Dizajnérky Nina a Illah: Keď tvoríme, neprodukujeme prakticky žiaden odpad

  • Illah Van Oijen a Nina Marceková tvoria dizajnérsku dvojicu, ktorá experimentuje vo svete módy
  • Ich hlavným zdrojom je použitý materiál či oblečenie, ktoré pretvárajú na nové štýlové kúsky
bucok
FRL
  • Illah Van Oijen a Nina Marceková tvoria dizajnérsku dvojicu, ktorá experimentuje vo svete módy
  • Ich hlavným zdrojom je použitý materiál či oblečenie, ktoré pretvárajú na nové štýlové kúsky

Dizajnérsku dvojicu tvoríte už od roku 2008. Ako ste sa zoznámili a na základe čoho ste sa rozhodli začať spolu podnikať?

Illah: Stretli sme v čase, keď som sa definitívne presťahovala na Slovensko, sťahovala som veci na štvrté poschodie bez výťahu. Nina akurát hrala ping-pong v byte, do ktorého som sa sťahovala a ponúkla mi pomoc. Zoznámili sme sa a zistili, že máme veľa vecí spoločných: veľa materiálu z blšákov, cit pre módu, čas a zmysel pre humor. Pozvala ma k sebe do ateliéru a z čista-jasna sme začali spolu pracovať.

Gepostet von FRL am Montag, 23. September 2013

Naša prvá kolekcia sa volala „Strangerties“ a mala na počudovanie dosť veľký úspech, prihliadnuc na to, že v tej dobe v Bratislave ešte nik nebol na podobné veci zvyknutý, nieto ešte aby nosil upcyklovanú módu. Na túto kolekciu sme použili kravaty, ktoré sme vyzdobili excentrickými šperkami, hodinkami alebo trakmi a zipsami. Nafotili sme ich nemenej originálnym štýlom a dokonca sme ich všetky predali. S odstupom času si uvedomujeme, že náš začiatok mal „gule“ a nepodľahli sme žiadnym trendom či silám stredného prúdu.

Kedy vám napadlo začať tvoriť oblečenie, ktoré bude šetrné k životnému prostrediu?

Nina: Bývala som dlho v Barcelone a téma recyklácie sa odrážala v lokálnej dizajnérskej sfére. Móda bola trúfalá, živelná, pestrá a hlavne zábavná, práve kvôli upcyklovaným prvkom.V takomto prostredí som sa cítila “doma” a veľmi prirodzene, s ľahkostou (továrensky šijaci stroj som našla raz v noci vyhodený na ulici) som začala tvoriť ekologickú módu, zo španielskeho nadbytku. Faktom ale je, že prístup k použitým materiálom, bol pre mňa oveľa ľahší a lacnejší ako chodiť nakupovať metráž a rôzne doplnky do klasických obchodov. Staré látky a odevy som chodila nakupovať na lokálny blšák, skoro každý piatok, bol to úplný rituál.

Gepostet von FRL am Donnerstag, 12. Dezember 2013

Illah: Moja cesta začala fascináciou pre postmodernizmus a „ready-mades“, ku ktorej ma viedol môj dedo, profesor umenia a šperkár z Los Angeles. On ma naučil pozerať sa na objekty v kultúrnom a sociálnom kontexte. Už od začiatku sa rada hrám s príbehmi objektov a materiálov. Pre mňa je upcyklácia na prvom mieste inšpiratívna, a na druhom ekologická.

Akí dizajnéri v súčasnosti tvoria váš kolektív a ako sa vyvíjala vaša vzájomná spolupráca?

Nina: Náš základ sme my, Nina a Illah. Veľa kolekcií vzniká v spolupráci s inými dizajnérmi alebo umelcami, alebo aj napríklad architektami či spisovateľmi. Robili sme kolekcie s výtvarníčkou Asakoo, spolupracovali sme na projekte ‘Slovník cudzích snov’, čo sú vankúše s autorskými básňami Simona Ondruša. Na kolekcii “Buď ovca” spolupracujeme s aktivistickou skupinou radikálnych vyšívačiek “Kundy Crew”, tašky na demižóny sme robili v spolupráci s architektom Jurajom Harišom a najnovšia spolupráca je so šperkárkou Andreou Ďurianovou.

Tento štýl spolupráce je z veľkej časti o tom, aký je náš život ako taký, akých ľudí stretávame, kto sú naši priatelia a čo dokážeme spolu vytvoriť. Na takom všednom stretnutí s kamarátmi je zrazu myšlienka na svete a neskôr produkt či celá kolekcia. Ja osobne na tomto celom milujem presahy, ktoré vzniknú kombináciou napríklad architekta a módneho dizajnéra. Žijeme v malej Bratislave s veľkými ľuďmi.

S vašou tvorbou sa spájajú pojmy ako upcyklácia či zero waste móda. Ako by ste nám ich stručne priblížili? Čím sa proces upcyklovania odlišuje od recyklácie?

Illah: V rámci cirkulárnej ekonomiky dnes vieme identifikovať veľa spôsobov, ako predĺžiť životnosť materiálov a obísť lineárny model „produce, use and dispense“ (vyrob, použi, vyhoď). Väčšinou je recyklácia v podstate downcyklácia, nový materiál, ktorý vzniká nemá väčšiu hodnotu ako ten originálny materiál. Napríklad, keď sa v kontajneri nachádzajú rôzne použité textilné materiály, ktoré firma vie spracovať napríklad do izolačného materiálu.

Gepostet von FRL am Montag, 3. Juli 2017

Pre nás je samozrejme najbližší proces upcyklácie – proces, v ktorom pridáme hodnotu danému materiálu tým, že ho spracujeme do niečoho nového. Naša tvorba je “material based”. Pracujeme s tým, čo dostaneme, nájdeme, alebo kúpime ako použité. Odpad a nadbytok sa stáva naším primárnym zdrojom na tvorbu.

Nina: Zero waste sme aj kvôli tomu, že keď tvoríme, neprodukujeme prakticky žiaden odpad. Keď napríklad striháme vlnu na veľké kimono a zostane nejaký materiál, použijeme ho trebárs ako obal na počítač.

Na vašej oficiálnej stránke tvrdíte, že vaša tvorba je do veľkej miery experimentálna. V čom sa to predovšetkým prejavuje?

Nina: Sme slobodné, nemáme zviazané ruky masovou produkciou, ani konfekčnými štandardmi, a preto sa môžeme venovať lokálnym projektom o udržateľnosti mimo módy. Máme ateliér v Novej cvernovke, čo zaručuje každodenné podnety ako zachrániť planétu Zem. Napríklad pri produkcii miestnej Mirabelkovice sme museli vymyslieť, ako zľahčiť manipuláciu s demižónmi. Prišla občianska objednávka na tašku, v ktorej sa dá preniesť plný demižón z bodu A do bodu B, hoci aj na bicykli. Takáto taška slúži na viaceré použitie, pretože sa dá aj oprať.

Gepostet von FRL am Freitag, 19. Dezember 2014

Ktorá z vašich kolekcií bola doteraz medzi zákazníkmi najobľúbenejšia?

Nina: Každá doba ma svojho miláčika. Pred desiatimi rokmi to boli práve Strangerties, hravé crazy kravaty, potom to boli bombarďáky alebo tašky na víno pre Slobodne vinárstvo. Posledné tri roky pracujeme s detským posteľným prádlom, z ktorého vyšlo mnoho kolekcií, ako napríklad detské kimoná, pánske aj dámske šortky a tento rok aj unisex športové nohavice chinos.

Illah: Ďaľšia obľúbená kolekcia je Slovník cudzích snov, ktorá sa emancipovala a teraz ju produkuje Šimon Ondruš sám pod svojou značkou.

Gepostet von FRL am Donnerstag, 20. April 2017

 

Pracujete spolu už veľmi dlhý čas. Vyskytli už sa medzi vami aj nejaké konflikty či nezhody?

Nina: Oslavujeme desaťročnicu našej tvorby a priateľstva, ktoré ma svoje “up and downs”. Obe sme temperamentné, máme silné egá a vízie a občas to vybuchne.

Illah: Potom sa smejeme a ideme ďalej. Funguje nám to spolu, je to proste chémia.

Myslíte si, že sa na Slovensku oplatí podnikať v oblasti udržateľnej módy? Sú Slováci ochotní investovať do drahšieho, no ekologickejšieho oblečenia?

Illah: Na Slovensku sa za posledné dva roky stala udržateľnosť konečne témou. Celosvetová zmena paradigmy ovplyvnila aj naše domácnosti, ľudia chcú svoje peniaze investovať do dobrej veci a preto trh reaguje a rastie.

Nina: Keď FRL vzniklo, boli sme ako ufóni, ktorí pristáli na púšti. Naše veci sa predávali hlavne preto, lebo boli vtipné a originálne, ale ekologický aspekt nehral žiadnu úlohu. Teraz chcú ľudia vedieť, čo kupujú, aký je za tým príbeh a kvalita je prioritou.

Gepostet von FRL am Donnerstag, 19. Mai 2016

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech