Do obchodov a škôl má predávať kurčatá so salmonelou. Poslanec podáva trestné oznámenie na firmu

  • Spoločnosť je pritom podľa poslanca známa pre podvody
  • Falšovať mala pôvod, ale údajne aj výsledky laboratórnych testov
mäso
Ilustračný obrázok, Unsplash/Eiliv-Sonas Aceron, Unsplash/@dirtjoy
  • Spoločnosť je pritom podľa poslanca známa pre podvody
  • Falšovať mala pôvod, ale údajne aj výsledky laboratórnych testov

Poslanec parlamentu Patrick Linhart (zvolený za Sme rodina, kandidujúci za Hlas-SD) podal trestné oznámenie na firmu, ktorá údajne predávala do obchodov a škôl kurčatá so salmonelou. Falšovala pritom nielen pôvod, ale údajne aj výsledky laboratórnych testov. Ako ďalej informoval, vo veci už bol aj vypovedať na krajskom policajnom riaditeľstve v Košiciach.

„Firma údajne v utorok 29. augusta zbalila zariadenia a opustila priestory, v ktorých vykonávala svoju ‚činnosť‘ niekoľko rokov,“ povedal poslanec s tým, že podľa jeho informácií sa pod iným menom sťahuje pôsobiť inam. Spoločnosť je pritom podľa poslanca známa pre podvody ako falšovanie pôvodu kuracieho mäsa dodávaného do jedného z najväčších obchodných reťazcov.

„Tentokrát má na rováši podľa jej bývalých zamestnancov omnoho viac. Napríklad údajnú nelegálnu výrobu bez vedúceho a zamestnancov, falšovanie výsledkov testov pozitívnych na salmonelu dodávaných priamo do školských jedální, neoprávnené rozmrazovanie mäsa a výrobu ďalších výrobkov z neho,“ zdôraznil Linhart.

Firma podľa poslanca fungovala údajne priamo s požehnaním Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice okolie, a to dokonca ilegálne a bez zodpovednej vedúcej výroby. „Iba pripomínam, že vedúca výroby, ktorá roky pracovala v tejto firme, z firmy odišla a zamestnala sa ako kontrolórka RVPS Košice okolie, ktorá danú firmu mala a má za úlohu kontrolovať,“ dodal poslanec.

Ako salmonelu zničiť?

Salmonelóza sa najčastejšie prenáša nedostatočne tepelne upraveným kontaminovaným mäsom. Rovnako aj tepelne neupraveným mliekom a slepačími vajcami či výrobkami z nich. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), Daša Račková. Hygienici prinášajú ľuďom jednoduchý návod, ako zničiť salmonelu v týchto produktoch.

ÚVZ apeluje na varenie jedál pri teplote minimálne 70 stupňov Celzia.

„Salmonely sa v potravinách dokážu množiť. Prežívajú aj pri chladničkovej teplote, dokonca i v mrazených potravinách. Ničí ich teplota 70 stupňov Celzia, pri varení sa vždy presvedčte, či ju jedlá dosiahli. Šťava správne pripraveného mäsa a hydiny musí byť číra, nie ružová,“ priblížila hovorkyňa.

Ako zničiť salmonelu vo vajíčkach? Podľa ÚVZ stačí ich desaťminútové varenie pri teplote 70 stupňov Celzia.

Vajíčka namäkko (aspoň v horúcich mesiacoch) radšej oželejte a volské oká osmažte z oboch strán,“ doplnil. Zdrojom salmonel môžu byť podľa neho aj vajíčka iných druhov hrabavej a vodnej hydiny. Konzumácii takýchto rizikových potravín sa preventívne radšej vyhnite,“ povedal.

Salmonela môže byť vo vajíčkach, mäse a mliečnych produktoch

Úrad taktiež apeluje na ľudí, aby boli pri kúpe mäsových výrobkov obozretní. Mali by podľa neho kontrolovať dobu spotreby, respektíve dátum minimálnej trvanlivosti výrobku, ale aj či nejaví senzorické zmeny, ako napríklad zmeny farby, pachu či osliznutie.

„Pri nákupoch sa snažte mäso chladené či mrazené, najmä v letných mesiacoch, transportovať podľa možností v chladiacej taške a čo najskôr ho uskladniť v chladničke či mrazničke,“ doplnila Račková.

Dôležité je taktiež dodržiavať správnu technológiu a osobnú hygienu pri príprave jedál. „Oddeľujte surové potraviny a uvarené pokrmy. Oddeľte surové mäso, hydinu od ostatných potravín,“ poznamenal ÚVZ.

Treba podľa neho dodržiavať aj pravidlá hygieny pri používaní pracovných pomôcok a dostatočne čistiť pracovné plochy. Apeluje aj na správnu manipuláciu so surovinami a jedlami aj ich správne skladovanie.

„Nenechávajte jedlá, potraviny a nápoje na priamom slnku, či už pri bazéne, na terase chaty, alebo v aute,“ zdôraznil.

Počet prípadov salmonelózy je na Slovensku podobný ako v minulých rokoch. Tento rok zaznamenali 2 379 prípadov.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá