okruhu najbližších sto kilometrov od krátera spálené na uhol.  

Zdroje: Nature, New York Times, ZDNet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá