Obávané európske strely Storm Shadow smerujú na Ukrajinu. Rusom už spôsobili problémy

  • Ukrajina získala ďalšiu pomoc z Európy
  • Obdrží 1 600 kusov obávaných rakiet Storm Shadow
  • Rusi ich už dobre poznajú, robia im problémy
Rakety Storm Shadow na bojovom lietadle RAF Tornado GR4
Výbuch na Ukrajine, rakety Storm Shadow na bojovom lietadle RAF Tornado GR4 TASR/AP, Efrem Lukatsky, Wikimedia Commons/Geoff Lee/MOD
  • Ukrajina získala ďalšiu pomoc z Európy
  • Obdrží 1 600 kusov obávaných rakiet Storm Shadow
  • Rusi ich už dobre poznajú, robia im problémy

Po nesmierne náročných mesiacoch pre ukrajinskú armádu začína Kyjevu prúdiť významná vojenská pomoc. Po Snemovni reprezentantov v USA totiž dlhoodkladaný balíček pre Ukrajinu schválil aj Senát. Ide pritom o pomoc vo výške 61 miliárd, informovali sme. 

Nie je to však všetko, čo Ukrajina získala. Ako píše Newsweek, Ukrajine prispeje aj Spojené kráľovstvo. Slovenským východným susedom pošle rakety dlhého doletu Storm Shadow. Rusi už túto zbraň poznajú a narobila im až zahanbujúce problémy.

Vláda v Londýne v utorok oznámila, že Ukrajine poskytne svoju doteraz najväčšiu tranžu vojenskej pomoci v hodnote 500 miliónov libier (579 miliónov eur). Balík okrem dodávok Storm Shadow obsahuje aj viac ako 1 600 rakiet pre údernú a protivzdušnú obranu, plavidlá a vozidlá, uviedlo britské ministerstvo obrany.

Storm Shadow

Ide o strely od európskeho výrobcu rakiet MBDA. Majú oficiálny dolet presahujúci 250 kilometrov, no experti predpokladajú, že môžu zasiahnuť ciele vo väčšej vzdialenosti. Ukrajina vďaka nim získava schopnosť zasiahnuť kľúčové ruské prostriedky, ako sú vojenské veliteľstvá, bunkre a logistiku, ďaleko za frontovou líniou.

„Hlboké útoky, ako použitím Storm Shadow, síce vojnu nevyhrajú, ale tento dar poslúži ako ďalší signál pre ostatných. Spojené kráľovstvo je pripravené podstúpiť ešte väčšie riziko v súvislosti so svojimi konvenčnými schopnosťami na podporu Ukrajiny,“ povedal Matthew Savill, riaditeľ vojenských vied v britskom think-tanku Royal United Services Institute (RUSI).

Raketám Storm Shadow sa pripisuje množstvo ukrajinských úderov. Tie boli podľa analytikov pre Moskvu až zahanbujúce. Kyjev rakety použil napríklad v septembri 2023 a zasiahol nimi ruskú vojnovú loď a ponorku spadajúcu pod základňu v krymskom meste Sevastopoľ.

Rakety boli použité aj tento mesiac a zasiahli ruský vojenský veliteľský uzol vo východoukrajinskom meste Luhansk.

Pomoc z USA za desiatky miliárd zmení bojisko

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, Newsweek, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá