Fico si odrobil nočnú vo fabrike, vraj ho bolel chrbát /SNKZ #51

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 2. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Nové bankové poplatky na Slovensku vyvolávajú obavy, najmä klienti VÚB a Tatra banky, keďže sa zvyšujú poplatky za účty a transakcie. Zmeny postihujú aj ďalšie banky ako Raiffeisen a BKS Bank, viac sa dozvieš v článku na našom webe. 

Parlament schválil rozšírenie platnosti rekreačných poukazov aj na rodičov zamestnancov, čo inicioval Andrej Danko. Tento krok má podporiť využívanie rekreačného poukazu a zvýšiť jeho pozitívne účinky, čím sa prispieva aj k rozvoju cestovného ruchu.

Vláda Roberta Fica sa snaží upratať verejné financie a investovať do výstavby. Premiér Fico hovorí o inovatívnych myšlienkach využitia súkromných vkladov a kapitálu, no mnohí občania majú obavy o svoje úspory. Zníženie príspevkov do druhého piliera je ďalším opatrením na konsolidáciu verejných financií.

Admirál John Aquilino varuje pred čínskou agresivitou, najmä v okolí Juhočínskeho mora, opisujúc taktiku „varenia žaby“, kde tlak postupne narastá. Podľa neho je táto agresivita dlhodobo rastúca a stále nebezpečnejšia, s Filipínami a Taiwanom čeliacimi podobnému nátlaku. Aquilino vyzýva krajiny, aby konfrontovali Čínu a nezľahčovali jej agresivitu.

Vláda schválila zmenu zákona, ktorá zvyšuje daň z pridanej hodnoty za vodu, čo najviac postihne právnické osoby a podnikateľské subjekty. Toto zvýšenie môže spôsobiť vážne problémy, až bankrot, pre vodárenské spoločnosti, ktoré sa snažia zvládnuť rastúce náklady na prevádzku vodovodných sietí. Bez zvýšenia vodného a stočného nie je možné investovať do infraštruktúry, čo môže ohroziť dostupnosť vody v mnohých obciach.

Sleduj súd s Mikulášom Černákom online

Piešťany sú dnes centrom pozornosti kvôli súdnej konfrontácii s Mikulášom Černákom, bývalým mafiánskym šéfom, ktorý po dvadsiatich šiestich rokoch vo väzení žiada o podmienečné prepustenie. Celý proces môžeš sledovať na našom webe. 

Ministerstvo zdravotníctva zrušilo zubné benefity, čo vyvolalo sklamanie medzi občanmi a lekármi, keďže od konca apríla neplatia výhody, ktoré pomáhali ušetriť pri zubárskych návštevách. Zdravotné poisťovne sa snažia vypracovať nové benefity, ktoré budú lepšie zohľadňovať prevenciu. 

Politické napätie na Slovensku stúpa v dôsledku nezhôd medzi vládnou koalíciou a opozíciou, ktoré vyvolali kontroverzie okolo novele trestného zákona a zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Opozícia protestuje proti zmenám v dôchodkovom systéme a varuje pred možným zneužitím úspor občanov.

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novú vyhlášku o potratových tabletkách, čo spôsobilo politický rozruch. Kritika z rôznych politických táborov zdôrazňuje etické dôsledky a poslankyňa Jana Bittó Cigániková dokonca žiada odvolanie ministerky Dolinkovej.

Technopárty v Námestove na konci apríla bola zrušená pod tlakom veriacich a občanov mesta, ktorí protestovali proti jej konaniu. Veriaci aj samotný klub žiadali zrušenie podujatia, s čím súvisela aj „Noc modlitby“ organizovaná rímskokatolíckou farnosťou.

Predseda vlády Robert Fico nedávno pracoval nočnú zmenu v závode ZKW Slovakia, s. r. o. v Krušovciach pri Topoľčanoch a následne sa stretol s pracovníkmi, aby ocenil ich nasadenie.