Dnes sa rozhoduje o konci štátnej karantény, aj ďalších výnimkách na hraniciach

  • Návrhy z rezortu diplomacie včera prerokoval krízový štáb, dnes ich má na stole konzílium odborníkov
  • Mohlo by sa dnes rozhodnúť o dátume opätovného otvorenia hraníc?
20200406_hranica5_2694876
Slováci, ktorí sa vrátili do zahraničia, museli ísť do povinnej štátnej karantény. Tá má byť zrušená. Na snímke hraničný prechod Berg, foto: :TASR/Pavel Neubauer
  • Návrhy z rezortu diplomacie včera prerokoval krízový štáb, dnes ich má na stole konzílium odborníkov
  • Mohlo by sa dnes rozhodnúť o dátume opätovného otvorenia hraníc?

Konzílium odborníkov dnes prediskutuje viacero návrhov, ktoré ešte viac otvoria možnosti pohybu ľudí cez hranice. Krízový štáb už včera prerokoval možnosť zrušenia štátnej karantény, aj udelenie výnimiek pre niektorých ľudí prechádzajúcich cez hranice. Dnes sa týmito návrhmi bude zaoberať konzílium odborníkov, ktoré má hlavné slovo. Opatrenia, ktoré schváli, idú priamo na vládu a do parlamentu.

O návrhoch z oblasti prechodu hraníc informoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Dnes sa rokuje o možnom zrušení povinnej štátnej karantény. V nedeľu totiž má byť hotová aplikácia do mobilného telefónu, ktorá umožní kontrolovať dodržiavanie domácej karantény.

Výnimku na prechod hraníc môžu dostať všetci zdravotníci pracujúci v Česku a Rakúsku, nielen v niektorých krajoch ako to bolo doteraz. Dokonca sa majú pridať zdravotníci z Nemecka a Švajčiarska, pričom výnimka platí aj pre opatrovateľky. Rýchlejší prechod hraníc môžu mať aj osoby zamestnané v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, vedy a výskumu (s negatívnym testom nie starším ako 96 hod.)

Opakujem sa, ale musím. Viem, že mi znovu mnohí napíšete, že ste sklamaní a mohlo byť toho viac. Prosím verte mi, že diskusia je maximálne konštruktívna a robíme čo môžeme, aby sme zároveň čo najviac pomohli a zároveň čo najviac chránili,“ uviedol Martin Klus na Facebooku.

ONLINE INFO Z ÚSTREDNÉHO KRÍZOVÉHO ŠTÁBU: O ĎALŠOM OTVÁRANÍ HRANÍC A NAJMÄ SYSTÉME KARANTÉNY SA DEFINITÍVNE ROZHODNE…

Gepostet von Martin Klus am Montag, 11. Mai 2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech