Dnešné inteligentné domy sú hlúpe, hlási slovenská firma, ktorá prišla s nadčasovou novinkou

  • Domotron je slovenská firma, ktorá prišla na trh s novinkou pre inteligentné domy
  • Ich kampaň cez Indigogo mala veľký úspech a už teraz prekročila 100% pôvodnej očakávanej sumy
  • Strata Domotronu sa od roku 2016 navyšuje, ale tržby každým rokom rastú
  • Ich cieľom je zmeniť domácnosti na vysoko inteligentné a nadčasové
BeFunky-collage
Domotron
  • Domotron je slovenská firma, ktorá prišla na trh s novinkou pre inteligentné domy
  • Ich kampaň cez Indigogo mala veľký úspech a už teraz prekročila 100% pôvodnej očakávanej sumy
  • Strata Domotronu sa od roku 2016 navyšuje, ale tržby každým rokom rastú
  • Ich cieľom je zmeniť domácnosti na vysoko inteligentné a nadčasové

Domotron je slovenská firma, ktorá už 10 rokov vyvíja umelú inteligenciu pre domáce použitie na základe smart home (inteligentný domov). Svoju kampaň rozbehlo na Indigogo len pár hodín dozadu.

Za prvých 12 hodín sa im podarilo získať viac ako 24-tisíc eur.

„Dnešné inteligentné domy sú hlúpe. K dispozícii je inteligentný prístroj na všetko a neexistuje spôsob, ako ich používať spolu pre jednu harmonickú a skutočne inteligentnú domácnosť,“ opisuje situáciu firma v kampani na Indigogo.

Domotronu sa podarilo vyvinúť technológiu, ktorá uľahčuje každodenný život, funguje na základe umelej inteligencie a je unikátnou technológiou na trhu.

zdroj: Domotron

Dnešné domácnosti sú hlúpe

Domotron prichádza s riešením, ktoré jednoducho a rýchlo spája všetky smart home zariadenia. Špičková umelá inteligencia so strojovým učením dokáže sledovať návyky používateľov a odporúčať im personalizované automatizácie, časové plány a rutiny, ktoré zlepšia ich životný komfort v domácnosti.

Domotron stačí zapnúť, spustiť aplikáciu, odpovedať na niekoľko základných otázok a umelá inteligencia začne okamžite vytvárať automatizácie.

„Dnešné ‚kvazi chytré domácnosti’ sú vlastne veľmi hlúpe. Ponúkajú používateľom iba jednoduché ovládanie technologií na diaľku cez mobil, prípadne platformu pre vytváranie vlastných algoritmov a automatizácií pre geekov,“ povedal Alex Janušek, CEO spoločnosti Domotron.

Systém je vybavený osobným asistentom Domotron Assistant s umelou inteligenciou, ktorý komunikuje s používateľom prostredníctvom jednoduchého rozhrania.

Vďaka tomu mení inak podrobné technické nastavenia na ľahko pochopiteľné otázky a navyše prispôsobuje tempo návrhov podľa miery, akou si používateľ adaptuje automatizáciu.

Aplikácia dokonca obsahuje časovú os, ktorá zobrazuje udalosti, ku ktorým už došlo, ale aj plánované automatizácie, ktoré používateľa v najbližšej dobe čakajú. To používateľom poskytuje úplnú kontrolu nad celým systémom a fungovaním domácich technológií.

Pomocou aplikácie je veľmi jednoduché nastaviť režim domu podľa toho, čo robíš. Ak odchádzaš do práce, tak ti zníži v dome teplotu, vypne rádio alebo stlmí svetlá.

Ak odídeš z domu na viac ako 24-hodín, spustí sa takzavný dovolenkový mód, ktorý vytvára navonok pocit, že niekto je doma. Domotron taktiež predvída tvoj návrat domov a tým pádom dokáže pripraviť všetko na tvoj príchod.

zdroj: Domotron

Slováci spustili predaj

Domotron však na automatické fungovanie domácich technológií, ako napríklad nastavenie žalúzií či úpravu intenzity osvetlenia, využíva aj údaje o počasí špecifické pre danú polohu (vrátane aktuálnej oblačnosti), alebo astronomické údaje (východ a západ slnka, fáza Mesiaca).

Zároveň využíva aj tzv. geofence, ktorý používateľom umožňuje naviazať zapnutie svetiel alebo otvorenie garážovej brány na ich aktuálnu vzdialenosť od domova.

Domotron je možné si už teraz objednať cez crowdfundingovú platformu Indiegogo so zľavou viac ako 35% z konečnej predajnej ceny. Základný balíček Domotron Hub a Domotron Switch stojí 319 dolárov. V závislosti od počtu izieb v domácnosti je možné si kúpiť výhodnejšie balíčky s väčším počtom vypínačov Domotron Switch.

Domotron v skratke

Domotron je slovenský startup, ktorý získal ešte v roku 2017 seed investíciu vo výške 800-tisíc eur od Bohemia Ventures Capital. Za dva roky narástla firma päťnásobne. Ich produkty využívajú domácnosti v Rakúsku, Nemecku, Česku a na Slovensku.

Firma stále vyvíja a investuje do technológie. Bola založená v roku 2012 Martinom Budajom a Jánom Zuštiakom. K firme sa neskôr pridal súčasný CEO Alexander Janušek.

zdroj: Domotron

Firma od roku 2014 navyšuje svoje tržby a za rok 2018 hospodárila podľa Finstatu s tržbami viac ako 387-tisíc eur. Domotron sa však dostáva od roku 2016 do väčšej a väčšej straty, spôsobenej pravdepoobne investovaním do vývoja nových technológii. Za rok 2018 bola vykázaná strata spoločnosti viac ako pol milióna eur.

Zdroj: Finstat.sk, Novostavby.domotron.com, Indiegogo.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech