Dnes je piatok 13-teho. Je to katastrofa pre biznis?

  • Poverčivosť ovplyvňuje naše správanie, ale aj bežné zvyky
  • To, ako sa správame, vplýva na drobných podnikateľov, ale aj veľké reťazce
  • Opýtali sme sa odborníka, čo stojí za negatívnym vnímaním trinástky v piatkovom dátume
Unsplash
Unsplash
  • Poverčivosť ovplyvňuje naše správanie, ale aj bežné zvyky
  • To, ako sa správame, vplýva na drobných podnikateľov, ale aj veľké reťazce
  • Opýtali sme sa odborníka, čo stojí za negatívnym vnímaním trinástky v piatkovom dátume

Dnes je piatok 13. a zatiaľ čo pre niektorých je to deň, ako každý iný, nájdu sa aj ľudia, ktorí by najradšej neopustili svoj byt. Strach z piatku 13. má aj meno – paraskavedekatriafóbia. Je špeciálnou formou fóbie z čísla trinásť a čoraz častejšou diagnózou.

Podľa Fearof.net, číslo 13 bežne vynechávajú v Spojených štátoch napríklad pri číslovaní poschodí a nenájdeš ho ani na dverách nemocničných izieb, hotelov, či na sedadlách niektorých leteckých spoločností.

Poverčivosť ovplyvňuje aj podnikanie a zamestnávateľov

Podľa prieskumu ITR partners, viac ako štvrtina Britov považuje piatok 13. za deň, kedy budú mať smolu. Aký má však poverčivosť dopad na podnikanie?

Vedci odhadujú, že celková strata, dopad na produktivitu a predaj, sa každoročne dostáva k sume 585 miliónov britských libier. Portál uvádza, že mnoho zákazníkov sa v piatky 13. vyhýba činnostiam ako je lietanie, šoférovanie, nakupovanie a extrémne úzkostliví zamestnanci si v tento deň dokonca čerpajú dovolenku.

Ľudia s touto fóbiou odmietajú opustiť  svoje domovy a vyhýbajú sa aj dôležitým stretnutiam, ako je napríklad vyšetrenie u lekára. Ako sa inkriminovaný dátum blíži, vykazujú známky extrémnej úzkosti a nervozity. Ich viera v to, že sa im prihodí niečo zlé, je nezlomná. Zatiaľ čo mnohí z nich chápu, že tento strach je neopodstatnený a iracionálny, nedokážu s tým nič robiť a cítia sa bezmocní, pretože nedokážu prekonať paniku.

Unsplash
zdroj: Unsplash

Web ITR Partners zverejnil aj nasledujúce údaje:

  • V piatok 13. júla 2012 poklesol čínsky rast HDP na trojročné minimum 7,6 percentuálneho bodu, čo predstavuje novú etapu hospodárskeho poklesu v krajine.
  • Pred niekoľkými mesiacmi taliansky krížnik Costa Concordia v januári bežal na plytčinu v rovnaký deň záhuby, zabil 32 ľudí a vymazal viac ako pätinu z ceny akcií majiteľa Carnivalu.
  • V januári toho istého roku sa spoločnosť IBM zasiahla, keď vírus Jeruzalem vymazal nenapraviteľné údaje z počítačov v Spojenom kráľovstve v piatok 13. januára.

Nelietať a nešoférovať?

Náchylnosť k poverčivosti sa mení s vekom a je závislá aj od kultúrneho zázemia a regiónu. Problémy s piatkom 13. sa však vyskytujú takmer v každej krajine a to napriek tomu, že dosahujú odlišnú intenzitu. British Medical Journal publikoval správu s názvom  – Je piatok 13. zlý pre vaše zdravie? Tá uvádza, že dopravné nehody v jednej časti Spojeného kráľovstva prevýšili nehodovosť v tento dátum až o 50 %. Výsledok porovnávali s predchádzajúcim piatkom.

Tretina ľudí v prieskumoch pripustila, že v piatok 13. decembra už v minulosti odmietla letieť, čo znamená, že letecké spoločnosti aj cestovné kancelárie vykazujú k tomuto dátumu výrazný pokles príjmov.

Unsplash
zdroj: Unsplash

Paraskavedekatriafóbia predstavuje problém aj ďalšie oblasti podnikania. Výskumy ukazujú, že realitní agenti v tento dátum ohlasujú zásadný pokles nákupov nehnuteľností a podobne sú na tom aj plánovači svadieb, ktorí zo strany klientov čelia strachu z uzavretia zväzku v tento dátum.

Treba mať skutočne taký rešpekt?

Mnohokrát si moc nad vlastným prežívaním a správaním neuvedomuješ. V skutočnosti ty sám rozhoduješ o tom, ako budeš jednotlivé dni v mesiaci vnímať a pristupovať k nim. Zvyk je však železná košeľa.

Ľudia preberajú vzorce myslenia a správania z generácie na generáciu a to často bez dostatočného nadhľadu a zaujatia vlastného postoju k rozličným javom,“ vysvetľuje pre Startitup psychológ Robert Krause.

Tvoje myslenie však funguje tak, že či už tvoje skúsenosti alebo skúsenosti iných vytvorili v tvojom mozgu štrukturálne zmeny, tieto vzorce ťa môžu v mnohom pozitívne alebo negatívne ovplyvňovať. Psychológ radí: Selektuj! Pretože nie je dôležité to, čo sa ti deje, ale skôr tvoja reakcia na vzniknutú situáciu.

„Nejde o piatok 13, ale o naše rozhodnutie prisúdiť danému termínu určitú pozíciu, ktorá je však často veľmi iracionálna. Riešením je tréning kritického myslenia a uvedomenie si iracionality v našom myslení a konaní. Komu dáme vinu, tomu dáme svoju moc a preto ak presúvame svoj osud do rúk niečoho nereálneho, strácame tým možnosť zdravej regulácie vlastného prežívania. Namiesto iracionálneho strachu by sme si mali uvedomiť, že piatok 13. je neutrálny a len my mu prisudzujeme význam,“ dodáva Krause.

Skús na to preto myslieť v akýkoľvek piatok trinásteho a daj tomuto dňu šancu!

Zdroje: fearof.net,ITR partners, The Balance

Zdroje: fearof.net, itrpartners.co.uk, thebalance.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK