Diplom nie je zárukou tvojho budúceho zamestnania. Priamo v Google sa o tom presvedčili aj Slováci

  • Program Grow with Google za dva roky absolvovalo už 55-tisíc Slovákov
  • Viac ako 5000 z nich si už našlo prácu alebo dosiahlo úspechy v podnikaní
archív Grow with Google Slovensko
  • Program Grow with Google za dva roky absolvovalo už 55-tisíc Slovákov
  • Viac ako 5000 z nich si už našlo prácu alebo dosiahlo úspechy v podnikaní

Ak chce človek od života viac, musí už počas štúdia na vysokej škole (prípadne už na strednej škole) na sebe pracovať a byť aktívny. Ideálne je, ak sa prakticky venuje tomu, čo študuje. Príležitosti sú všade naokolo, stačí mať otvorené oči a myseľ.

Na sociálnych sieťach môže každý odoberať obsah relevantných stránok s vhodnými príležitosťami pre svoj odbor a zameranie. Dobrá rada študentom je, aby začali pracovať hoci aj zadarmo, respektíve na neplatených stážach v rôznych spoločnostiach, podľa toho, či sa zaujímajú o marketing, predaj či účtovníctvo.

Diplom nestačí a nie je zárukou tvojej práce snov

Samotný diplom z vysokej školy nestačí a určite nie je zárukou budúceho zamestnania. Náš školský systém ešte stále vychováva zo študentov zamestnancov, no každý sa svojimi rozhodnutiami, tvrdou prácou a prístupom môže stať podnikateľom, ktorý zaplní dieru na trhu a zmení svet k lepšiemu.

zdroj: archív Grow with Google Slovensko

Pred troma rokmi som našiel na internete výzvu na ambasádora programu Grow with Google. Odvtedy som ambasádorom pre Prešovskú univerzitu, nakoľko som interným doktorandom na Fakulte manažmentu. Tento program ponúka nové príležitosti v podobe bezplatných tréningových kurzov a nástrojov, ktoré pomáhajú ľuďom získať správne zručnosti pri hľadaní zamestnania, rozvíjaní kariéry alebo podnikania. Programy sú určené pre osobný rozvoj, startupy, podnikanie, developerov, učiteľov, neziskové organizácie, kultúrne inštitúcie a taktiež pre tvorcov obsahu na YouTube.

Od roku 2016 sa v rámci tohto programu podarilo vyškoliť vyše 55 000 Slovákov, z čoho si viac ako 5 000 ľudí vďaka tomuto nástroju našlo prácu alebo sa posunuli vo svojom podnikaní. Tejto príležitosti som sa chopil, zmenila mi život a za tri roky mi otvorila kopu nových možností a príležitostí.

zdroj: archív Grow with Google Slovensko

Jedným z plodov mojej práce je aj odmena vo forme návštevy európskej centrály Google. Posádka zložená z Grow with Google Student Ambassadors, Google Certified Trainers, víťazov súťaže o najlepšiu záverečnú prácu na FMUK a Googlerov zo Slovenska odštartovala svoj výlet do centrály v Dubline začiatkom marca.

Jednota ducha i tela v Google office

Aspoň taký som mal dojem z návštevy centrály, kam som sa dostal s najaktívnejšími ambasádormi programu Grow with Google aj ja. Našu posádku tvorili Tinka a Majka z Google Slovensko, moji traja kolegovia, ambasádori Filip, Max a Miňo, najaktívnejší Google Certified Trainer Kamil s kolegom zo samsiDigital Máriom, Grétka, ktorá so svojou diplomovkou zameranou na digitálny marketing, vyhrala súťaž na Fakulte managementu Univerzity Komenského a napokon zakladateľ Digital Marketing Clubu na Fakulte managementu Univerzity Komenského, Jaro, ako vedúci Grétkinej diplomovej práce.

zdroj: archív Grow with Google Slovensko

Írska centrála nás ohúrila veľkosťou. Naša sprievodkyňa Ninka, bývalá stážistka z bratislavského office, nás informovala, že centrálu tvoria štyri budovy v historickom srdci Dublinu s rozlohou viac ako 47 000 m2 jedinečných kancelárskych priestorov.

V tejto 14-poschodovej centrále pracuje viac ako 7 000 zamestnancov z viac ako 65 krajín a hovorí sa tam 45 jazykmi. V tomto architektonickom skvoste sa nachádza 5 reštaurácií, 42 mini kuchyniek a komunikačných uzlov, herne, fitness centrum, bazén, wellness, konferenčné miestnosti, vzdelávacie a vývojárske centrá a viac ako 400 neformálnych a formálnych mítingových miestností.

Prvé, čo nám Ninka ukázala, bol bazén na prvom poschodí, ktorý je dostupný pre zamestnancov aj cez víkend, rovnako aj fitness centrum o poschodie vyššie. Nakoľko bol čas obeda, vybrali sme sa do reštauračnej časti, ktorá predstavovala takmer jedno celé podlažie a nebol najmenší problém sa tam stratiť.

Na výber sme mali z najrozličnejších jedál z celého sveta. Gastronomický zážitok sme zavŕšili šálkou chutnej kávy, a pomaly sme sa presunuli do oddychovej miestnosti na desiatom poschodí, kde sme mali k dispozícii mini kuchynku s občerstvením, biliard, stolný futbal a oddychovú zónu, ako aj Google store, kde si takmer každý z nás kúpil nejakú drobnosť na pamiatku.

Návšteva Facebooku, v ktorom nás zaujali aj zamestnanci čakajúci na voňavé palacinky

Potom nás čakalo veľké prekvapenie, ktoré si pre nás dievčatá z Google pripravili. Bola to návšteva Facebooku! Tam nás už očakával ich známy, ktorý pracuje vo Facebooku a ochotne nám spravil prehliadku takmer celej spoločnosti. Facebook na nás pôsobil viac startupovo v porovnaní s etablovaným Google office.

zdroj: archív Grow with Google Slovensko

Prvé, čo nás čakalo po vstupe do budovy, boli rady zamestnancov na voňavé palacinky, nakoľko práve prebiehal „pancake Tuesday“. Mňa osobne najviac zaujala lego stena, kde si zamestnanci v rámci psychohygieny mohli postaviť ľubovoľnú skladačku, tvorivé dielne pre zamestnancov či kútiky s občerstvením.

zdroj: archív Grow with Google Slovensko

Náš deň ešte stále nekončil a zavŕšili sme ho návštevou kampusu Trinity College s najväčšou knižnicou v Dubline.

Druhý deň sme mesto vymenili za prírodu a vlakom sme sa odviezli do neďalekého prístavného mestečka Howth, kde sme absolvovali úžasnú prechádzku po útese. Typické írske počasie nám neostalo nič dlžné a predviedlo sa nám v plnej paráde. Po miestami náročnej šesťkilometrovej prechádzke útesom sme si dopriali dary mora v malej reštaurácii v prístave.

zdroj: archív Grow with Google Slovensko

Na Slovensko som sa vrátil s presvedčením, že zo zamestnania sa skutočne môže stať koníček a aj prácu za počítačom jednoznačne možno oživiť relaxom priamo na pracovisku. Ale čo je hlavné, že základný zákon úspechu je žiť v zmysle základného hesla Pracuj na sebe!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá