Do bojov v Iráne sa zapojil Instagram, virtuálna vojna sa začala mazaním príspevkov

  • Instagram oznámil, že bude mazať príspevky, ktoré podporujú zavraždeného iránskeho generála Solejmáního
  • Irán sa bráni a hovorí o nedemokratických podmienkach aj napriek tomu, že väčšina sociálnych sietí je v Iráne zakázaná
1
TASR/Unsplash
  • Instagram oznámil, že bude mazať príspevky, ktoré podporujú zavraždeného iránskeho generála Solejmáního
  • Irán sa bráni a hovorí o nedemokratických podmienkach aj napriek tomu, že väčšina sociálnych sietí je v Iráne zakázaná

Instagram a jeho materská spolčnosť Facebook odstraňujú príspevky zo sociálnych sietí, ktoré obhajujú zavraždeného iránskeho generála Kásema Solejmáního. Informuje o tom americká CNN.

Na druhej strane, Irán vyzval na celoštátny prostest voči Instagramu. Vláda Iránu na svojich stránkach oznámila, že ľudia môžu vláde posielať zmazané príspevky, ktoré následne zverejní na verejnom vládnom portáli. Instagram sa pridal na stranu vlády USA, ktorá uvalila na Irán rozsiahle sankcie.

Instagram patrí medzi jednu z mála sociálnych sietí, ktorá nie je v Iráne zablokovaná. Napríklad na Facebook alebo na Twitter sa v Iráne neprihlásiš. Na druhej strane, Twitter pozitívne správy o Iráne blokovať nebude.

Vojna Instagramu s Iránom

Iránsky vládny hovorca sa prostredníctvom Twitteru vyjadril, že Instagram sa správa veľmi nedemokraticky, zatiaľ čo skutočným teroristom necháva otvorené ústa.

Účet iránskeho generála Solejmáního zablokoval Instagram už minulý rok. Hneď na to sa ozvali vládne hlasy, ktoré hovorili, že sa sociálna sieť bojí, že by Solejmání mohol niečo veľmi dôležité prezradiť, a preto sa ho snažia odporcovia umlčať.

Sociálne siete hrajú dôležitú úlohu v politke a jej činnosti. Jack Dorsey, zakladateľ sociálnej siete Twitter ešte v roku 2019 rozhodol, že všetky politické kampane budú z Twitteru vymazané. Dôvodom mala byť možná manipulácia s dátami a neférové podmienky pre politických hráčov pomocou platenej reklamy.

Čo sa deje v Iráne?

Napätie sa začalo eskalovať hneď po tom, ako na príkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa drony zabili generála Solejmaniho v irackom Bagdade. Informuje o tom agentúra SITA.

Irán sa zaviazal, že sa za to „vážne pomstí“ a v nedeľu odstúpil od jadrovej dohody z roku 2015. Irackí poslanci zase v nedeľu v reakcii na udalosti prijali rezolúciu, v ktorej vyzývajú na odchod zahraničných vojakov z ich krajiny. Trump na vyhrážky Iránu o odplate pohrozil útokom na významné kultúrne miesta, Iraku zase hrozí prísnymi sankciami.

Krátko na to bolo zostrelené ukrajinské lietadlo, na palube ktorého zahynulo presne 176 ľudí. Irán spočiatku popieral, že by lietadlo zostrelila raketa, neskôr však priznal, že sa stalo terčom jeho vlastného protiraketového systému.

zdroj: Iránsky prezident Hasan Rúhání

Zadržali človeka, ktorý nakrútil video lietadla

Na sociálnych sieťach sa navyše objavilo video, ktoré podľa analytikov dokazuje, že stroj zasiahla iránska raketa. Teherán trvá na tom, že šlo o „omyl“. Zostrelenie a následné utajovanie informácií vyvolalo v krajine protivládne protesty.

Irán oznámil, že zadržali osobu, ktorá na mobil nakrútila zostrelenie ukrajinského lietadla iránskou raketou. Očakáva sa, že zadržaný bude čeliť obvineniam týkajúcim sa národnej bezpečnosti. Let PS752 zostrelili minulú stredu krátko po štarte z teheránskeho letiska.

Prezident Hasan Rúhání uviedol, že na vyšetrovanie bude dozerať „špeciálny súd“. V súvislosti s prípadom zatkli viacero ľudí. „Nie je to len osoba, ktorá stlačila spúšť, aj iní sú zodpovední,“ vyhlásil prezident.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá