Dizajnérka Tatiana Lesajová vyrába nadpozemské šperky z pravého mramoru

  • Slovo šperk definovalo v rôznych historických obdobiach a krajinách vždy niečo iné. Raz to boli hrubé prívesky z kovu či parožia, inokedy detailne zdobené a vykladané drahými kameňmi. Dnes je trendom najmä minimalizmus a čistý štýl. Veľmi dobre to vie mladá autorka šperkov Tatiana Lesajová.
collagedqwdq
Metaformi/Petra Hurai
  • Slovo šperk definovalo v rôznych historických obdobiach a krajinách vždy niečo iné. Raz to boli hrubé prívesky z kovu či parožia, inokedy detailne zdobené a vykladané drahými kameňmi. Dnes je trendom najmä minimalizmus a čistý štýl. Veľmi dobre to vie mladá autorka šperkov Tatiana Lesajová.

Esteticky založená Tatiana vyštudovala produktový dizajn na STU a okúsila aj ten portugalský na študijnom pobyte v Lisabone. Keďže má rada výzvy, neváhala a okrem produktového dizajnu sa vrhla do štúdia interiérového dizajnu. Šikovná Slovenka dnes pôsobí ako dizajnérka v bratislavskom architektonickom štúdiu Noiz, no predovšetkým tvorí vlastnú produktovú značku, ktorá ta našom trhu žiari svojou jedinečnosťou. 

Značku METAFORMI založila Tatiana v roku 2015 a príbeh, ktorý stojí za jej vznikom je veľmi úsmevný. Slovenka milujúca krásny dizajn interiéru dlho rozmýšľala, ako ešte viac ozvláštniť a skrášliť svoju kuchyňu. Napadlo jej, že by sa tam skvelo vynímala pracovná doska z pravého mramoru. To však ešte nevedela, že tomuto materiálu naplno podľahne a definuje jej ďalšie smerovanie. 

„Začalo sa to nekonečným hľadaním perfektnej kuchynskej dosky. Fascinovalo ma dotváranie vlastného kreatívneho priestoru. Časom však už nešlo len o veľkú plochu kuchynskej dosky, ale aj túžbu vytvoriť z mramoru niečo nové, vlastné. Objaviť nový kontext materiálu,“ povedala Tatiana pre portál odviati.sk. Dizajnérka tak zrazu mramor videla nielen ako interiérový prvok, ale aj ako módny. 

Vznikla myšlienka šperkov METAFORMI. Kombinujú funkčnosť a odolnosť mramoru s jeho jedinečnosťou a originalitou kresby každého jedného kusu, ktorá vznikala celé tisícročia. Názov značky vychádza z pojmu metamorfóza a vyjadruje vznik tejto horniny a jej výnimočnú hodnotu. Trvalo však istý čas, kým sa ho Tatiana naučila opracovať a vyvinula si vlastnú techniku výroby unikátnych šperkov. Chcela ísť vlastnou cestou a nechcela napodobňovať iných autorov. 

Podarilo sa jej to a výsledkom jej práce sú umelecké kúsky, ktoré vyjadrujú osobitosť nositeľa, evokujú čistý severský dizajn a čo je najdôležitejšie, prakticky sú večné, pretože mramor len tak niečo nezničí. V každom šperku Tatiana kombinuje čisto prírodné materiály – čierny či biely mramor s mosadzným kovom a kožou, ktoré sa navzájom skvelo dopĺňajú. Či už sú to prívesky alebo prstene, ich geometrické tvary pripomínajú niečo mimozemské, čo je príliš dokonalé pre tento svet. :) 

Každý jeden šperk je dokonalým „statement piece“, teda kúskom, ktorý hovorí sám za seba a najlepšie ho doplní jednoduchý štýl oblečenia, ktorý neprebije jeho elegantnú a nadčasovú krásu. Nepochybne z každého nositeľa spraví objekt záujmu, ba čo viac, skvelo sa bude vynímať aj len tak položený na stole či zavesený v interiéri. Tatiane sa tak podarilo prepojiť jej dve profesie do jedného celku a doplnila ho o kus zo seba. 

Zábavným faktom však zostáva, že jej kuchyňa sa mramoru nedočkala a namiesto neho má dosku zo žuly. :) Ty si však môžeš uchmatnúť svoj mramorový klenot na metaformi.com alebo v Slávica design store. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech