Nápad 100 dní pokoja hovorí o neskúsenosti Šimečku. Matovičovci prelomili mlčanie

  • Igor Matovič a hnutie Slovensko vyzývajú Matúša Šutaja Eštoka, aby odstúpil
  • Hovoria o vyvodení zodpovednosti za atentát na Roberta Fica
Igor Matovič, Matúš Šutaj Eštok
Igor Matovič, Matúš Šutaj Eštok TASR/Jaroslav Novák, Pavel Neubauer
  • Igor Matovič a hnutie Slovensko vyzývajú Matúša Šutaja Eštoka, aby odstúpil
  • Hovoria o vyvodení zodpovednosti za atentát na Roberta Fica

Hnutie Slovensko vyzýva ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, aby odstúpil. Reaguje tak na atentát na premiéra Roberta Fica, pred ktorým šéf rezortu podľa hnutia nezriadil preventívne opatrenia.

Igor Matovič hovorí, že by sa mal Šutaj Eštok vzdať svojho postu na čele ministerstva vzhľadom na to, že exemplárne zlyhal“. Predseda hnutia Slovensko by to považoval za prejav úcty k premiérovi a skutok dobrej vôle, ktorému na tlačovej konferencii sám poprial skoré uzdravenie.

Hnutie tiež vyzýva vládnu koalíciu, k stiahnutiu návrhu zákona o RTVS. Ten považuje za „útok na základný pilier demokracie“. „Toto bude gesto dobrej vôle. Bude to ukážka toho, že tie slová, ktorými nás za posledné dni zasypali, mysleli aspoň trošičku vážne,“ uviedol Igor Matovič na margo výziev koalície k pokoju.

Zároveň Matovič tvrdí, že z politických kuloárov k nemu prichádzajú informácie o plánoch koalície predostrieť návrh, na základe ktorého by opozícia prestala kritizovať zákon o RTVS a vláda by na oplátku nenavrhovala v blízkej budúcnosti ďalšie zákony. Nejde o žiadny oficiálny návrh, no hnutie Slovensko by k takejto dohode nepristúpilo, oznámil jeho šéf.

Poslanec Ľubomír Galko počas dnešnej tlačovej konferencie reagoval na myšlienku šéfa PS Michala Šimečku o 100 dňoch pokoja. Podľa jeho slov je nápad dôkazom neskúsenosti lídra opozičnej strany a k pokoju by podľa jeho slov malo dôjsť „okamžite a naveky“. 

Predstavitelia hnutia pôjdu na stretnutie k prezidentke

Ako sme ťa informovali, prezidentka Zuzana Čaputová a zvolený prezident Peter Pellegrini spoločne vyzvali spoločnosť k zmierneniu.

„Vystupujeme spolu, lebo chceme vyslať signál porozumenia v tejto napätej situácii. Sme politici, ktorí majú zhodu v tom, čo je pre spoločnosť najdôležitejšie. A to je upokojenie situácie,“ povedala Čaputová.

Peter Pellegrini apeloval na všetky politické strany, aby pozastavili predvolebnú kampaň pre blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu. Zároveň vyjadril nádej, že žiadny z politikov nebude využívať situáciu na získanie „politických bodov“.

Spoločne pozvú do Prezidentského paláca lídrov všetkých parlamentných politických strán. Cieľom je upokojiť situáciu a odmietnuť násilie.

Hnutie Slovensko oznámilo, že na stretnutie v prezidentskom paláci príde. Podľa Matoviča by sa v tejto situácii mali všetci z politických strán správať zodpovedne.

„Každý, kto si hľadá výhovorky, to nemyslí vážne a chce naďalej štvať ľudí a bude nás hnať pomaly asi do občianskej vojny,“ rečnil Matovič.

„V tejto situácii očakávame gesto zodpovednosti zo strany vládnej moci, keďže sú silnejší, voči opozícii aj voči voličom vládnej koalície a najmä Roberta Fica, že človek, ktorý nám tu pred polrokom sľúbil pokojnejšie a demokratické Slovensko, príjme politickú zodpovednosť. Ten človek sa volá Matúš Šutaj Eštok,“ zopakoval predseda hnutia Slovensko. 

Útoky médií

Matovič hovorí, že ešte len nastane čas na retrospektívne pomenovanie miery zodpovednosti za to, čo sa premiérovi stalo. Stane sa tak podľa neho vtedy, keď na to bude Robert Fico zdravotne pripravený. Nepopiera, že by za stav štátu mohli politické naratívy, no dodáva, že zásluhu na tom majú aj médiá.

„To, čo som ja zažil za 3,5 roka od volieb 2020 zo strany médií. To množstvo nenávisti, množstvo dehumanizácie…“ uviedol tvrdiac, že médiá boli ticho pri roztržke medzi ním, Robetom Kaliňákom a Richardom Glückom, o ktorej sme ťa informovali v tomto článku. Taktiež poukázal na reklamnú kampaň v televízii, podľa ktorej bol Matovič zodpovedný za „20-tisíc úmrtí“.

Zdroj: TK

Najnovšie videá

Trendové videá