Dlhovekosť – nápad za bilión dolárov na Arctic15

  • Prečo nápad za bilión? V poslednom čase sa špeciálne v nordickom/baltickom pásme roztrhlo vrece s nápadmi za miliardu. No a keďže stará dobrá miliarda sa už stáva nudnou, je tu jeden nápad rovno za bilión. Verte mi, naozaj stojí za to.
image_1429004447.jpeg
  • Prečo nápad za bilión? V poslednom čase sa špeciálne v nordickom/baltickom pásme roztrhlo vrece s nápadmi za miliardu. No a keďže stará dobrá miliarda sa už stáva nudnou, je tu jeden nápad rovno za bilión. Verte mi, naozaj stojí za to.

 

 

Na Arctic15 je pozvaný Aubrey de Grey, ktorý je celosvetovo známym expertom na dlhovekosť. De Grey pracuje ako gerontológ a Chief Science Officer v SENS Research Foundation, kde sa zaoberá chorobami spojenými so starnutím a ich liečbou. Okrem toho je tiež co-founderom Methuselah Foundation a zástancom názoru, že znemožniť proces starnutia je cesta k dlhovekosti.

Na jednom zo svojich TED Talks hovoril de Grey o tom, ako sa dá dlhovekosť dosiahnuť zabránením siedmych procesov bunkového rozpadu, ktoré vedú k starnutiu. Menovite: strata buniek, nukleárna a mitochondriálna mutácia, prebytok smrti odolných buniek, priečne väzby proteínov a odpad v bunke a mimo nej. Teória sa zdá byť uskutočniteľná v praxi a Google, rovnako ako aj Peter Thiel už stihli investovať prvé peniaze. Thiel investoval viac ako šesť miliónov dolárov do Methuselah Foundation a SENS Research Foundation, zatiaľ čo Google sa do tejto oblasti dostalo cez Calico, biotechnologické a R&D laboratórium, ktoré založil ešte v roku 2013.

 

De Grey a jeho myšlienky sa samozrejme stretli aj s vlnou kritiky, ktorá argumentuje tým dlhovekosť by viedla k obrovskému preľudneniu zeme. On ale považuje tieto obavy za bezdôvodné a hovorí o novej nádeji pre ľudstvo, ktorá by nemala byť potláčaná.   

Aubrey de Grey teda hľadí stovky, možno až tisíce rokov do budúcnosti a o svoje myšlienky sa podelí aj na tohtoročnom Arctic15. Dlhovekosť ale nemá byť jeho konečným cieľom, tým má byť zdravie. De Grey hovorí, že jeho cieľom je schopnosť udržať človeka v akomkoľvek veku v rovnakej forme, v akej bol, keď mal 20. Dlhovekosť má teda byť len príjemným vedľajším účinkom. Teoreticky ale vôbec nie sme od tohto veľmi zaujímavého vedľajšieho účinku až tak ďaleko. Ak by sa nám s pomocou takýchto výskumov podarilo predĺžiť našu životnosť, potom je naozaj možné, že človek, ktorý sa dožije až 1000 rokov už teraz žije medzi nami.

Na Arctic15 sa okrem de Grey-a objavia aj founderi Prezi, Klarna, Atomico, Wufoo a ďalších 500 startupov, ako aj mnoho známych osobností.  

 

 

zdroj: arcticstartup.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech