Do Ku-klux-klanu sa podarilo dostať aj odvážnemu Afroameričanovi. Jeho pútavý príbeh inšpiroval Hollywood

  • Rasistická organizácia Ku-klux-klan má po celých Spojených štátoch milióny členov
  • Vstúpil do nej aj Ron Stallworth. Je nielen Afroameričan, ale aj bývalý policajt
  • Jeho operácia v Klane bola viac ako 25 rokov tajomstvom
  • O kúsku, ktorý by v moderných dobách nemal šancu na úspech, natočili aj film
Untitled-1
Flickr/Washington Area Spark & Wikimedia Commons/Mzuriana from Missouri
  • Rasistická organizácia Ku-klux-klan má po celých Spojených štátoch milióny členov
  • Vstúpil do nej aj Ron Stallworth. Je nielen Afroameričan, ale aj bývalý policajt
  • Jeho operácia v Klane bola viac ako 25 rokov tajomstvom
  • O kúsku, ktorý by v moderných dobách nemal šancu na úspech, natočili aj film

Ron Stallworth je policajt na dôchodku. Svojho času bol najmladším a jediným afroamerickým detektívom v meste Colorado Springs. Napriek tomu bol niekoľko mesiacov členom organizácie, ktorej hlavnou agendou je presadzovanie nadradenosti bielej rasy. 

O tom, či a ako bolo niečo také vôbec možné, si prečítaš v príbehu muža, ktorého policajná práca doviedla až do Ku-Klux-Klanu. A po rokoch aj do Hollywoodu. 

155 rokov teroru proti menšinám 

História rasistickej organizácie Ku-klux-klan siaha podľa viacerých zdrojov do dávnej minulosti. Do čias, keď v Spojených štátoch amerických skončila Občianska vojna.

Zvíťazila v nej armáda Severu, teda štátov Únie, a priniesla zrušenie otroctva a uznanie v ústave, že každý americký občan má rovnaké práva. Bez ohľadu na farbu pleti.  

No ani to zástancov nerovnosti a nadradenosti bielej rasy neumlčalo. Nemienili to nechať tak. Prešiel ledva rok od konca vojny, keď v 1866 vojnoví veteráni porazených vojsk Konfederácie založili v Pulaski v Tennessee sociálny klub.  

Jeho účel bol jasný – ilegálny a tajný odpor voči novému „usporiadaniu“ krajiny, v ktorom mali mať Afroameričania práva. Ich nástrojom bolo hlavne násilie. Podľa Oklahoma Historical Society sa ideológia uchytila a prvý Klan rýchlo rástol.

V roku 1869 mal už 550 000 členov. Rovnako rýchlo ho zakázali a rozpadol sa, aby sa, ako hovorí portál Public Broadcasting Service, v roku 1915 vrátil na scénu v Georgii s rozšírenou „agendou“ nenávisti. Už mu nevadili len Afroameričania, brojil aj proti katolíkom, Židom a cudzincom.

Šíril ideu fundamentalizmu a patriotizmu. Klanu vadila aj premena na mestský priemyselný národ. Preto sa pred ich útokmi musela mať na pozore aj elita, urbanisti a intelektuáli.  

Pochod Ku-Klux-Klanu v  bielych kuklách
zdroj: Wikimedia Commons/Garaoihana

20. storočie v znamení bezprávia. Aj vďaka Klanu

Oficiálna stránka americkej FBI, kde sa venujú aj histórii veľkých prípadov, označila obdobie po 1. prvej svetovej vojne, teda 20. roky 20. storočia, ako desaťročie bez zákona.

Kvitol násilný zločin a vydieranie, podsvetie a korupcia naberali na sile. Al Capone a Bugs Moran boli postrachmi ulíc Chicaga a mafia sa pomaly začala „rozťahovať“ v New Yorku a iných mestách.  

Hrozbou sa stal aj čoraz silnejší Ku-klux-klan. Podľa encyklopédie Britannica bol v polovici desaťročia počet jeho členov v krajine vyšší ako 4 000 000. Rástli aj ich finančné zisky z členských príspevkov či predaja kostýmov i publikácií.  

Ako napísala Oklahoma Historical Society, členovia Klanu boli síce aj politicky a charitatívne aktívni, no ich hlavným „zameraním“ bolo násilie v mene ich presvedčenia.  

Pochody v bielych kapucniach, nočné pálenie krížov, zastrašovanie, bičovanie, mrzačenie, obesenia, lynčovanie a únosy boli len niektoré z činov, ktorými v krajine naháňali hrôzu nielen čiernym. 

Tajnou zbraňou proti rasistickej organizácii sa stal afroamerický policajt 

Proti násiliu sa bojovalo všetkými prostriedkami. Obľúbenou bola praktika známa aj z filmov – preniknúť do organizácie, prekaziť jej útoky a rozbiť ju zvnútra. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby sa do radov Ku-Klux-Klanu nedostal afroamerický policajt.  

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Oklahoma Historical Society, Public Broadcasting Service, FBI, Britannica , Ron Stallworth, WGN News, Guardian, Time, NPR, Colorado Springs Pioneer Museum, Deseret News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá