„Ficovo telo už vyčerpalo zásoby obranných mechanizmov.“ Kaliňák pre televíziu opísal stav premiéra

  • Zdravotný stav Roberta Fica je vážny, ukážu najbližšie hodiny
  • Kaliňák o premiérovi prehovoril pre televíziu
Kaliňák o Ficovi, Kaliňák o stave Fica
Kaliňák o stave Roberta Fica TASR/Ján Krošlák
  • Zdravotný stav Roberta Fica je vážny, ukážu najbližšie hodiny
  • Kaliňák o premiérovi prehovoril pre televíziu

Stav premiéra Roberta Fica je naďalej vážny, no stabilizovaný. Podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka sa v Banskej Bystrici počas posledných dní diali zázraky, informovali sme. Prvá prognóza po atentáte a strelných poraneniach bola veľmi zlá, no podarilo sa ju zvrátiť, prezradila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Vicepremiér Kaliňák po tlačovej konferencii spred Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici poskytol rozhovor pre ta3. Fico podľa jeho slov utrpel štyri strelné poranenia. Tie spôsobila rozsiahle zranenia. Konkrétne dve boli ľahkého, jedno stredného a a jedno veľmi ťažkého charakteru.

Po operáciách, pri ktorých podľa ministra odviedli lekári výbornú prácu, ostalo otázne, ako na všetko zareaguje premiérov organizmus. Strelné poranenie sa označuje ako špinavé zranenie spôsobujúce množstvo infekcií. 

„Operačné zákroky držali tak, aby zdravotný stav bol bližšie k pozitívnej prognóze, ale ešte tam nie sme. Tie komplikácie, ktoré môžu prísť, každý lekár vám povie, že zhruba tých štyri-päť dní je obdobie, keď organizmus môže pomaly nad takýmto ťažkým zranením zvíťaziť, ale ešte tam nie sme,“ citovala Kaliňáka televízia ta3.

Zároveň podotkol, že s Ficom komunikoval veľmi krátko a osobne, takže detaily o ich vzájomnom rozhovore nechcel prezrádzať. Týkal sa aj postupov vlády aj premiérovho zdravia. 

„V každom prípade je jeho stav veľmi vážny, vyčerpanosť organizmu je pri tejto záťaži naozaj obrovská. Všetci mu držíme palce a posielame veľa energie,“ doplnil.

Kritické hodiny

Fico je podľa Kaliňáka silný a vďačiť za to môže aj cvičeniam či dôrazu na fyzickú pripravenosť pred atentátom, čo mu mali potvrdiť aj lekári. Jeho telo však v súčasnosti vyčerpalo svoje zásoby obranných mechanizmov a personál musí nastaviť správnu liečbu.

„Treba povedať, že starostlivosť, ktorú poskytuje Rooseveltova nemocnica, je nesmierne kvalitná a veľmi dobrá. Ale lekári majú svoje bežné starosti, je tu množstvo pacientov, pristáva vrtuľník so zraneným človekom,“ podotkol. Robert Fico v súčasnosti leží na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení ARO, kde je každý pacient pod neustálym dohľadom.

Kaliňák hovorí, že premiéra čaká niekoľko hodín, ktoré ukážu, či zvládol kritické obdobie. Následne sa ukáže, či sa približuje k pozitívnym prognózam alebo sa objavia komplikácie. Verejnosť preto prosí o trpezlivosť.

Atentát na premiéra

Robert Fico bol postrelený po stredajšom rokovaní vlády v Handlovej sa po 14.30 hod. Výstrely padli, keď premiér vyšiel medzi ľudí pred domom kultúry, kde zasadala vláda. Páchateľom bol 71-ročný Juraj Cintula z Levíc, spisovateľ a člen Spolku slovenských spisovateľov z Levíc. V minulosti pracoval ako člen súkromnej bezpečnostnej služby a zbraň mal v legálnej držbe.

Cintula mal väzby na kontroverznú polovojenskú skupinu Slovenskí branci, známu svojimi proruskými tendenciami.

Zábery a prvé slová útočníka sa objavili na sieti Telegram. „Nesúhlasím s politikou vlády. Sú likvidované masmédiá, prečo je RTVS napádaná? Mazák je prečo vyhodený z funkcie?“ zaznelo na videu.

Video vzniklo pravdepodobne pred výsluchom atentátnika. Má len niekoľko sekúnd a nevedno, ako a kedy vzniklo a uniklo do médií. Facebooková stránka Hoaxy a podvody hovorí o úniku informácií zo štátnych zložiek.

To, že išlo o atentát, potvrdil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Ten uviedol, že strelec konal z politických dôvodov a rozhodnutie padlo krátko po prezidentských voľbách. Opozícia ho v šúčasnosti vyzýva, aby s funkcie odstúpil, nakoľko pred atentátom nezriadil preventívne opatrenia.

Zdroj: ta3

Najnovšie videá

Trendové videá