Odborník odhalil, ako zvýšiť svoje šance na získanie hypotéky. Slováci robia pri žiadosti niekoľko chýb

  • Ak rozmýšľaš nad tým, že si vezmeš hypotéku, nezabúdaj na poistenie
  • Odborník prezradil jeho ideálnu dĺžku a najčastejšie chyby pri braní hypotéky
hypoteka, podpis
Ilustračné foto Canva/kate_sept2004, Canva/shisuka
  • Ak rozmýšľaš nad tým, že si vezmeš hypotéku, nezabúdaj na poistenie
  • Odborník prezradil jeho ideálnu dĺžku a najčastejšie chyby pri braní hypotéky

Vlastnenie nehnuteľnosti je na Slovensku trendom. Ako sme ťa už informovali, v tomto je naša krajina raritou. Takmer 93 % z nás totiž žije „vo vlastnom“. Avšak dnes sa javí, že kúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky je takmer nemožná, a preto sa viacerí ľudia uchýlia k hypotéke.

Úrokové sadzby sa v poslednom období znižujú. Odborníci hovoria, že rastie záujem o životné poistenie a požiadavky na krytie príjmov.

 

„V poslednom čase registrujeme zvýšený záujem o nové poistky v súvislosti s vybavením novej hypotéky, ale aj o aktualizáciu tých existujúcich vzhľadom na to, čo sa na tuzemskom hypotekárnom trhu deje. Ide o nárast vo výške zhruba 25 percent,“ uviedol vedúci obchodu životnej poisťovne YOUPLUS David Kuna a upozornil na najčastejšie chyby, ktorých by sa ľudia pri vybavení hypotéky mali vyvarovať.

Ideálna dĺžka poistenia

Poistenie pri hypotéke by malo trvať aspoň počas obdobia, keď sa zaviažeš hypotéku splácať. Odborníci ale hovoria o tom, že ideálne by bolo uzavrieť životné poistenie aspoň do veku 65 rokov do veku obvyklého odchodu starobného dôchodku. Dávaj pozor aj na nepremyslené riziká a krátky čas poistenia. Mysli pri tom aj na to, aby si mal dostatočnú výšku poistných súm. Mala by podľa Kunu zodpovedať tomu, akú výšku hypotéky si si zvolil. 

„Ak má klient hypotéku na 200 000 eur, rovnakú sumu by si mal dohodnúť pre prípad smrti. Pokiaľ ide o pár, poistnú sumu si môžu podľa pomeru rodinných príjmov rozdeliť,“ vysvetlil. Ak chceš byť skutočne zodpovedný, poistná suma by mala zodpovedať zostávajúcemu dlhu na úvere s pripočítaním aspoň jedného ročného platu živiteľa rodiny.

Banky podľa Kunu často ponúkajú lepšiu úrokovú sadzbu, ak si uzatvoríš poistenie proti neschopnosti splácať úver. Avšak, ak už máš uzavreté životné poistenie, táto zľava pre teba nemusí byť výhodná. „V takom prípade sa poistenie proti neschopnosti splácať úver stáva v podstate nadbytočným. Je lepšie skôr zrevidovať a upraviť existujúcu poistku, než si robiť ďalšiu,“ poradil Kuna.

Na schválenie hypotéky môžeš mať takto vyššiu šancu

Pokiaľ ide o manželské páry, banka posudzuje dva príjmy, a tak vzniká vyššia šanca na schválenie hypotekárneho úveru pre žiadanú nehnuteľnosť, uviedol garant pre sektor úverov a kapitálového trhu v Universal maklérsky dom Marek Sokol. Akceptované časti príjmu manželov sa totiž zrátajú.

„Zároveň tak v tomto prípade dochádza aj k lepšej platobnej schopnosti, nakoľko sa na mesačnej splátke podieľajú dvaja dlžníci. Samozrejme, vždy to závisí aj od konkrétneho prípadu, príjmov či zamestnaneckého pomeru, najmä ak je jeden z partnerov živnostník a ručí svojim majetkom,“ uviedol odborník.

Rizikom je v tomto prípade ale rozvod, keďže po ňom dochádza k majetkovému vysporiadaniu. Manželia si tak musia zvážiť, či jeden z nich preberie úverové zaťaženie, alebo spoločne splatia úver a rozdelia si peniaze. Ak ide o partnerov, ktorí bývajú spoločne, ale nie sú zosobášení, platia iné podmienky.

„Bez ohľadu na to, či ide o manželov alebo nemanželský pár, vždy sa posudzuje každý žiadateľ individuálne, a to aký druh a výšku príjmu dosahuje, či ide o tuzemský alebo zahraničný príjem, ako aj množstvo ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú proces schvaľovania,“ vysvetlil Sokol.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá