Do predčasného dôchodku nemôže ísť každý. Tieto činnosti sa do odpracovaných rokov nepočítajú

  • Do predčasného dôchodku môžu ísť Slováci aj po odpracovaní 40 rokov
  • Splniť musia niekoľko podmienok
seniorka, seniori
Ilustračný obrázok, freepik
  • Do predčasného dôchodku môžu ísť Slováci aj po odpracovaní 40 rokov
  • Splniť musia niekoľko podmienok

V roku 2023 mnohí Slováci získali možnosť odísť do predčasného dôchodku aj po odpracovaní 40 rokov. Okrem toho je však v platnosti aj to, že o túto penziu môžu požiadať dva roky pred dosiahnutím riadneho dôchodkového veku.

Z toho vyplýva, že tento druh penzie môže osoba poberať aj viac rokov, no v zníženej sume oproti tej, ktorú by dostával ako riadny starobný dôchodca.

Portál Pravda poukazuje na to, že obdobím dôchodkového poistenia je doba štúdia po ukončení povinnej školskej dochádzky na učňovskej, strednej a vysokej škole. 

Čas štúdia sa vyhodnocuje až do 31. decembra 2003 a je potrebné predložiť potvrdenie o štúdiu vo forme učňovského listu, maturitného vysvedčenia, vysokoškolského diplomu alebo potvrdenia od školy, ktoré obsahuje informácie o dĺžke štúdia, od kedy do kedy trvalo.

Študijný čas nadobudnutý po 31. decembri 2003 sa hodnotí len v prípade, ak bol poistenec dobrovoľne dôchodkovo poistený alebo si za toto obdobie doplatil poistné.

Štúdium na strednej a vysokej škole do 31. decembra 2003 je zahrnuté do obdobia dôchodkového poistenia a berie sa do úvahy pri výpočte celkovej sumy dôchodku. Každý, kto absolvoval strednú školu do tohto dátumu, má nárok na zahrnutie tohto štúdia.

Je však dôležité si uvedomiť, že na účely započítania štúdia do dôchodku je potrebné predložiť príslušné doklady o absolvovaní. Bez týchto dokumentov nebudú tieto roky braté do úvahy.

Od 1. januára 2004 štúdium na strednej a vysokej škole už nie je považované za obdobie dôchodkového poistenia a neohodnocuje sa pri výpočte dôchodkovej sumy. Avšak po dosiahnutí 16 rokov môže študent platiť dobrovoľné poistné, čo umožňuje zhodnotenie štúdia v súvislosti s výpočtom dôchodku. Je tiež možné doplatiť poistné za dobu štúdia aj neskôr, napríklad pri príprave na odchod do dôchodku.

Výšku penzie ovplyvňuje viacero faktorov

Sociálna poisťovňa spravuje prvý pilier, ktorý je povinný pre všetkých, ktorí sú povinní platiť odvody. Účasť na ňom je vyžadovaná pre každého jednotlivca, ktorý má záväzok platiť príspevky.

Okrem dôchodkového veku vplýva na výšku budúceho dôchodku aj niekoľko ďalších faktorov. Ide napríklad o všeobecný vymeriavací základ alebo odpracované roky alebo aktuálna dôchodková hodnota. Tá podľa denníka SME predstavuje v tomto roku 17,7688 eura. Platí od 1. januára 2024 do 31. decembra 2024.

Zároveň ide o faktory, ako je osobný mzdový bod, osobný vymeriavací základ a priemerný osobný mzdový bod.

Dôchodky sa opäť zvyšovali

Od januára dostávajú dôchodcovia vyššie dôchodky, pričom Sociálna poisťovňa automaticky zvýšila vyplácané dôchodky o 3,6 % bez potreby osobitnej žiadosti. Nové výšky dôchodkov boli prvýkrát vyplatené v bežných januárových termínoch a dôchodcovia dostali aj písomné rozhodnutie Sociálnej poisťovne. Zvýšenie dôchodkov sa týka viac ako 1,4 milióna dôchodcov. Nové dôchodky, ktoré bude Sociálna poisťovňa priznávať v nasledujúcom roku, budú valorizované o 14,5 %.

Pre minimálny dôchodok sa aplikuje špeciálny postup. Podľa zákona sa pri valorizácii dôchodku od 1. januára 2024 neberie do úvahy zvýšenie dôchodku na úroveň minimálneho dôchodku. Suma dôchodku sa zvyšuje bez tohto dodatočného zvýšenia.

V prípade, že aj po valorizácii zostane suma dôchodku nižšia než minimálny dôchodok, Sociálna poisťovňa ďalej navýši sumu dôchodku na minimálny dôchodok. Vzhľadom na to, že suma minimálneho dôchodku od 1. januára 2024 nebude menená v porovnaní so sumou z 1. októbra 2023, dôchodca bude aj naďalej dostávať dôchodok v nezmenenej výške (teda minimálny dôchodok, ktorý bude po valorizácii pre neho finančne výhodnejší).

Ak bude po valorizácii suma dôchodku vyššia než minimálny dôchodok, nárok na minimálny dôchodok sa zruší a Sociálna poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho dôchodok v novom, vyššom znesení, čo bude pre neho výhodnejšie ako doteraz poberaný minimálny dôchodok.

Zdroje: Pravda, SME, sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá