Dnes v noci nastáva zmena času. Európa prechádza zo zimného na letný

  • Na Veľkonočnú nedeľu si pospíme kratšie
  • Niektoré krajiny si hodinky prestavovať nemusia
zmena času
Na Veľkonočnú nedeľu posúvame čas , Adobe Stock
  • Na Veľkonočnú nedeľu si pospíme kratšie
  • Niektoré krajiny si hodinky prestavovať nemusia

Ani tento rok nás neobíde zmena času. Už túto nedeľu (31. marca) začne na Slovensku platiť letný čas. V noci zo soboty na nedeľu o 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ). Noc tak bude o hodinu kratšia. Ako pripomína agentúra TASR, na stredoeurópsky letný čas prejdú v nedeľu všetky európske štáty, v ktorých tento čas platí.

Zmena času ale pôsobí na ľudí individuálne. Odporcovia posunu hodinových ručičiek tvrdia, že striedanie letného a stredoeurópskeho času vyvoláva u niektorých ľudí psychické poruchy, depresie a únavu. Zmenu biorytmu cítia údajne aj domáce zvieratá. Podľa psychológov možno tieto problémy zvládnuť už v priebehu niekoľkých dní vhodne zvoleným relaxom a odpočinkom.

Zhodou okolností sa tento rok obdobie letného času začína práve na Veľkonočnú nedeľu. Termín veľkonočných sviatkov je pohyblivý, odvíja sa od prvého splnu mesiaca, ktorý nastane po 21. marci ako prvom jarnom dni. Veľkonočnou nedeľou je potom najbližšia nedeľa, ktorá nasleduje po tomto splne. Tento rok bol spln 25. marca, a tak pripadla Veľkonočná nedeľa na 31. marec.

„Zároveň sa od roku 1981 začína obdobie letného času vždy počas posledného marcového víkendu. Podobná situácia nastane aj v rokoch 2027 a 2032 – pokiaľ sa zachová striedanie štandardného a letného času, začne v týchto rokoch platiť letný čas na Veľkonočnú nedeľu 28. marca,“ informuje agentúra TASR. 

Kde všade sa zmení čas? 

Čas sa teda zmení nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Ide o  Nórsko, Švédsko, Dánsko, Nemecko, Holandsko, Luxembursko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Andorra, Albánsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Srbsko, Slovinsko, Čierna hora, Macedónsko, Lichtenštajnsko, Malta, Monako, San Marino, Vatikán.

Len pre porovnanie, východoeurópsky čas používajú štáty ako Fínsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Ukrajina, Moldavsko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko.

„V tomto časovom pásme je o hodinu viac. V nedeľu o 3. hodine miestneho času si posunú čas na 4. hodinu Východoeurópskeho letného času,“ pripomína agentúra TASR. 

Naopak, v štátoch, kde majú Západoeurópsky čas je v porovnaný so stredoeurópskym o hodinu menej. Ide o Portugalsko, španielske Kanárske ostrovy a dánske Faerské ostrovy. V nedeľu o 1. hodine sa tu začne Západoeurópsky letný čas.

TASR pripomína, že v tomto časovom pásme ležia aj Spojené kráľovstvo a Írsko, ktoré používajú Greenwichský stredný čas. V týchto štátoch si posunú hodinky o hodinu dopredu v nedeľu o 1. hodinu.

Prechod zo štandardného času na letný sa tak uskutoční vo všetkých časových pásmach Európy v rovnakom okamihu. Jediný Island letný čas nevyužíva.

Snahy meniť čas začali pred sto rokmi 

História letného času siaha do obdobia prvej svetovej vojny, kedy ho pokusne zaviedli niektoré krajiny, napr. Švédsko, Nemecko a Rakúsko-Uhorsko. V novodobej histórii ho začali uplatňovať Taliansko od roku 1966, Grécko (1971), Španielsko (1974) a Francúzsko (1976).

V rokoch 1976 až 1981 sa dohodlo na používaní letného času desať členských štátov vtedajšieho Európskeho spoločenstva. Československo zaviedlo letný čas v roku 1979.

„Od letného času sa pôvodne očakávali energetické úspory, postupne sa však ako najdôležitejšie ukázalo efektívne využívanie denného svetla. Preto sa tiež letný čas v angličtine označuje termínom Daylight Saving Time (DST, čas šetriaci denné svetlo),“ pripomína agentúra TASR. 

Na základe verejného prieskumu navrhla Európska komisia, aby sa sezónna zmena času uskutočnila naposledy v roku 2021. Európsky parlament návrh schválil 29. marca 2019 s tým, že sa európske štáty dohodnú, ktoré časové pásmo si nechajú celoročne.

Diskusia o tejto téme sa však presunula na neskôr vzhľadom na problémy ako brexit, pandémia COVID-19 či vojna na Ukrajine. Tento rok bude stredoeurópsky letný čas platiť do 27. októbra, kedy sa hodinky posunú z 3.00 SELČ naspäť na 2.00 SEČ.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá