Do Bratislavy prichádza revolúcia v preprave, bicyklová MHD má zmeniť hlavné mesto

  • Dopravné obmedzenia spôsobujú v Bratislave nekonečné zápchy
  • V Bratislave začne od pondelka fungovať bicyklová MHD, novátorský nápad spoločnosti Rekol
rekol instagram
Instagram/rekolaeu
  • Dopravné obmedzenia spôsobujú v Bratislave nekonečné zápchy
  • V Bratislave začne od pondelka fungovať bicyklová MHD, novátorský nápad spoločnosti Rekol

Doprava v Bratislave patrí medzi top témy bežných ľudí, odborníkov, podnikateľov aj magistrátu. Niet sa čomu čudovať. Roky prestavované Nivy s množstvom uzavretých ulíc, modernizácia karlovesko-dúbravskej električkovej radiály, nedoriešená komunikácia v Petržalke, výstavba diaľnice D4 a rýchlostnej komunikácie R7, ktoré spôsobili obmedzenia najmä v Ružinove, to všetko spôsobuje každodenné zápchy.

Z týchto dôvod prišla spoločnosť Rekol s novátorským riešením. V Bratislave začne od pondelka fungovať ďalší dopravný systém – bicyklová MHD. Stovky ružových bicyklov nazvaných Rekola sa budú dať za symbolickú cenu požičať v lokalitách s najkritickejšou dopravnou situáciou.

Podľa Martina Žarnovického, hovorcu spoločnosti, prinesie projekt Bratislavčanom spoľahlivý dopravný systém, ktorý nebudú ovplyvňovať zápchy, dopravné obmedzenia a bude bezpečný aj počas pandémie.

Viac informácií sa dozvieme v pondelok na tlačovej konferencií o 10:00 na Námestí SNP v Bratislave. Okrem predstavenia moderných bicyklov čaká záujemcov aj krátka spoločná jazda po bratislavských cyklotrasách.

Doprava pomocou bicyklov však v Bratislave nie je žiadnou novinkou. Hojne používanými sú zdieľané bicykle Slovnaft BAJk. Ich princíp je jednoduchý: zaregistrujete sa, zaplatíte si členstvo (od jedného dňa po celý rok), dostanete PIN kód a následne môžete pomocou neho odomknúť ktorýkoľvek voľný bicykel, ktorý následne po dovezení sa do cieľa odložíte do dokovacej stanice.

Stanice sú rozmiestnené rovnomerne po celej Bratislave, pričom si na internetových stránkach zriaďovateľa ľahko overíte, ktoré doky majú dostupné bicykle a ktoré, naopak, sú prázdne. Vďaka tomuto systému vám odpadávajú starosti s kúpou bicykla, údržbou aj so zabezpečením.

Obrovskej popularite sa tešia aj bolt kolobežky. Na ich používanie treba bolt aplikáciu, pomocou ktorej ľahko vyhľadáte voľné kolobežky. Po zaplatení môžete odomknúť kolobežku a kamkoľvek sa odviezť. Je len na vás, kde ju následne odložíte. Ich výhodou je, že sa s nimi v rámci Bratislavy dopravíte na akékoľvek miesto a zároveň môžu poslúžiť ako skvelá forma relaxu.

Netreba však ani pri kolobežkách s motorčekom zabúdať na pravidlá cestnej premávky, byť ohľaduplný k ostatným chodcom a nenechávať ju odstavenú na nepriehľadných úsekoch, kde by ostatným mohla zavadzať.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK