Dnes priestranný, svieži, mládežnícky. Prerobený byt na nepoznanie sa dostal do nominácií na cenu za architektúru

  • Pred rokom tesný, tmavý priestor, ktorý tvorila jediná miestnosť s kuchyňou, obývačkou a spálňou
  • Dnes je prerobený na nepoznanie
  • Nový byt si vyslúžil nomináciu na CE ZA AR
BeFunky-collage-26
Luboš Doboczi
  • Pred rokom tesný, tmavý priestor, ktorý tvorila jediná miestnosť s kuchyňou, obývačkou a spálňou
  • Dnes je prerobený na nepoznanie
  • Nový byt si vyslúžil nomináciu na CE ZA AR

 V 19. ročníku súťaže Slovenskej komory architektov Ceny za architektúru (CE ZA AR) 2020 sa prihlásilo rekordných 110 projektov. Členovia poroty povyberali tie najlepšie stavby a pocestovali za viacerými z nich naprieč celým Slovenskom.

O ocenenie sa usiluje 21 nominovaných diel, medzi nimi sa do užšieho výberu prebojoval aj byt z architektonického ateliéru Gutgut v spolupráci architektov Štefana Polakoviča a Lukáša Kordíka. 

zdroj: Luboš Doboczi

Pred rokom to bol len tesný, tmavý byt s jednou miestnosťou

Čo všetko dokáže kvalitná rekonštrukcia. Pred rokom predstavoval byt tesný a tmavý priestor, ktorý tvorila jediná miestnosť s kuchyňou, obývačkou a spálňou.  Na prvý pohľad malý jednoizbový byt, podľa fotiek dosť obyčajný. 

Byt na ulici Pri starej prachárni sa po roku zmenil na nepoznanie.

zdroj: Luboš Doboczi

zdroj: Luboš Doboczi

zdroj: Luboš Doboczi

Všetky priečky šli dole, ostala len polica

Dnes priestranný, svieži, mládežnícky…Po jeho konverzii v byte vznikli dve izby.

Novým prvkom, ktorý ako jediný predeľuje spálňu a dennú časť je stena – polica. Tento vložený vertikálny element slúži zároveň ako kuchynská linka, odkladací priestor, šatník a priechod do WC a spálne.

zdroj: Luboš Doboczi

zdroj: Luboš Doboczi

Expresívny interiér malého mestského bytu sa vymyká väčšinovej produkcii. Netriviálne riešené detaily, radikálne a jednoduché materiály sú použité sofistikovaným spôsobom.

Oceľová konštrukcia je ústredným objektom, ktorý v sebe integruje prvky kúpeľne, spálne a kuchyne,“ opisujú svoj projekt architekti.

CE ZA AR – Interiér

 Ocenenia 19. ročníka CE ZA AR 2020 v 6 kategóriách: rodinné domy, bytové domy, fenomény architektúry, interiér, exteriér, občianske a priemyselné budovy.

„Z pohľadu porotcu i architekta môžem povedať, že tento ročník je mimoriadne dobrý. Videli sme veci, kde bolo zlé očistené a opravené na dobré, staré, zabudnuté a nevyužité premenené na plne funkčné a vysoko aktuálne.

Pomerne málo banality, zato veľa zmysluplnej kreativity, vtipu a poctivého profesionálneho nasadenia.“ zhrnul predseda poroty architekt Peter Moravčík. 

Prerobený byt na ulici Pri starej prachárni dostal nomináciu v kategórii Interiér.

Medzinárodná porota ďalej nominovala Oddelenie odbornej literatúry Mestskej knižnice v Senci, Mezonetový loft Mlynica v Bratislave, Byt PC v Bratislave a taktiež rekonštrukcia podkrovného bytu na Gordovej ulici v Bratislave.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech