Bojnice prišli o ikonickú atrakciu. Jej autor ju nahradil úplnou novinkou

  • Turizmus na Slovensku ožíva
  • Bojnice sa však museli rozlúčiť s jednou zo svojich ikon
  • Namiesto nej vyrástla nová atrakcia
Bojnice, zámok, pieskové sochy
Bojnice – pieskové sochy a zámok TASR/Radovan Stoklasa, Wikimedia Commons/Pudelek
  • Turizmus na Slovensku ožíva
  • Bojnice sa však museli rozlúčiť s jednou zo svojich ikon
  • Namiesto nej vyrástla nová atrakcia

Návštevníci Bojníc sa tento rok musia zaobísť bez jednej z ikonických atrakcií. Ako informuje Plus Jeden deň, autor myšlienky tamojších pieskových sôch Viktor Reisel sa rozhodol, že ich tento rok nepostaví.

Jeho rozhodnutiu predchádzali náročné roky plné stresu. Sochy totiž môžu zničiť silné dažde či iný typ nečakaného počasia, pričom ich stavba je mimoriadne náročná a nákladná.

Reisel pre Plus jeden deň vysvetlil, že má za sebou štyri roky, počas ktorých riadil výstavu pieskových sôch. Prvé dva roky priniesli úspech, ďalšie dva už až tak nie a návštevnosť začala klesať. Rozhodli sa teda skúsiť niečo nové a atraktívnejšie.

„Lebo sochy sú kus umenia, ale ľudia chcú asi viac zábavy,“ uviedol.

Mesto Bojnice teda po novom svojim návštevníkom ponúkajú namiesto sôch drevené bludisko. Výstava okrem iného Reiselovi neustále brala energiu, bludisko by to mohlo zmeniť. Jeho stavbu síce označil za náročnú, no dostáva pozitívne ohlasy. Atrakciu však otvorili len pred zopár dňami.

Bludisko v Bojniciach

Bludisko v Bojniciach má podľa Reisela vyše 800 metrov štvorcových a ukrýva aj skryté pečiatky, ktoré návštevníci môžu, ale nemusia hľadať. Ak ich však získajú, dostanú „sladkú odmenu“.

Zatiaľ sa v ňom nikto nestratil do takej miery, že by už nevyšiel. Zvyčajne v ňom stráviš asi 20 minút. Okrúhle drevené bludisko majú aj napríklad v Liptovskom Mikuláši.

Najnavštevovanejšie miesta na Slovensku

Vlani sme ti v tomto článku priniesli rebríček obľúbených turistických destinácií v našej krajine. Na 10. mieste skončili Trenčianske Teplice, ktoré v roku 2022 prilákali 65-tisíc návštevníkov. Prevažne išlo o slovenských turistov, pričom zahraničných bolo iba necelých tisíc. 

Nasledovala Žilina, ktorá privítala 74 525 turistov, pričom to zvládla s vyše 2 400 lôžkami. Zo zahraničia prišla jedna tretina ľudí.

Ôsmy skončil Poprad, ktorému k turizmu prispieva jeho poloha v blízkosti Vysokých Tatier. Navštívilo ho 75 770 návštevníkov. Na siedmom mieste sa umiestnili Piešťany s 108 748 návštevníkmi a takmer 31-tisíc z nich prišlo zo zahraničia.

Ďalšie tatranské mesto Liptovský Mikuláš privítalo celkom 113 694 turistov. Podiel zahraničných návštevníkov bol v tomto prípade celkom výrazný, a to 45 174.

Na piatej priečke sa umiestnila obec Demänovská Dolina. Privítala dovedna 55 179 turistov, takmer 50-tisíc z nich prišlo zo zahraničia. Do štvrtej Štrby zavítalo 155 486 turistov, podiel ľudí zo zahraničia bol viac ako štvrtinový. 

Na treťom mieste skončili Košice s počtom návštevníkov 191 945 ľudí, zo zahraničia dorazilo 80-tisíc z nich. Mesto Vysoké Tatry skončilo druhé, užilo si ho skoro o 90-tisíc viac ľudí než Košice, zo zahraničia privítalo „iba“ 60-tisíc ľudí.

Slovenskému turistickému rebríčku kraľuje Bratislava, ktorá prilákala 927 950 návštevníkov. Až 600-tisíc z nich pochádzalo zo zahraničia.

Zdroje: Plus Jeden deň, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá