Do Dunajskej Stredy mieri tučná investícia, podnik na výrobu plastov preinvestuje 10 miliónov eur

  • 12-tisíc ton ročne použijú na svojich linkách pri výrobe obalov na vajíčka
  • Odhadovaná výška investície bola vyčíslená na 10 miliónov eur
plast, flase, plastove flase
Pixabay/Fotoblend
  • 12-tisíc ton ročne použijú na svojich linkách pri výrobe obalov na vajíčka
  • Odhadovaná výška investície bola vyčíslená na 10 miliónov eur

Spoločnosť Europack plánuje terajšiu výrobu obalových materiálov pre potravinársky tovar v Dunajskej Strede rozšíriť o výrobu recyklovaného PET granulátu s projektovanou kapacitou 20-tisíc ton ročne.

Až 12-tisíc ton ročne použije na svojich linkách na výrobu obalov na vajíčka, zvyšok bude určený na výrobu PET fliaš v externých prevádzkach. Odhadovaná výška investície  bola podľa zámeru pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie vyčíslená na 10 miliónov eur.

Na trhu pôsobia takmer 30 rokov

Europack vyrába obaly v Dunajskej Strede už takmer 30 rokov, v súčasnosti je jej nosným programom výroba plastových obalov na vajíčka z nakupovaných PET surovín. Tie momentálne dováža z Českej republiky, po novom by si spoločnosť potrebný materiál vyrábala z nakúpených PET vločiek sama.

Investíciu spoločnosť zdôvodňuje neustálym rastom cien vstupných surovín a svojím environmentálnym prístupom k potrebe podpory trvalej udržateľnosti prírodných zdrojov.

Terajšia prevádzka spoločnosti má 140 zamestnancov, v prípade rozšírenia výroby o recyklovaný PET granulát by vzniklo ďalších 35 pracovných miest. S výrobou recyklovaného PET granulátu plánuje Europack začať už na budúci rok. Nová výrobná hala bude umiestnená v terajšom areáli na okraji Dunajskej Stredy.

Polyetyléntereftalát, označovaný ako PET, je v súčasnosti najrozšírenejším obalovým materiálom na balenie rôznych typov vôd a nápojov. Odpadové PET fľaše sa považujú za jeden z najlepšie recyklovateľných plastov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá