Rusko spustilo nový útok a rovno masívne zlyhalo. Nezískali ani meter územia, raduje sa Ukrajina

  • Ukrajinskí predstavitelia hlásia, že Rusko nezískalo ani meter územia
  • Podľa nich kyjevskí obrancovia zastavili ruský výpad
Nová ruská invázia, invázia na Ukrajinu, neúspech, vojna
Ilustračný obrázok, vojna na Ukrajine Andrew Marienko
  • Ukrajinskí predstavitelia hlásia, že Rusko nezískalo ani meter územia
  • Podľa nich kyjevskí obrancovia zastavili ruský výpad

Ruské sily sa pokúsili prekonať ukrajinskú hranicu. V piatok ráno spustili novú pozemnú ofenzívu v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Podľa TASR postúpili približne o jeden kilometer pri meste Vovčansk. BBC však prináša informácie o výraznom úspechu ukrajinskej armády.

Kyjev už poobede tvrdil, že sa obrancom podarilo útok odraziť. Moskovské sily sa pokúsili spustiť inváziu cez hranice, snažili sa prelomiť línie ukrajinskej defenzívy. A podľa regionálneho šéfa Charkova Oleha Syniehubova zlyhali. Ukrajina v skutočnosti nestratila „ani jeden meter“, tvrdí.

Podľa prezidenta Zelenského kyjevské jednotky o útoku vedeli. Pripravili sa naň a ich brigády s delostrelectvom Rusov čakali na správnom mieste.

Ako píše BBC, ukrajinskí velitelia už dlhšie očakávajú, že Rusko sa pokúsi o letnú ofenzívu. Počíta sa aj s možnosťou, že by sa pokúsilo dobyť regionálneho hlavného mesta Charkov. Experti však majú vo veci jasno. Moskva podľa nich na niečo takéto už nemá potrebné zdroje.

Na Ukrajinu by sa pritom po obrovskom balíku pomoci z USA, ale aj ďalších spojeneckých krajín, mali dopraviť už aj nové systémy HIMARS. Notoricky známu a podľa doterajších bojových výsledkov nesmierne efektívnu protivzdušnú obranu by od USA mali odkúpiť Nemci a následne ju darovať Kyjevu.

V júni až júli by Ukrajina mala získať aj prvé stíhačky F-16, hlási TASR. Rovnaké stroje vlastní aj Slovensko a v Kremli zrejme vyvolávajú znepokojenie. Po novom totiž Moskva prehlásila, že ich považuje za jadrovú hrozbu.

Schopnosti a ambície Ruska

Ako píše BBC, Rusko malo v súčasnosti potenciál výrazne skomplikovať situáciu v pohraničných oblastiach. Charkov by však podľa šéfa ukrajinského centra pre boj proti dezinformáciám Andrija Kovalenka dobyť nedokázali.

Dnešné dva pokusy o vpády cez hranicu tvoria známu, no predsa len znepokojujúcu os pre ukrajinské sily. Ministerstvo obrany v Kyjeve uvádza, že útok sa začal ťažkým bombardovaním malých osád.

Ruské sily útočili na Vovčansk „pomocou riadených leteckých bômb“ s podporou delostrelectva. Následne sa tam presunuli aj malé ruské „výskumné skupiny“.

Ťažké boje v súčasnosti pokračujú a z oblasti musí Ukrajina evakuovať civilistov. Moskva sa totiž snaží čo najviac využiť oneskorený príchod americkej munície či zbraní. Opätovný začiatok ťažkých bojov na severovýchode Ukrajiny okrem toho podčiarkol aj rastúcu dôveru a ambície v Kremli, podotýka BBC.

Na hraniciach vraj čakajú desaťtisíce ruských vojakov

Ruská armáda podľa ukrajinských predstaviteľov zhromaždila na hranici desaťtisíce jednotiek. Situácia sa teda po piatkových pokusoch o vpád na Ukrajinu rozhodne neupokojí. Naďalej však Kyjev tvrdí, že Charkov ani žiadne iné mesto po novej ruskej invázii nepadne.

Rusko zatiaľ nedokázalo dobyť ani jedno z nich, a to aj keď malo ešte väčšie a rozhodne lepšie vycvičené sily. Ukrajinské zdroje odhadujú, že približne 90 % z pôvodných 150 000 vojakov z februára 2022 je v súčasnosti buď mŕtvych, alebo zranených.

Na dobytie podstatne menšej Avdijivky Rusi potrebovali okolo 80 000 vojakov a podarilo sa im to po mesiaci silného ostreľovania. Veľké mestá ako Sumy či Charkov sa podľa vojenského komentátora Oleksandra Kovalenka nachádzajú v úplne inom meradle.

A kým sa Rusi pripravujú na ukrajinských hraniciach, Ukrajinci pokračujú s aktívnym ostreľovaním ruských miest a obcí v blízkosti hraníc. Informovali sme ťa o útokoch v Belgorode, ale aj okolitých regiónoch, po ktorých ruské autority hlásili zranených i obete.

Zdroje: BBC, TASR, X/German Aid to Ukraine

Najnovšie videá

Trendové videá