Slovenskí vodiči nepoznajú význam bežnej značky. Tisíce vodičov pre ňu dostali mastné pokuty

  • Značka so snehovou vločkou je na slovenských cestách pomerne bežná
  • Väčšina vodičov však nevie, čo presne znamená
značka snehová vločka
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Značka so snehovou vločkou je na slovenských cestách pomerne bežná
  • Väčšina vodičov však nevie, čo presne znamená

Táto problematická značka je stále tŕňom v oku pre bezpečnosť aj peňaženky šoférov. Reč je o dopravnom značení s obmedzením rýchlosti a dodatočným symbolom „snehová vločka“, ktoré je povinné bez ohľadu na aktuálne počasie.

Ako upozorňuje portál autoviny.sk, mnohí vodiči si myslia, že značka so symbolom snehovej vločky platí len počas zimných mesiacov, keď sú cesty pokryté snehom a ľadom. Obmedzenie rýchlosti však platí aj na suchej vozovke. Značka upozorňuje na možné nebezpečenstvo zľadovateného snehu alebo poľadovice a má za úlohu zabezpečiť bezpečnosť v cestnej premávke.

Značky so snehovou vločkou sú totiž často umiestnené na úsekoch ciest, ktoré sú náchylné na náhle zmeny poveternostných podmienok, ako sú horské priechody alebo tienisté časti ciest, kde sa môže ľad udržať dlhšie.

Ak je teda pri danej výstražnej značke aj dopravná značka obmedzujúca maximálnu rýchlosť na 60 km/h, znamená to nasledovné: „Rýchlosť je obmedzená na 60 km/h, pretože na ceste môžu byť zimné podmienky.“

Dodržiavanie týchto značiek je dôležité pre bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky. Značky so snehovou vločkou boli navrhnuté tak, aby predchádzali nehodám spôsobeným neočakávanými zimnými podmienkami, ktoré môžu vzniknúť aj mimo tradičného zimného obdobia.

Rezort dopravy chce kontrolovať zmeny v cestnej organizácii

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: autoviny.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá