Dnes je Deň Zeme. Vďaka týmto 5 tipom môžeme žiť ekologickejšie

nabíjacie stanice
BILLA

V dobe klimatickej krízy, keď v oceánoch plávajú tony plastov a kvôli výrubu pôvodných biotopov sa do sveta dostávajú nebezpečné vírusy, má dnešný Deň Zeme alarmujúci nádych. Zem máme len jednu a chrániť ju musíme spoločne. Prinášame preto päť tipov, ako sa môžeme k prírode správať šetrne.

  1. Triedenie odpadu

My Slováci sme boli dlhé roky zvyknutí na používanie jednej smetnej nádoby, do ktorej putoval všetok odpad z domácnosti. Aj keď dnes sa už, našťastie, odpad v mnohých rodinách bežne triedi, niektorí z nás ešte stále hádžu papier do komunálu alebo plasty umiestnia do kontajnera na sklo. Ak však separáciu odpadu na plasty, papier, sklo, plechovky či zvyšky z kuchyne neberieme vážne, možeme uškodiť sami sebe. Úmera je nekompromisná: čím je viac komunálneho odpadu, tým viac vzniká skládok, ktoré ničia životné prostredie. A s ním napríklad aj podzemnú vodu, ktorá sa neskôr dostáva do našich vodovodných kohútikov.

zdroj: BILLA
  1. Obmedzenie plastov

Ako zákazníci v obchodoch sme si ešte pred pár rokmi balili pečivo či ovocie a zeleninu do mikroténových vreciek, a každý nákup sme si domov odnášali v novej igelitke. Preferencie ľudí sa však postupne menia, a možnosť ekologickej voľby už máme vo všetkých reťazcoch. „Zákazníkom ponúkame ekologické papierové tašky, tašky z bio bavlny a eko-tašky zo 100 %-nej bavlny,“ povedala Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa BILLA. Ovocie a zeleninu si v predajniach BILLA môžeme vložiť už iba do vreciek z HDPE, teda plastu, ktorý sa po vytriedení melie na granulát. „Spracovaný granulát sa ďalej používa na výrobu iných plastových produktov, pričom tento cyklus sa môže viackrát opakovať. Nedochádza tak k tvorbe zbytočného plastového odpadu,“ vysvetľuje K. Kirchnerová. Plastové vrecká tiež môžeme vymeniť za bavlnené, ktoré vydržia stovky použití.

zdroj: BILLA
  1. Drogéria bez obalu

Osobnú spotrebu plastov tvoria aj obaly od kozmetických či čistiacich prostriedkov. Riešením, ako predchádzať tomuto odpadu, je dať šancu čapovanej drogérii. Domácnosti, ktoré na Slovensku nakupujú drogériu do vlastných obalov, ušetria podľa odhadov celkovo asi 3-5 ton plastov ročne. Od leta minulého roka je bezobalová drogéria dostupná aj v predajni BILLA na Bajkalskej ulici v Bratislave. Načapovať si v nej môžeme prací gél či plákadlo bielizne známej českej eko-značky Tierra Verde. „Ponuka bezobalovej drogérie predstavuje ďalší spôsob, ako sa snažíme chrániť životné prostredie a inšpirovať zákazníkov k ekologicky šetrnejšiemu životu. Výrobky spoločnosti Tierra Verde sú vysoko kvalitné, vyrábané bez použitia chémie a výrazne znižujú objem plastov v obehu. Základom veľkej časti eko produktov, ktoré môžu zákazníci nájsť v BILLA, sú prírodné mydlové orechy,“ uviedla K. Kirchnerová. Okrem dobrého pocitu, že kúpou čapovanej drogérie chránime prírodu, ušetrí aj naša peňaženka – takéto produkty zohľadňujú absenciu obalu, a tak môžu byť v porovnaní s balenými variantmi až o 20-25 % lacnejšie.

zdroj: BILLA
  1. Ekologická doprava

Hoci nasadnúť pred domom do auta a odviezť sa ním priamo na miesto určenia je veľmi pohodlné, pri miliardách vozidiel so spaľovacími motormi ide o veľký problém. Príroda už nie je schopná z ovzdušia odčerpávať skleníkové plyny, preto aj v doprave myslime eko. Na krátke trasy sa vyberme pešo alebo bicyklom, po meste využívajme hromadnú dopravu. Ak cestujeme cez polovicu Slovenska, zvoľme vlak či autobus. Vhodnou alternatívou ku klasickým autám sú aj tie elektrické, ktoré sa stávajú čoraz dostupnejšími. Elektromobilitu podporuje už od roku 2016 spoločnosť BILLA. „Naši zákazníci si elektrické autá môžu zdarma nabiť pri našich predajniach v Bratislave na Bajkalskej ulici a v Záhorskej Bystrici, tiež v Žiari nad Hronom, Galante, Senci, Veľkom Mederi, ale aj v Trnave, Trenčíne a Malackách. Keďže máme certifikát o záruke pôvodu spotrebovanej elektriny z obnoviteľných zdrojov, zákazníci u nás takto doslova tankujú zelenú energiu,“ povedala K. Kirchnerová.

zdroj: BILLA
  1. Lokálne potraviny

S koncentráciou oxidu uhličitého v atmosfére súvisí aj ponuka potravín v našich obchodoch. Platí jednoduchá rovnica, že čím je cesta výrobku do predajne dlhšia, tým viac CO2 vznikne, či už pri prevoze lietadlom, loďou alebo kamiónom. Tieto emisie skleníkových plynov vie každý z nás znížiť tak, že podporí lokálnych producentov potravín. V súčasnosti je ponuka kvalitných slovenských výrobkov v obchodoch pestrá. Na podporu domácich produktov BILLA vlani uviedla projekt Doba slovenská, ktorý je prejavom hrdosti na lokálne potraviny. „Počas uplynulého roka sme našu ponuku rozšírili o stovky slovenských produktov. Zákazníci u nás momentálne nájdu 42 % domácich výrobkov, a tento podiel chceme ďalej zvyšovať. Podporou slovenských producentov prispievame k zachovaniu pracovných miest v agrosektore a zároveň úspešne znižujeme našu uhlíkovú stopu,“ povedala K. Kirchnerová.

 

zdroj: BILLA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá