Do krajiny zmietanej koronavírusom sa vrátila ebola, zabila už osem ľudí. Ohniskom sa stal pohreb sestričky

  • Malé mesto na libérijských hraniciach potvrdilo prvých 8 prípadov eboly
  • Štyria z infikovaných sú už mŕtvi, krajina sa obáva najhoršieho
  • Malé mesto na libérijských hraniciach potvrdilo prvých 8 prípadov eboly
  • Štyria z infikovaných sú už mŕtvi, krajina sa obáva najhoršieho

Západná Afrika, ktorá bola donedávna výrazne skúšaná pandémiou koronavírusu, zapla výstražný maják. Objavila sa v nej ebola. Doposiaľ zabila už štyroch ľudí. Tento fakt je pre Guineu veľkým strašiakom. Okrem pandémie, ktorá zametá s celým svetom, sa musí krajina s 12,5 miliónmi obyvateľov vyzbrojiť aj voči lokálnej epidémii.

Mesto upadlo do paniky

Aj keď ide o veľmi zlé správy, je obdivuhodné, ako razantne pri jej výskyte tamojšie autority začali konať. „Bol som v šoku, nedokážem uveriť, že sa sem ebola vrátila, pamätám si, čo spravila v rokoch 2013 a 2016,“ vraví obyvateľ mesta Nzerekore, v ktorom choroba prepukla, informuje WION.

Doposiaľ bolo potvrdených 8 prípadov, z čoho polovica bola izolovaná pre pandémiu koronavírusu. Kontakty ostatných ľudí je nevyhnutné okamžite nájsť a zabrániť tak rozšíreniu tohto nebezpečného ochorenia.

 

Zvyšní štyria pacienti sú liečení v izolačnom centre a trpia zvracaním, hnačkami a krvácaním. Najmenej sedem ľudí, ktorí sa nakazili vírusom, sa 1. februára zúčastnilo na pohrebe zdravotnej sestry v meste Goueke pri libérijských hraniach, informuje The Guarian.

„Prijímajú sa všetky opatrenia na čo najskoršie zastavenie tejto epidémie,“ uviedlo guinejské ministerstvo zdravotníctva a vyhlásilo prepuknutie vírusu, ktorý sa v tejto oblasti naposledy objavil v roku 2016, na konci traumatizujúceho trojročného prepuknutia, ktoré infikovalo viac ako 28 000 ľudí a spôsobilo 11 000 úmrtí v západnej Afrike.

Epidémia sa rozšírila z Guiney do Libérie, Sierry Leone a ďalších krajín v regióne, čo vyvolalo okamžitú a rozsiahlu prevenciu a monitoring v niekoľkých rizikových krajinách. V Goueke a susedných mestách sa začala intenzívna testovacia a trasovacia kampaň.

Ebola, Kongo
zdroj: TASR/AP/Al-hadji Kudra Maliro

Sú pripravenejší ako kedykoľvek predtým

Minister zdravotníctva Remy Lamah v pondelok uviedol, že na rozdiel od najsmrtnejšieho známeho prepuknutia, ktoré zasiahlo západnú Afriku v rokoch 2013 až 2016, má dnes Guinea prostriedky na zastavenie šírenia sa vírusu.

„V roku 2013 nám trvalo mesiace, kým sme pochopili, že máme do činenia s epidémiou eboly, zatiaľ čo tentokrát sme boli schopní urobiť analýzu a mať výsledky za menej ako štyri dni. Naše lekárske tímy sú vyškolené a skúsené. Máme prostriedky na rýchle prekonanie tejto choroby,“ uviedol, informuje Daily Mail.

Heounohu Romello Hessou lekár v boji proti infekcii Covid-19 pracoval počas potvrdenia aktuálnych prípadov eboly v Libérii a uviedol, že opatrenia sa zaviedli okamžite po tomto oznámení. Započalo sa intenzívne trasovanie a monitoring v blízkych pohraničných mestách.

Guinea koronavírus prípady
zdroj: Worldometer/Guinea

„Momentálne celý inštitút verejného zdravotníctva, ktorý v podstate vznikol po vypuknutí eboly, nepretržite pracuje, vysiela vyšetrovacie tímy a vydáva opatrenia v oblasti verejného zdravia v mestách susediacich s Guineou,“ uviedol.

Je teda predpoklad, že sa krajina dokáže pred ďalšou katastrofou ubrániť. Ostáva len veriť, že priaznivý stav pomeru nových prípadov na koronavírus v pomere so smrtnosťou vírusu v danej krajine nestúpne.

Zdroje: WION, Daily Mail, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá