Rusi mali na Ukrajincov naplánovať prepracovanú fintu, hlási expert. A môže im to vyjsť

  • Ukrajinská armáda sa sústreďuje na dianie na hraniciach Charkovskej oblasti
  • Podľa analytika Joniho Askolu môže ísť o obrovskú fintu ruskej armády
Invázia na Ukrajinu, vojna na Ukrajine, situácia, ruská finta
Ilustračná fotografia – situácia na Ukrajine TASR/AP, Francisco Seco
  • Ukrajinská armáda sa sústreďuje na dianie na hraniciach Charkovskej oblasti
  • Podľa analytika Joniho Askolu môže ísť o obrovskú fintu ruskej armády

Veľká časť ruskej armády sa v súčasnosti zdržiava pri ukrajinských hraniciach na kraji Charkovskej oblasti. V piatok 10. mája sme ťa informovali o snahe prekročiť hranice, ktorú ale Ukrajinci dokázali rýchlo zmariť.

Rusko má však podľa odborníkov v súčasnosti potenciál výrazne skomplikovať situáciu v pohraničných oblastiach. Ešte deň predtým dokázalo postúpiť na ukrajinské územie.

Ruská armáda podľa ukrajinských predstaviteľov zhromaždila na hranici desaťtisíce jednotiek a situácia sa teda rozhodne neupokojuje. Ak by sa ale vybrala na Charkov, zlyhala by, myslí si šéf ukrajinského centra pre boj proti dezinformáciám Andrij Kovalenko. 

Ako píše Forbes, mnohí pozorovatelia očakávali, že ruská armáda spustí veľký útok ešte vo štvrtok 9. mája. Šlo totiž o Deň víťazstva v Rusku, keď krajina oslavovala porážku nacistického Nemecka Sovietskym zväzom v druhej svetovej vojne.

Ruskí vojaci sa skoro ráno v ten deň skutočne dostali cez hranicu v obrnených vozidlách. Časť ich techniky zničilo ukrajinské delostrelectvo a kyjevské bezpilotné lietadlá, no Rusi dokázali zaujať pozície v piatich pohraničných dedinách.

Prepracovaná finta

Podľa ukrajinských analytikov nešlo o veľký úspech ruskej armády. Hranice totiž nie sú obrnené a ukrajinské sily sa nachádzajú až niekoľko kilometrov za ňou. Nemožno teda hovoriť o kolapse obrany, píšu experti z Frontelligence Insight.

Hoci existujú náznaky, že Rusi v týchto osadách plánujú posilniť svoje pozície, nič podľa nich nenasvedčuje tomu, že by plánovali zhromaždiť celé pluky a brigády a seriózne tiahnuť smerom k hlavnej obrannej línii či na Charkov.

Fínsky analytik Joni Askola špekuloval, že o veľký pokrok pravdepodobne nikdy ani nešlo. Charkovská ofenzíva je podľa neho len prepracovanou ruskou fintou. Kremeľ dúfa, že ňou odtrhne pozornosť ukrajinských síl od mesta Časiv Jar a obcí západne od Avdijivky.

Týmto spôsobom by mohla mať charkovská finta za cieľ „znížiť počet záloh na boj proti primárnej ofenzíve Ruska na východe“, píše Askola.

Ak ide o skutočný cieľ ruskej armády, existuje šanca, že sa jej ho podarí splniť. Na sever sa totiž presunula už 42. mechanizovaná ukrajinská brigáda a podľa dôstojníka Denisa Jaroslavského tak spravili aj 57. motorizovaná brigáda a 92. útočná brigáda armády či pluk Kraken.

Ukrajinci nesmeli zaútočiť pred hranicami

Ako píše Politico, ukrajinskí predstavitelia v súčasnosti vyvíjajú nový tlak aj na administratívu amerického prezidenta Joea Bidena. Tá im totiž zakazuje používať zbrane vyrobené v USA na útoky na ruskom území.

Tvrdia, že im táto politika bránila v útokoch na ruské pozície na hraniciach s Charkovskou oblasťou. Skupina ukrajinských poslancov je tento týždeň vo Washingtone a Kongres má požiadať o pomoc.

Ukrajinci celé týždne sledovali, ako sa Rusi zhromažďujú na ich hraniciach a kvôli politike Washingtonu nemohli americké zbrane na uskutočnenie preventívneho útoku.

Ukrajinci tvrdia, že by pomocou amerických zbraní skutočne dokázali zasahovať vojenské ciele v Rusku. Podľa miestnych poslancov sú obmedzenia zo strany USA najväčším problémom v súčasnosti.

Rusko si to veľmi dobre uvedomuje. Na hraniciach nazhromaždilo najmenej 30 000 vojakov a množstvo vybavenia bez strachu, že ich Ukrajinci zasiahnu.

Zdroje: Forbes, Archív SIU, Frontelligence Insight, X/MilitaryLand.net, Politico

Najnovšie videá

Trendové videá