Do poslednej chvíle netušila, že je obeťou podvodu. Potom prišla studená sprcha od polície

  • Online podvodníci sa rozšírili najmä počas pandémie
  • Ozvala sa nám obeť phishingu, ktorej nepomohla ani polícia
  • Vraj majú takých prípadov viac ako 700
  • Online podvodníci sa rozšírili najmä počas pandémie
  • Ozvala sa nám obeť phishingu, ktorej nepomohla ani polícia
  • Vraj majú takých prípadov viac ako 700

Podvody tu boli odjakživa, no s príchodom internetu a takmer neobmedzenými možnosťami sa rozšírili ešte viac. Či už ide o súťaže alebo rôzne ponuky, metódy online zlodejov sú stále sofistikovanejšie. Podvody na inzertných portáloch, kde od obete vylákajú platbu cez PayPal či údaje platobnej karty, sú už obohratá platňa. No podvodníci sú čoraz šikovnejší v tom, ako podvod zamaskovať.

Najnovšie sa tvária ako známa doručovacia služba. Ozvala sa nám totiž obeť jedného z takýchto podvodov. Prostredníctvom internetu chcela predať posteľ a na prvý pohľad úspešný predaj sa premenil na klamstvo zo strany kupujúcej. Obeť, ktorá chcela zostať v anonymite, mihnutím oka prišla o svoje peniaze.

Podvodníci zneužili známu platformu

Obeť sa so záujemkyňou, ktorá reagovala na inzerát, dohadovala cez komunikačnú platformu WhattsApp. Komunikácia prebiehala bez akýchkoľvek podozrení.

„Po vzájomnom rozhovore som zistila, že nie je z Bratislavy a výmenu chce uskutočniť pomocou doručovacej spoločnosti Packeta,“ vysvetlila obeť.

konverzácia
zdroj: SIU

Táto kuriérska spoločnosť je známa takmer každému Slovákovi a využívajú ju nielen veľké firmy, ale aj súkromné osoby. Rovnako aj predávajúca, v dôsledku čoho jej tento spôsob zaslania postele pripadal dôveryhodný.

Zároveň išlo o výhodnú ponuku, keďže kuriér by pre posteľ prišiel priamo k obeti, zaviezol ju kupujúcej a následne by došlo k prevodu financií. Jednoducho, úplne bežný postup, ktorým si prešiel každý zákazník online obchodov.

konverzácia
zdroj: SIU

„Ochotný“ zákaznícky servis

Veci sa však začali komplikovať po tom, čo kupujúca poslala obeti link spoločnosti „Packeta“, prostredníctvom ktorého mala overiť platbu. Ako nám predávajúca vysvetlila, najprv jej daný odkaz nefungoval, v dôsledku čoho kontaktovala zákaznícky servis.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá