Do minulosti sa dosadneš kliknutím myši. Nová aplikácia ti ukáže, ako vyzerala Bratislava pred 50 rokmi

  • Interaktívna mapa leteckých záberov mesta porovnáva rok 1969 a 2019
  • Hlavné mesto pripravilo aplikáciu, ktorá ti ukáže, ako sa tvár mesta zmenila za posledných 50 rokov
Bratislava
Unsplash/ Martin Katler, Geoportal Bratislava
  • Interaktívna mapa leteckých záberov mesta porovnáva rok 1969 a 2019
  • Hlavné mesto pripravilo aplikáciu, ktorá ti ukáže, ako sa tvár mesta zmenila za posledných 50 rokov

Hlavné mesto si za posledné polstoročie prešlo pozoruhodnou zmenou. Ak by si chcel vedieť, ako Bratislava vyzerala z vtáčej perspektívy v čase, keď naše územie okupovali vojaci Varšavskej zmluvy, magistrát hlavného mesta SR Bratislava si pre teba pripravili zaujímavú aplikáciu.

Na webovej stránke Geoportal Bratislava nájdeš mapu s názvom Dve tváre Bratislavy rok 1969 – 2019. Vďaka leteckým záberom si vieš porovnať zmeny, akými za 50 rokov mesto prešlo. Vyhľadávanie konkrétnych mestských častí a zábery uložené vedľa seba ti ešte lepšie ukážu, ako sa podoba mesta za tento čas zmenila.

Prijal by si novú vlakovú stanicu aj v Bratislave?

Iba jeden most a žiadne obchvaty

Ak si mapu priblížiš, všimneš si, že cez Dunaj prechádzal iba jeden most či to, že niektoré mestské časti pripomínali skôr políčka s pár bytovkami. Diaľnicu a obchvaty by si tiež hľadal na mape iba márne. Podobne ako nákupné centrá alebo niektoré jazerá. Sem patrí aj Petržalské jazero Draždiak, ktoré v čase chystanej normalizácie ešte neexistovalo.

Vďaka projektu oceníš, akým urbanistickým prerodom Bratislava prešla, zoznámiš sa s históriou mesta a spolu so starými rodičmi môžeš zaspomínať ako hlavné mesto vyzeralo v časoch ich mladosti.

Zdroje: Geoportal Bratislava, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie