Dnešok je oficiálne najdepresívnejším dňom v roku. Psychologička radí, ako náročné obdobie prežiť

  • Odborníci sa v téme tohto dňa rozchádzajú, môže ísť o marketingový ťah
  • Ak sa necítiš dobre, môžeš si skúsiť pomôcť aj sám. V prípade potreby však určite vyhľadaj odborníka
depresia
Unsplash/Jannes Jacobs, Unsplash/ Nick Karvounis
  • Odborníci sa v téme tohto dňa rozchádzajú, môže ísť o marketingový ťah
  • Ak sa necítiš dobre, môžeš si skúsiť pomôcť aj sám. V prípade potreby však určite vyhľadaj odborníka

Práve v tejto chvíli prežívaš najdepresívnejší deň v roku. V tejto súvislosti pozná tretí januárový pondelok celý svet, označuje sa aj ako Blue Monday.

To, prečo tento titul získal práve pondelok, je zrejme jasné. Prvý deň jednoznačne nepatrí medzi tie najobľúbenejšie v týždni. Rolu však v tomto prípade zohráva aj presné načasovanie.

Problémom sú utratené peniaze

Je po Vianociach, dá sa teda ľahko predpokladať, že si dosť minul. Navyše je vonku stále chladno a skoro sa stmieva. Všetky tieto faktory nahrávajú oficiálne najdepresívnejšiemu dňu v roku.

Práve utratené peniaze, ktoré sa spájajú so sviatkami, sú zväčša poriadnym problémom. Mnohí pristúpili k požičiavaniu si a dnes, keď je už po radosti, sú dlhy stále aktuálne.

S termínom Blue Monday prišiel po úplne prvý raz britský psychológ Cliff Arnall v roku 2005, píše portál National Today. Urobil tak po tom, čo vytvoril vzorec, pomocou ktorého sa k tomu najhoršiemu dňu dostal. Arnall zohľadnil počasie, nepríjemný pocit po stroskotaní novoročných predsavzatí, nedostatok motivácie a spomínané finančné problémy.

Napokon padol na tretí pondelok začiatkom roka. Dnes k jeho významu navyše „napomáha“ aj pandemická situácia. 365 Bank v tlačovej správe tiež uvádza, že k duchu tohto dňa a zlej finančnej situácii prispieva aj meniaca sa ekonomická situácia, a teda zdražovanie.

Nabádajú utrácať viac

Treba však spomenúť aj to, že bol psychológov vzorec navrhnutý tak, aby vyhovoval jednej konkrétnej cestovnej kancelárii. Tá akurát vtedy predávala zlacnené letenky a ľudí preto nabádali, aby si v tento deň urobili radosť, rezervovali výlet a mali sa z čoho tešiť, informuje The Yorkshire Post.

Psychológovia však aj napriek tomu tvrdia, že na tom niečo bude a nemusí ísť čisto o marketingový ťah. Iní si však myslia, že nič podobné ako „24 hodinová depresia“ neexistuje a takýto deň závažnosť samotného ochorenia zľahčuje.

Arnall, autor vzorca, sa napokon ospravedlnil, informuje portál National Today. Tvrdil, že chcel naopak povzbudiť ľudí k tomu, aby sa starali o svoje psychické zdravie.

Niečo na tom bude

Prečo teda môžeme mať pocit, že dnešok nestojí za nič? „Dôvodom takéhoto vnímania môžu byť obavy o budúcnosť, pocity menejcennosti či nedôvery vo svoje vlastné schopnosti. Na druhej strane však môžeme Blue Monday vnímať aj ako zlomový bod, kedy staré životné stereotypy padnú a my pocítime potrebu zmeny,“ hovorí pre 365 Bank psychologička Júlia Šichmanová.

Podľa jej slov je však práve začiatok roka vhodnou príležitosťou na to, aby si ľudia určili plány do budúcna: „Môžeme si stanoviť nové ciele, ktoré vychádzajú z reálneho uvedomenia našich potrieb. Teda nie tých, ktoré od nás očakáva okolie, ale takých, aké vychádzajú z nás.“

„Viac ako polovica (56%) ľudí na Slovensku považuje svoju súčasnú finančnú situáciu za nepriaznivú. Za posledný rok sa tento stav pre väčšinu nezmenil a rovnaký počet ľudí je presvedčených, že sa v najbližšom čase ani nezlepší. Tretina Slovákov dokonca vníma svoju budúcu finančnú situáciu horšie, ako tú aktuálnu,“ vysvetľuje Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

zdroj: unsplash/Christian Dubovan

Čo robiť?

Finančný stres možno podľa Gálikovej riešiť detailnou revíziou príjmov a výdavkov a ich cieľavedomým plánovaním. 40 % príjmu by podľa jej slov malo pokrývať uhradenie pravidelných bežných výdavkov, tretina rozpočtu by mala slúžiť na pokrytie finančných záväzkov, ako sú úver alebo hypotéka, a pätina na strednodobé či dlhodobé sporenia, resp. investovanie. Desatina z mesačného príjmu by mala slúžiť na vytváranie pravidelnej finančnej rezervy.

Dobrým nápadom je tiež pravidelné cvičenie, pobyt na čerstvom vzduchu, čas s blízkymi a aj koníčky. Nemenej dôležité je vyvažovať pracovný a súkromný život.

Podľa Šichmanovej je práve duševné zdravie oblasť, ktorá sa v dnešnej aktívnej spoločnosti často zanedbáva, a preto jej treba venovať patričnú pozornosť. V prípade potreby odporúča vyhľadať odborníka, ktorý dokáže na vec poskytnúť nový uhol pohľadu.

Zdroje: National Today, The Yorkshire Post, 365 Bank/ tlačová správa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá