Kaliňák a Dolinková s novinkami o stave premiéra: „Udialo sa niekoľko zázrakov“

  • V Banskej Bystrici sa udialo niekoľko zázrakov, uviedli predstavitelia vlády
  • Premiér Fico sa podľa ministerky zdravotníctva blíži k lepšej prognóze
Kaliňák, fico stav, Nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici
TASR/Ján Krošlák
  • V Banskej Bystrici sa udialo niekoľko zázrakov, uviedli predstavitelia vlády
  • Premiér Fico sa podľa ministerky zdravotníctva blíži k lepšej prognóze

V Banskej Bystrici sa za posledné dni podľa Roberta Kaliňáka udiali zázraky. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková skonštatovala, že sa zdravotný stav Roberta Fica blíži k pozitívnej prognóze.

Vláda bude podľa ministra obrany a vicepremiéra Kaliňáka pokračovať vo fungovaní takým spôsobom, ako to nastavil premiér Fico. V najbližších dňoch sa však nedá hovoriť o jeho prevoze do Bratislavy. Jeho stav je na to príliš vážny.

Kaliňák hovorí, že si veľmi váži aj ponuky zo zahraničia, ale zdravotnícky personál v Banskej Bystrici má plnú dôveru vlády.

„Prvá prognóza bola veľmi zlá,“ doplnila Dolinková. „Podarilo sa zdravotný stav zvrátiť,“ uviedol Kaliňák.

Kaliňák rozumie iniciatíve prezidentky Zuzany Čaputovej a zvoleného prezidenta Petra Pellegirinho. Myslí si však, že nakoľko boli pozvaní najmä predsedovia politických strán a šéfom Smeru je Robert Fico, bude sa o tom musieť dohodnúť s prezidentkou.

S premiérom dnes Kaliňák komunikoval, no len v rámci možností, keďže Fico utrpel závažné a „extrémne vyčerpávajúce“ zranenia.

Kaliňák zatiaľ Ficove kompetencie nepreberie

„Nevyhrali sme, to je dôležité povedať,“ dodal s tým, že strelné poranenia so sebou prinášajú ďalšie mnohé riziká. „Každý odborník, lekár vám povie, že strelné poranenia so sebou prinášajú takmer 100-percentné riziko rôznych ďalších komplikácií.“

Za dôležité pokladá, že Ficov stav je stabilizovaný a včerajšia operácia sa uskutočnila úspešne. Zatiaľ neplánuje prevziať kompetencie Roberta Fica, nakoľko to nepovažuje za nevyhnutné.

„To, čo potrebujeme odkomunikovať pre chod štátu, si dokážeme odkomunikovať. Všetky ostatné právomoci k dispozícii máme, na to sú podpredsedovia vlády,“ uviedol minister obrany a vicepremiér.

„Chceli by sme veľmi srdečne poďakovať špičkovému zdravotnému personálu, ktorý sa každú sekundu stará o pána premiéra a poskytuje mu tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť, ktorú mu na Slovensku vieme dať,“ uviedla Dolinková.

Atentát na premiéra

Robert Fico bol postrelený po stredajšom rokovaní vlády v Handlovej sa po 14.30 hod. Výstrely padli, keď premiér vyšiel medzi ľudí pred dom kultúry, kde zasadala vláda. Páchateľom bol 71-ročný Juraj Cintula z Levíc, spisovateľ a člen Spolku slovenských spisovateľov z Levíc. V minulosti pracoval ako člen súkromnej bezpečnostnej služby a zbraň mal v legálnej držbe.

Cintula mal väzby na kontroverznú polovojenskú skupinu Slovenskí branci, známu svojimi proruskými tendenciami.

Zábery a prvé slová útočníka kolovali po sieti Telegram. „Nesúhlasím s politikou vlády. Sú likvidované masmédiá, prečo je RTVS napádaná? Mazák je prečo vyhodený z funkcie?“ zaznelo na videu.

Video vzniklo pravdepodobne pred výsluchom atentátnika. Má len niekoľko sekúnd a nie je jasné pozadie jeho vzniku ani úniku do médií. Facebooková stránka Hoaxy a podvody hovorí o úniku informácií zo štátnych zložiek.

To, že išlo o atentát, potvrdil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Ten uviedol, že strelec konal z politických dôvodov a rozhodnutie padlo krátko po prezidentských voľbách.

Najnovšie videá

Trendové videá