Do miest na vode sa dopravíme lietajúcim taxíkom. Smithsonian Futures predstavuje blízku budúcnosť

  • Otázkou, ako bude vyzerať budúcnosť sa ľudstvo trápi dlhodobo
  • Ak aj teba zaujíma, čo za vymoženosti budeme mať za niekoľko rokov máme pre teba dobrú správu
  • Na výstave v Spojených štátoch ukázali niekoľko modelov či návrhov prototypov, ktoré môže byť za pár rokov realita
Budúcnosť
Flickr/K.H.Reichert, Unsplash/Ameer Basheer
  • Otázkou, ako bude vyzerať budúcnosť sa ľudstvo trápi dlhodobo
  • Ak aj teba zaujíma, čo za vymoženosti budeme mať za niekoľko rokov máme pre teba dobrú správu
  • Na výstave v Spojených štátoch ukázali niekoľko modelov či návrhov prototypov, ktoré môže byť za pár rokov realita

Dnes sa začína jedna z najväčších výstav budúcnosti na svete. Výstava Smithsonian Futures vo Washingtone už po dobu 175 rokov ukazuje novinky, ktoré v budúcnosti môžu zmeniť svet. V minulosti sa tu objavili prelomové patenty ako žiarovka, telefón či kozmická raketa Apollo.

Dnes si môžu záujemcovia pozrieť víziu toho, ako približne by ľudstvo mohlo vyzerať o pár rokov. Portál televízie CNN v spolupráci s výstavou predstavil niekoľko odvážnych návrhov, ktoré vo Washingtone ľudia môžu zahliadnuť. Niektoré z prototypov či návrhov pre teba vyberáme aj my.

Budúcnosť dopravy aj bývania

Patrí sem napríklad lietajúci taxík, o ktorom ľudstvo prostredníctvom sci-fi filmov sníva už od minulého storočia. Jedného dňa by však tento spôsob dopravy mohol byť naozaj skutočnosťou. Ako pripomína televízia, CNN už v minulosti informovalo, že spoločnosť Uber a Hyundai založila tím na zhotovenie lietajúceho taxíku. Jeho prototyp by mal byť predstavený už v roku 2023.

Pri zmene dopravy ešte ostaneme. Spoločnosť Virgin prestaví na výstave model Hyperloop Pegasus, ktorý predstavuje najrýchlejší pozemský spôsob prepravy, ktorý má dosiahnuť letovú rýchlosť, avšak po zemi. Model je tak stavaný na to, aby išiel rýchlosťou viac ako 1070 kilometrov za hodinu. Cieľom tvorcov je, aby spájal veľké mestá v časovom rozsahu niekoľko minút, namiesto hodín. 

Medzi ďalšiu novinku, ktorá bude predstavená na výstave, patrí mesto, ktoré pláva na vode. Spoločnosť Bjake Ingels Group (BIG) vytvorila projekt oceánskeho mesta, to by mohlo vyriešiť problém bývania pri stále zväčšujúcej sa populácii a presunúť tak ľudí na more. Jeho infraštruktúra by mala byť udržateľná a odolná voči prírodným katastrofám. Plávajúce obytné plochy spolu vytvárajú šesťuholník.

Nový model rodiny a ekologická smrť

Jeden z najodvážnejších predstáv budúcnosti tiež hovorí o novom spôsobe zakladania rodiny u párov rovnakého pohlavia. Kým v niektorých krajinách ešte stále nie je LGBT rodinám umožnená adopcia detí,  umelec a dizajnér Ai Hasegawa vytvoril projekt, kde by sa pár rovnakého pohlavia mohol stať rodičmi svojho biologického dieťaťa.

Dizajnér vytvoril za pomoci údajov z DNA simulované snímky rodiny, kde sú rodičmi detí dve biologické matky. S technológiou kmeňových buniek to má byť vraj už iba otázka času. V laboratórnom prostredí sa malo vedcom podariť túto víziu uskutočniť na myšiach.  

V otázke smrti má zase budúcnosť našliapnuté ísť ekologickým smerom. Dôkazom toho má byť aj Capsula Mundi. Ide o biologicky rozložiteľnú urnu v tvare vajca, do ktorej je uložený nebožtík. Na vrchu má byť umiestnený strom, ktorý bude z kapsule vyrastať. Za nápadom stojí Taliansky dizajnérsky tím.

 

Poľnohosdársrvo poháňané umelou inteligenciou a voda aj na púšti

Vyriešiť potravinové otázky by zase mohol rover poháňaný umelou inteligenciou. Farmárom by pomohol identifikovať buriny či škodcov, ktoré ohrozujú úrodu, vyhodnotiť potrebu hnojenia či zalievania, ale aj zrelosť plodov. Prototyp Mineral Rover vyrába spoločnosť  X v spolupráci s Googlom a spoločnosťou Alphabet.

Pitnú vodu by zase mohol vyriešiť solárny Waha Water Harvester model, ktorý dokáže premieňať vodnú paru zo vzduchu na vodu aj v tých najsuchších miestach na Zemi. V roku 2019 bol takto napríklad testovaný v Mohavskej púšti v Kalifornii. Zariadenie by malo dokázať vyprodukovať vodu na jeden deň pre dvoch až troch dospelých ľudí.

Zdroje: CNN, Futures

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá