Displej, ktorý sa bude dať nosiť ako oblečenie

  • Vedci z výskumného tímu juhokórejskej univerzity KAIST ohlásili nevídaný počin. Spoločnosť Kolon Glotech dokázala vyrobiť OLED displej taký flexibilný, že sa si ho budeš môcť obliecť na seba. Neveríš?
the-tri-fold-oled-screen-will-change-how-you-see-smartphones-gallery-463891-3
  • Vedci z výskumného tímu juhokórejskej univerzity KAIST ohlásili nevídaný počin. Spoločnosť Kolon Glotech dokázala vyrobiť OLED displej taký flexibilný, že sa si ho budeš môcť obliecť na seba. Neveríš?

S flexibilnými displejmi sme sa už v minulosti stretli, to je pravda. Disponujú nimi dokonca aj niektoré z dnešných smartfónov. Najznámejšími výrobcami takýchto displejov sú spoločnosti Samsung a LG. Vyzerajú dobre, telefón je štýlový, no aj napriek tomu majú jeden veľký nedostatok. Ich odolnosť pri mechanickom namáhaní spôsobenom ohýbaním nie je najlepšia. Nastali však nové časy.

Ďalšou vecou, s ktorou sa kórejskí vedci museli popasovať, bolo rozťahovanie a zmena veľkosti displejov pri pôsobení tepla. No aj tento problém konvenčných flexibilných displejov sa vedcom z KAIST a Kolon Glotech podarilo vyriešiť.

lg-display-flexible-oled-980x420

zdroj: oled-display.net

Najprv krátke zhrnutie poznatkov o OLED displejoch, ktoré dnes máme. OLED, teda organická svetlo-emitujúca dióda, je elektroluminiscenčná dióda, v ktorej na vyžarovanie svetla z elektroluminiscenčnej vrstvy sú použité organické látky. Rozlišujeme dva základné typy OLED. Prvý používa malé molekuly a druhý polyméry.

Displej z OLED nepotrebuje pre svoju prevádzku podsvietenie. Na základe tohto konštrukčného rozdielu, keďže klasický LED ho pre svoju funkciu potrebuje, je obraz z OLED displeja podstatne kontrastnejší a živší, dokáže zobraziť hlbokú čiernu, a najmä je podstatne tenší a ľahší.

OLED displeje sú bezpochyby displejmi budúcnosti. To si uvedomovali aj vedci pri výrobe textilných OLED displejov, ktoré sú oveľa flexibilnejšie ako plast a vyznačujú sa aj veľkou spoľahlivosťou. Svoje uplatnenie by si mali nájsť najmä pri výrobe zariadení, ktoré bude nielen možné nosiť, ale budú aj pohodlné.

Životnosť takéhoto displeja by mala byť približne 3500 hodín nečinnosti a 1000 hodín aktívneho používania, čo nie je veľa. Technológia je však stále iba „v plienkach“. Bude preto ešte trvať pár rokov, kým dosiahnu životnosť moderných OLED TV panelov, čo je medzi 60 a 70-tisíc hodinami.

Zdroj: androidauthority.com, zdroj titulnej fotografie: oled-display.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech