ANALÝZA: Hrozí ukrajinskému frontu kolaps? Vieme, aké šance majú Rusi na úspešnú ofenzívu či dobytie veľkých miest

  • Portál Politico priniesol pochmúrnu správu o stave na Ukrajine, tvrdí, že ruská ofenzíva môže priniesť pád frontu
  • Pozreli sme sa na to, aké má ruská ofenzíva šance
ukraine collapse
TASR/AP, Efrem Lukatsky
  • Portál Politico priniesol pochmúrnu správu o stave na Ukrajine, tvrdí, že ruská ofenzíva môže priniesť pád frontu
  • Pozreli sme sa na to, aké má ruská ofenzíva šance

Prestížny európsky portál Politico priniesol v týchto dňoch alarmujúcu správu, ktorá má zachytávať pochmúrnu atmosféru pred blížiacou sa ruskou ofenzívou na Ukrajine. Portál na základe svojich zdrojov z ukrajinskej armády tvrdí, že Ukrajine hrozí kolaps frontu v ktorejkoľvek časti, ktorú si Rusi vyberú pre svoj útok. Predpokladá sa, že ruská ofenzíva príde v letnom období.

Kolaps frontu môže podľa ukrajinských predstaviteľov zapríčiniť kombinácia viacerých faktorov. Najvážnejší je nedostatok munície – od delostreleckých granátov 155 mm kalibru až po strely do protivzdušnej obrany.

Ďalším problémom je nedostatok ukrajinských vojakov, tak aby dokázali držať všetky úseky frontu a zároveň rotovať.

Nedávno pritom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že bez vojenskej pomoci z USA hrozí, že Ukrajina môže prísť o väčšie mestá, ako Charkov, Odesa alebo dokonca Kyjev.

Ukrajina by mala mať vďaka Európe dostatok munície na tento rok

Zelenského slová aj vyjadrenia ukrajinských predstaviteľov pre Politico treba brať skôr ako politicky motivované než realitu. Ich cieľom je zrejme „zatlačiť na pílu“ v USA a takým spôsobom amerických kongresmanov motivovať k schváleniu mesiace republikánmi blokovanej pomoci. Smerom k Európe má zrejme pomôcť európskej dvadsaťsedmičke zrýchliť výrobu delostreleckých granátov.

V článku Politico sú však viaceré problematické miesta, napríklad zdroje, ktoré tvrdia, že Kyjev ročne potrebuje 4 milióny delostreleckých granátov. To sú však čísla, ktoré Ukrajina potrebuje na ofenzívu a nie na defenzívu, ktorá zrejme bude tento rok prebiehať. Už v minulosti sme informovali, že Ukrajina nemá tento rok inú možnosť, ako sa zakopať a brániť. Útočné operácie bude môcť obnoviť až v roku 2025.

Minister zahraničia Ukrajiny Dmytro Kuleba nedávno povedal, že Kyjev potrebuje tento rok 2,5 milióna delostreleckých granátov, uvádza Reuters. Kulebov odhad potvrdzujú analytici Michael Kofman a Franz-Stefan Gady.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Politico, Reuters, IISS, RBC Ukrajina, Onet

Najnovšie videá

Trendové videá